Zobacz, jak jeździć po UE, żeby nie narazić się prawu – jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w danym kraju, ile wynosi dopuszczalny poziom alkoholu we krwi i z jaką prędkością możesz się poruszać po konkretnych drogach.

Przed wyjazdem sprawdź stan techniczny samochodu

Zanim wybierzesz się za granicę, bez względu na to, czy realizując przewóz rzeczy, czy po prostu rekreacyjnie, sprawdź, czy Twój samochód jest w pełni sprawny. Konieczne jest sprawdzenie stanu ogumienia (bieżnik musi mieć minimum 1,6 mm), kompletności oświetlenia i stanu zawieszania. Upewnij się też, czy w danym kraju obowiązuje jazda na zimowych oponach.

Wykup Assistance

Prawo jazdy wydane w Polsce jest ważne na terenie całej UE, podobnie jest z polisą OC w większości krajów, z wyjątkiem m.in. Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy oraz Mołdawii – w tych krajach potrzebujesz tzw. zielonej karty. Zielona karta jest w większości towarzystw ubezpieczeniowych wydawana bezpłatnie, a dla porównania polisa OC wykupiona w innym kraju to koszt kilkuset złotych.

Przed wyjazdem warto wykupić polisę Assistance na wypadek awarii, gdyż naprawa awarii z własnej kieszeni może być za granicą bardzo droga. Pakiet Assistance obejmujący naprawę na drodze oraz holowanie to koszt zaledwie 200 zł na rok, natomiast dla przykładu w Niemczech za naprawę na drodze przyjdzie Ci zapłacić nawet kilkaset euro.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na terenie UE

Obowiązkowe wyposażenie samochodu jest różne w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju. Dlatego też oprócz wymaganej w Polsce gaśnicy i trójkąta, warto mieć też apteczkę pierwszej pomocy oraz kamizelkę odblaskową. Wyposażając auto dodatkowo w linkę holowniczą oraz komplet żarówek, będziesz przygotowany na kontrolę w każdym kraju UE.

W razie braku niezbędnego wyposażenia w danym kraju możesz się powołać na Konwencję Wiedeńską, ale tylko w przypadku, kiedy kraj ten jest jej sygnatariuszem. Konwencja Wiedeńska stanowi, że samochód, który spełnia wymogi kraju, w którym jest zarejestrowany, może się poruszać po drogach wszystkich krajów respektujących Konwencję Wiedeńską bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów. Wyjątkiem jest tutaj wyłącznie posiadanie kamizelki odblaskowej, dlatego że niektórzy prawnicy traktują ją jako wyposażenie odpowiadające przepisom porządkowym.

W niektórych krajach zimą obowiązkowe mogą być też łańcuchy na koła (jest tak m.in. na niektórych przełęczach w Austrii).

Opłaty drogowe na terenie UE

W niektórych krajach UE autostrady są płatne i kierowcy płacą za przejechany odcinek. Ma to miejsce między innymi we Włoszech, we Francji oraz na półwyspie Iberyjskim. Musisz mieć też na uwadze, że w części przypadków konieczne będzie posiadanie gotówki, bo nie zawsze będzie można zapłacić za przejazd kartą.

W innych krajach (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Austria) opłaty za autostradę reguluje się winietami. Winiety można zakupić przez internet, na poczcie lub na stacjach benzynowych. Ostateczny koszt przejazdu autostradami w takim przypadku będzie zależny od terminu ważności winiety i pokonanego dystansu.

W części krajów UE zapłacisz też za przejazd mostami oraz tunelami. Opłaty takie występują przede wszystkim w Skandynawii.

Służby uprawnione do kontrolowania pojazdów

W Polsce kontrole drogowe przeprowadzane są przez policję drogową oraz Straż Graniczną. W mniejszym zakresie może dokonać tego też Straż Gminna czy Miejska. W innych krajach Unii Europejskiej jest podobnie, ale im bogatszy kraj, tym bardziej funkcję kontrolującą spełniają fotoradary. Bardzo częsta jest też procedura odholowywania nieprawidłowo zaparkowanego samochodu na parking policyjny, co wiąże się z wysokimi kosztami.

Przekroczenia prędkości i mandaty na terenie UE

Za naszą zachodnią granicą mandaty są znacznie wyższe niż w Polsce. Co prawda na autostradach w Niemczech zazwyczaj nie ma ograniczeń prędkości, ale w miejscach, w których takowe obowiązują, trzeba się trzymać na baczności, bo mandat może wynieść nawet 500 euro.

Najdroższymi pod względem mandatów krajami są Finlandia, Norwegia oraz Szwajcaria, gdyż w tych krajach ostateczna kwota mandatu będzie zależna od wysokości zarobków.

Mało tego, mandat w wielu przypadkach trzeba zapłacić na miejscu. Przykładowo w Austrii policja może udać się z kierowcą do bankomatu albo zainkasować płatność kartą bądź zdeponować jakiś wartościowy przedmiot, którego zwróci po uregulowaniu mandatu. W niektórych przypadkach kierowcy może zostać odebrane prawo jazdy oraz zarekwirowany samochód, a on sam może trafić do aresztu i czekać tam aż do rozprawy sądowej. Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, należy się zwrócić o pomoc do konsulatu RP w danym kraju.

Mandaty za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary rzadko docierają do Polski i w teorii kierowcy nie mają też obowiązku ich zapłacenia. Może się jednak zdarzyć tak, że gdy kierowca ponownie odwiedzi dany kraj, policja upomni się o zaległą płatność i zażąda jej uregulowania razem z odsetkami. Jeżeli kierowca nie uiścił opłaty wjazdowej bądź też nie kupił biletu parkingowego, zarządca obiektu może ściągać należność przez firmę windykacyjną.

Trzeba też pamiętać o tym, że za granicą również możliwe jest otrzymywanie punktów karnych, a w konsekwencji utrata prawa do prowadzenia pojazdów. Punkty karne obowiązują między innymi w Czechach, Francji i we Włoszech. Polscy kierowcy mogą być też zdziwieni nieco innymi obyczajami na europejskich drogach. Przykładowo w Danii i Holandii pierwszeństwo zawsze mają rowerzyści, natomiast w Norwegii piesi.

Przed wyjazdem do innego kraju sprawdź też przepisy dotyczące jazdy na światłach. W niektórych krajach na światłach jeździ się przez 24 godziny na dobę i przez cały rok.

Przepisy w poszczególnych krajach

Prezentowane prędkości to odpowiednio teren zabudowany, teren poza miastem oraz autostrady.

Austria

Limity prędkości na drogach: 50/100/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka i kamizelka odblaskowa
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: jazda bez pasów – 35-72 euro, jazda po alkoholu – 218-5813 euro, przekroczenie prędkości – do 2180 euro
Opłaty za przejazdy: winietki na autostrady

Belgia

Limity prędkości na drogach: 50/90/120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: kamizelka odblaskowa
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: brak kamizelki – 50 euro, jazda po alkoholu – 138-550 euro, przejazd na czerwonym świetle – 2750 euro.
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Białoruś

Limity prędkości na drogach: 60/90/110-120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka i trójkąt ostrzegawczy
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0‰
Wysokości mandatów: przekroczenie prędkości – do 350 tys. rubli białoruskich
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady, przejazd drogą Brześć-Mińsk do granicy z Rosją

Bułgaria

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, komplet żarówek oraz kamizelka odblaskowa, którą należy mieć na sobie podczas wysiadania z samochodu w terenie niezabudowanym
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: jazda pod wpływem alkoholu – 400-2000 lewów, przekroczenie prędkości – do 2000 lewów.
Opłaty za przejazdy: winieta przy wjeździe (koszt od 10 lewów, natomiast mandat za brak to 100 lewów)

Chorwacja

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa oraz komplet żarówek
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0‰
Wysokości mandatów: przejazd na czerwonym świetle – 5000 kun, przekroczenie prędkości 300-15000 kun
Opłaty za przejazdy: płatne autostrady

Czechy

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, kamizelka odblaskowa oraz komplet żarówek
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0‰
Wysokości mandatów: korzystanie z antyradaru – 100 tys. koron, przekroczenie prędkości – nawet do 10 tys. koron
Opłaty za przejazdy: winiety na autostrady

Cypr

Limity prędkości na drogach: 50/80/100
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: za przekroczenie prędkości 2 euro za każdy km/h
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Dania

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: jazda bez pasów – 500 koron, przekroczenie prędkości – do 4500 koron, przejazd na czerwonym świetle – od 1000 do 1500 koron
Opłaty za przejazdy: bezpłatne przejazdy, płatne jedynie niektóre mosty

Estonia

Limity prędkości na drogach: 50/90/110
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0‰
Wysokości mandatów: jazda po spożyciu alkoholu – od 1000 euro, przekroczenie prędkości – do 2000 euro
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Finlandia

Limity prędkości na drogach: 40-50/80-100/100-120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: uzależnione od zarobków, ale zawsze wysokie
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Francja

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, komplet żarówek i kamizelka odblaskowa obowiązkowa przy opuszczaniu samochodu w terenie niezabudowanym
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: korzystanie z antyradaru – 1500 euro, jazda pod wpływem alkoholu – do 4500 euro, przekroczenie prędkości – 135-1500 euro.
Opłaty za przejazdy: płatne autostrady i tunele

Grecja

Limity prędkości na drogach: 50/90/120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka pierwszej pomocy
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: przekroczenie prędkości – do 150 euro
Opłaty za przejazdy: płatne autostrady

Hiszpania

Limity prędkości na drogach: 50/90/120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: kamizelka odblaskowa i komplet żarówek
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: przekroczenie prędkości – 301-900 euro, jazda bez pasów – do 300 euro, jazda po spożyciu alkoholu – nawet do 72000 euro
Opłaty za przejazdy: płatne autostrady

Holandia

Limity prędkości na drogach: 50/100/120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, komplet zapasowych żarówek, kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: brak pasów – 75 euro, przekroczenie prędkości – do 280 euro, przejazd na czerwonym świetle – 130 euro
Opłaty za przejazdy: płatne przejazdy niektórymi tunelami

Irlandia

Limity prędkości na drogach: 30-50/80-100/120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,8‰
Wysokości mandatów: w zależności od wykroczenia od 60 do 120 euro
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Litwa

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0‰
Wysokości mandatów: przekroczenie prędkości kosztuje 2 euro za km/h
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Luksemburg

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: przekroczenie prędkości do 150 euro
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Łotwa

Limity prędkości na drogach: 50/90/110
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka dla każdego pasażera
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: przekroczenie prędkości – do 400 łatów, przejazd na czerwonym świetle – do 100 łatów
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Niemcy

Limity prędkości na drogach: 50/100/brak, ale zalecana 130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy i gaśnica
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰ oraz 0,0‰ dla posiadaczy prawa jazdy krócej niż 2 lata
Wysokości mandatów: jazda po alkoholu – do 1500 euro, przekroczenie prędkości – do 760 euro
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Norwegia

Limity prędkości na drogach: 50/80/90-100
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: kamizelka odblaskowa
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego/bezprzewodowego – 1000 koron, przekroczenie prędkości do 35 km/h – do 8000 koron
Opłaty za przejazdy: płatne wybrane drogi

Portugalia

Limity prędkości na drogach: 50/90/120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: kamizelka odblaskowa
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: od 60 do 2500 euro
Opłaty za przejazdy: płatne autostrady

Rosja

Limity prędkości na drogach: 60/90-110/110 (Obwód Kaliningradzki 40/70/110)
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0‰
Wysokości mandatów: przekroczenie prędkości do 300 rubli
Opłaty za przejazdy: opłata ekologiczna na granicy

Rumunia

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0‰
Wysokości mandatów: do 200 lei
Opłaty za przejazdy: winieta na granicy

Słowacja

Limity prędkości na drogach: 50 (60 od 23 do 5)/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: linka holownicza, komplet żarówek, kamizelka odblaskowa
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0‰
Wysokości mandatów: przekroczenie prędkości – do 830 euro, jazda pod wpływem alkoholu – do 1000 euro
Opłaty za przejazdy: winiety na autostradach

Słowenia

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, kamizelka odblaskowa, komplet żarówek
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: jazda bez pasów – 120 euro, przekroczenie prędkości – 80 do 1000 euro
Opłaty za przejazdy: winiety na autostradach

Szwajcaria

Limity prędkości na drogach: 50/80/120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,8‰
Wysokości mandatów: używanie telefonu – 60 franków szwajcarskich, przekroczenie prędkości od 5 do 30 km/h – do 450 franków
Opłaty za przejazdy: płatne przejazdy tunelami i winiety

Szwecja

Limity prędkości na drogach: 30-60/70-100/110-120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,2‰
Wysokości mandatów: przejazd na czerwonym świetle – do 1200 koron, brak pasów – 600 koron
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Turcja

Limity prędkości na drogach: 50/90/120
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, gaśnica i 2 trójkąty ostrzegawcze
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,5‰
Wysokości mandatów: przekroczenie prędkości – do 222 lirów tureckich
Opłaty za przejazdy: płatne niektóre autostrady i przejazd mostami Fatih Sultan Mehmed oraz Bosfor

Ukraina

Limity prędkości na drogach: 60/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, gaśnica, trójkąt
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0‰
Wysokości mandatów: jazda po alkoholu – 2500 hrywien
Opłaty za przejazdy: opłata ekologiczna na granicy

Węgry

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka, kamizelka odblaskowa, linka holownicza
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,0‰
Wysokości mandatów: przekroczenie prędkości – do 300 tys. forintów, przejazd na czerwonym świetle – 100 tys. forintów
Opłaty za przejazdy: winiety na autostradach

Wielka Brytania

Limity prędkości na drogach: 48/96/112
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,8‰
Wysokości mandatów: jazda pod wpływem alkoholu – do 5000 funtów, przejazd na czerwonym świetle – do 1000 funtów
Opłaty za przejazdy: bezpłatne autostrady

Włochy

Limity prędkości na drogach: 50/90/130
Obowiązkowe wyposażenie samochodu: kamizelka odblaskowa
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi: 0,8‰
Wysokości mandatów: nieprawidłowe parkowanie – do 155 auto, brak pasów – do 311 euro, przekroczenie prędkości – 38-2168 euro
Opłaty za przejazdy: płatne autostrady

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły