Jak przewieźć kajak?

Chcesz sprzedać swój używany kajak? Wystawiasz go na portalu aukcyjnym, ale masz świadomość, że bardzo prawdopodobne jest, że trzeba będzie zorganizować jego transport we własnym zakresie? To duży sprzęt i tutaj w grę wchodzą właściwie tylko dwie metody transportu. Sprawdź, jak przewieźć kajak.

Długość kajaka uniemożliwia wysłanie go standardową przesyłką kurierską. Czasami można go wysłać przesyłką dłużycową, ale tylko wtedy, kiedy gabaryty kajaka będą zgodne z maksymalnymi gabarytami przesyłek przyjmowanych w danej firmie. Kajaki mogą mieć różną długość – 200 cm, 300 cm, a nawet ponad 500 cm. Naprawdę długich kajaków nie przewiezie żaden kurier. Pozostaje tylko wykonać transport kajaka samodzielnie albo zlecić to firmie przewozowej.

Jak przygotować kajak do transportu?

Kajak możesz przewieźć samemu, na dachu samochodu mocując go do relingów albo na przyczepce samochodowej lub specjalnej przyczepce do przewozu kajaków. Na dachu możesz przewieźć jednocześnie nawet do 3 kajaków, przy czym wtedy trzeba będzie je przewozić na bokach. Oczywiście ograniczenie wagowe bagażnika musi być dostosowane do ciężaru kajaków. Między belką bagażnika, a kajakiem warto umieścić miękki materiał, który zapobiegnie zarysowaniu i zamocować przy użyciu pasów transportowych z klamrami. Pasy powinny być mocno naciągnięte a klamry tak umiejscowione lub zabezpieczone, żeby nie niszczyły kajaka.

Waga kajaka nie będzie w takim przypadku żadnym problemem, ale może być nim jego długość. Kajak nie może wystawać z przodu pojazdu na więcej niż 50 cm, a z tyłu na więcej niż 150 cm od siedzenia kierującego. Dodatkowo wystający z tyłu element trzeba odpowiednio oznakować chorągiewką a w razie konieczności także lampką.

Kiedy nie ma możliwości samodzielnego transportu, lepiej zlecić przewóz kajaka firmie przewozowej. Oczywiście kajak będzie w takim przypadku transportowany w busie, więc musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Najlepiej owinąć go kilkukrotnie folią bąbelkową. Można też wcześniej zawinąć kajak w koc albo w tekturę falistą i dopiero później ofoliować i zakleić. Wnętrze kajaka możesz wypełnić zgniecionym kartonem. W niewielkim zakresie ograniczy to podatność na naprężenia, ale nie wypełniaj kajaka żadnym ciężkim materiałem, bo wtedy zwiększysz wagę ładunki i przyjdzie Ci za to więcej zapłacić.

Transport kajaka

Jeśli chcesz szybko i bezproblemowo zlecić transport kajaka, to zrób to za pośrednictwem serwisu Giełda Furgonetka. Na giełdzie transportowej Furgonetka możesz wystawić za darmo ogłoszenie o poszukiwaniu transportu dla swojego kajaka. Wystarczy tylko opisać kajak, dodać zdjęcie i określić miejsce odbioru oraz dostawy. Im dokładniej opiszesz kajak, tym lepiej. Na Twoje ogłoszenie odpowiedzą firmy, które będą zainteresowane przewozem. Spośród wszystkich zgłoszeń możesz wybrać najkorzystniejszą ofertę i załatwić wszystkie formalności bezpośrednio z poziomu serwisu. To oszczędzi Ci nie tylko czas, ale i pieniądze, bo zlecenie będzie wykonane nawet o 60% taniej.

Koszt transportu kajaka będzie uzależniony od jego wagi i gabarytów, a także od długości planowanej trasy.

Przykładowe zlecenia transportu kajaka zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu.

Transport kajaka Lublin – Gliwice (437 km) – koszt transportu: 160 zł.

Transport kajaka Neu Ulm – Wrocław (757 km) – koszt transportu: 600 zł.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły