Jest 11 rzeczy, które powinny obowiązkowo znaleźć się w busie. Tylko w jednym z wymienionych przypadków będzie chodziło o obowiązek wymagany prawem. Pozostałe 10 rzeczy to wyposażenie nieobowiązkowe, ale na tyle przydatne, że po prostu warto je mieć.

1. Obowiązkowy zestaw wyposażenia pojazdu – trójkąt + gaśnica

Polskie prawo nakłada na kierowcę konieczność posiadania zaledwie dwóch elementów obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Elementy te to gaśnica z ważnym przeglądem i homologacją oraz trójkąt ostrzegawczy z homologacją. Wielu kierowców sądzi, że w skład obowiązkowego wyposażenia pojazdu wchodzi jeszcze apteczka pierwszej pomocy i mimo że nie jest ona obligatoryjna, naprawdę warto ją mieć. Ta niepozorna skrzyneczka może uratować życie któremuś z pasażerów busa lub innemu uczestnikowi ruchu.

2. Odzież ochronna

Niezwykle ważne jest posiadanie kamizelki odblaskowej. Trzeba pamiętać o tym, że zlecenia na busa często realizowane są w nocy lub po zmroku, jak każdy inny transport. Założenie kamizelki znacznie zwiększa widoczność na drodze i po prostu chroni życie. Posiadanie kamizelki odblaskowej nie jest u nas wymagane, ale warto mieć ją w kabinie. Niezwykle ważne jest też wyposażenie takie jak ciepły koc, peleryna przeciwdeszczowa, kurtka czy poduszka.

3. Skrzynka narzędziowa

Posiadanie dobrze wyposażonej skrzynki narzędziowej pozwala na samodzielnie dokonanie drobnych napraw. Z pewnością przyda się podnośnik, klucz do kół, kombinerki, młotek, szczypce, komplet kluczy i latarka. Warto zaopatrzyć się też w solidne rękawice robocze, bo zmycie oleju bądź smaru jest czasami trudne, a bywa, że i niemożliwe.

4. Pasy transportowe

Dzięki pasom transportowym możliwe jest zabezpieczenie ładunku przewożonego na pace. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy takie pasy będą potrzebne, więc warto je wozić zawsze. Przewozy maszyn i sprzętu niejednokrotnie kończyły się ich uszkodzeniem lub obrażeniami kierowcy, gdy ładunek nie był zabezpieczony. Kierowca busa zawsze powinien mieć przy sobie nie tylko pasy, ale też taśmy power tape oraz trytytki.

5. Zapasowe żarówki i bezpieczniki

Posiadanie zapasowej żarówki lub bezpiecznika pozwala na kontynuowanie jazdy po naprawie, która trwa dosłownie kilka minut. Brak takiego wyposażenia powoduje konieczność przerwania jazdy i wezwania pomocy drogowej. Kierowca traci nie tylko czas, ale i pieniądze, natomiast żarówki i bezpieczniki są lekkie i nie zajmują dużo miejsca.

6. Płyny eksploatacyjne

Płyn do spryskiwaczy, płyn hamulcowy, olej silnikowy, czy płyn chłodniczy – to zawsze powinno znaleźć się w busie. Co prawda sieć stacji benzynowych jest bardzo rozwinięta, ale czasami zdarzają się odcinki, na których przez kilkadziesiąt kilometrów nie można takich płynów kupić i pojawia się problem. Stare powiedzenie mówi, że przezorny zawsze ubezpieczony, więc na dłuższych trasach płyny to niemal konieczność.

7. Wideorejestrator samochodowy

Posiadanie wideorejestratora wiele ułatwia, bo czasami w przypadku nawet najzwyklejszej stłuczki trudno jest dowieść, kto jest faktycznym sprawcą. Nagranie z wideorejestratora mówi natomiast wszystko. Czasami nawet sama obecność kamery sprawia, że sprawca zdarzenia nie podejmuje polemiki w kwestii swojej domniemanej niewinności, a kierowca oszczędza tym czas. Oczywiście podczas zakupu wideorejestratora, należy stawiać na jego jakość. Oszczędność w tej kwestii nie jest dobrym doradcą. Żeby kamera była naprawdę przydatna, musi mieć jak najszerszy kąt widzenia i jak największą rozdzielczość.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w Niemczech nagranie z rejestratora nie jest traktowane jako dowód przed sądem, natomiast w Australii stosowanie takiego urządzenia jest surowo zabronione i karane wysokimi grzywnami.

8. Urządzenie audio lub laptop/tablet

Któremu kierowcy nie przytrafił się nudny wieczór lub noc w busie albo wielogodzinny postój? Sytuacje takie są niemal codziennością, dlatego warto mieć ze sobą laptopa bądź tablet, albo przynajmniej radio na płyty czy z wejściem na pendriva. Udowodniono, że słuchanie muzyki podczas jazdy ułatwia koncentrację i minimalizuje ryzyko wypadku. Uprzyjemnia też czas, zarówno kierowcy realizującemu przewóz rzeczy, jak i ewentualnym pasażerom w transporcie osobowym.

9. Telefon komórkowy z uchwytem i słuchawka Bluetooth

Posiadanie telefonu daje nam nie tylko możliwość komunikowania się z klientami bądź szefem, ale też zapewnia wiele innych funkcji. Nowoczesne smartfony wyposażone są w odtwarzacze, które w tandemie z kablem USB pozwolą zastąpić brak płyty czy pendriva z muzyką, a wbudowana funkcja kamery, aparatu i nawigacji może niejednokrotnie wręcz wybawić kierowcę z opresji. Warto oczywiście pamiętać o zaopatrzeniu się w specjalny uchwyt do mocowania na szybie i słuchawkę Bluetooth. Rozmowa przez telefon jest nadal jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Posiadanie słuchawki znacznie poprawia bezpieczeństwo podczas rozmowy telefonicznej.

10. Nawigacja i mapa

Dawniej podstawą wyposażenia kierowcy była mapa. Dziś sprawdza się właściwie tylko wtedy, kiedy na siedzeniu pasażera mamy kogoś, kto będzie ją analizował. Dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest zainstalowanie w busie nawigacji satelitarnej. Nawigacja taka często posiada wbudowaną mapę radarów, a regularne aktualizacje sprawiają, że ostrzeże o remoncie drogi lub okolicznościach, które na pewno nie są ujęte na żadnej mapie. Mimo wszystko nawigacja to jednak tylko urządzenie i może się popsuć, więc „awaryjna” mapa nadal ma rację bytu.

11. Akcesoria do sprzątania

Podczas trasy samochód ulega zabrudzeniu i dotyczy to nie tylko karoserii, ale i wnętrza. Dlatego też z pewnością nie będzie zbytkiem posiadanie zmiotki i szufelki oraz szmatek czy takich prozaicznych akcesoriów jak skrobaczka do szyb albo miotełka do śniegu.

Bardzo przezorni kierowcy powinni się też zastanowić nad wyposażeniem busa w radio CB. Posiadanie takiego radia pozwoli się skontaktować z innymi kierowcami oraz uzyskać informacje na temat wypadków drogowych czy zamkniętych odcinków tras. Koszt najprostszego radia to obecnie ok. 300-400 złotych, a ułatwienia, które dzięki niemu można zyskać, są naprawdę znaczące.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły