Przewóz i transport komputera - co warto wiedzieć?

Przeprowadzasz się i chcesz przewieźć komputer? Kupujesz komputer do gier od gracza z innej części Polski, a może sprzedajesz swój nieużywany laptop, żeby nie zajmował miejsca? Jak w takim przypadku zorganizować transport komputera, by mieć pewność, że żaden ważny element nie ulegnie uszkodzeniu?

Komputer jest cennym sprzętem, a im jest nowocześniejszy, tym był z pewnością droższy. Co więcej, na komputerze często są cenne dane albo zdjęcia o wartości sentymentalnej, więc każdy właściciel komputera chce, żeby jego sprzęt dotarł na miejsce bez najmniejszego nawet uszczerbku. W transporcie natomiast może mieć miejsce wiele różnych sytuacji, które będą zagrażać bezpieczeństwu komputera.

Przygotowanie komputera do wysyłki

Pierwszym krokiem w przygotowaniu komputera do wysyłki powinno być zaopatrzenie się w odpowiednio duży i gruby karton. Im grubsza jest tektura, tym bardziej chroni komputer przed uszkodzeniami mechanicznymi i przed działaniem wilgoci, a wilgoć jest wrogiem całej elektroniki – doprowadza do zwarć i korozji w delikatnych układach elektronicznych.

Komputer, czy to laptop, czy PC, należy kilkakrotnie owinąć folią bąbelkową. Monitor trzeba odkręcić od podstawki i oba elementy zawinąć osobno. Tak samo myszkę i klawiaturę oraz każdy dodatkowy element – dysk zewnętrzny czy stację dokującą. Wszystkie paczki zaklejamy taśmą, a śrubki oraz kable wkładamy do woreczka strunowego lub małego kartonika i zaklejamy. Teraz czas na umieszczenie owiniętych folią elementów w pudełku kartonowym. Należy wcześniej wyłożyć spód kartonu gąbką, styropianem albo specjalnym wypełniaczem włożonym w foliowe torebki. Każdy element paczki oddzielamy od siebie w pudełku kartonem lub styropianem, wypełniamy wolną przestrzeń wypełniaczem lub folią i dokładnie zaklejamy karton.

Warto też umieścić na pudełku naklejkę z napisem „Ostrożnie” lub „Góra-dół”. Wtedy przewoźnik będzie wiedział, że w pudełku jest delikatna zwartość i należy się z nim obchodzić wyjątkowo ostrożnie.

Oczywiście nawet bardzo dokładne zastosowanie tych wszystkich wskazówek nie zagwarantuje, że transport komputera będzie całkowicie bezpieczny. Ważne jest także poprawne umieszczenie kartonu w pojeździe – nie powinno się na tym kartonie niczego stawiać ani pozostawiać go „luźno” w przestrzeni ładunkowej. Karton ustawiamy na specjalnej macie antypoślizgowej albo przytwierdzamy do ściany busa pasami transportowymi. Po dostarczeniu na miejsce i rozpakowaniu komputera trzeba poczekać kilka godzin, żeby temperatura sprzętu się wyrównała i dopiero wtedy można go uruchomić.

Transport komputera z firmą przewozową

Jeżeli masz w planach wysłanie komputera do innego miasta albo nawet za granicę, a nie możesz go przewieźć samodzielnie, zatrudnij do tego firmę transportową. Transport towarów z pomocą takiej firmy jest zdecydowanie bezpieczniejszy, bo wiesz, że profesjonalny przewoźnik potrafi odpowiednio obchodzić się z takim sprzętem i ma stosowne ubezpieczenie, które zrekompensuje Ci ewentualną szkodę. Takie firmy znajdziesz w prosty sposób w serwisie Giełda Furgonetka. To giełda transportowa łącząca przewoźników z osobami, które chcą zlecić transport. Możesz tam wystawić swoje ogłoszenie i zlecić przewóz komputera lub innego dowolnego urządzenia, a później wybrać konkretną firmę spośród wszystkich, które się do Ciebie zgłoszą.

Koszt transportu komputera

Cena transportu komputera jest uzależniona od jego wagi i wymiarów a także od planowanej trasy. Przykładowe zlecenie transportu komputerów, zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu:

transport komputera Hiszpania – Polska (2441 km) – koszt transportu: 500 zł

Zleć transport komputera ludziom, którzy robią to na co dzień. Na stronie https://gielda.furgonetka.pl/ wystawisz za darmo ogłoszenie i w ciągu kilku godzin znajdziesz przewoźnika, a także ustalisz z nim wszystkie szczegóły.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły