Podczas wyboru opon do samochodu dostawczego, należy kłaść nacisk przede wszystkim na wysoką wytrzymałość, niską ścieralność oraz wysoki gwarantowany poziom bezpieczeństwa. Te cechy sprawią, że oponami będzie się można cieszyć przez maksymalnie długi czas, a transport mebli czy jakichkolwiek innych ładunków, będzie wykonywany po prostu sprawniej.
Droga hamowania pojazdu
Producent każdego rodzaju opon informuje o tym, jak jego opony zachowują się na mokrej nawierzchni. Parametr ten jest oznakowany literami od A do G. Opona oznaczona jako A ma najkrótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni, oznakowania B, C, D, E i F mówią nam o coraz dłuższej drodze hamowania, natomiast oznaczenie G informuje, że droga ta jest najdłuższa ze wszystkich.
Różnica między A i G to nawet kilkanaście metrów. Dlatego też najlepiej byłoby wybrać oponę oznaczoną literą A, ewentualnie B lub C, bo zwiększy to bezpieczeństwo. Jednakże testy drogi hamowania wykonywane są wyłącznie przy prędkości 80 km/h, więc nie zawsze różnice między A i G będą takie same, dlatego że przy wyższych prędkościach zachowanie opon może być nieco inne.
Głośność opon
Każde opony cechują się inną głośnością. Najgłośniejsze są zdecydowanie zimowe, ale każda opona bez względu na przeznaczenie sezonowe, ma określoną dokładną ilość generowanych decybeli. Głośność nie ma co prawda takiego wpływu na bezpieczeństwo, ale zwiększy komfort, więc warto postawić na jak najcichsze opony.
Nośność opon
Nośność jest parametrem, który sprawia, że opony do samochodu dostawczego wybiera się inaczej niż do osobowego. Im wyższa jest dopuszczalna masa całkowita samochodu dostawczego, tym wyższą nośnością powinny cechować się zastosowane w nim opony. Wartość potrzebnej nośności można obliczyć w bardzo łatwy sposób. Żeby to zrobić, posługujemy się następującym wzorem:
A / B = C
A – dopuszczalna masa całkowita pojazdu
B – liczba kół pojazdu
C – pożądana maksymalna nośność opony
Z uwagi na fakt, że poszczególne osie samochodu mogą mieć różny maksymalny nacisk, najlepiej jest sprawdzić wymaganą nośność na naklejce, która zwykle znajduje się na słupku przy drzwiach kierowcy albo w instrukcji obsługi samochodu. W samochodach dostawczych najczęściej stosuje się bowiem opony wzmacniane, oznaczone literą C, występującą od razu po rozmiarze.
Efektywność energetyczna opon
Na mocy rozporządzenia WE 1222/2009 wszystkie oferowane w sprzedaży opony muszą posiadać specjalną etykietę. Jednym z elementów, który znajduje się na takiej etykiecie, jest efektywność energetyczna opony, oznaczona – podobnie jak droga hamowania – literami od A do G. Najoszczędniejsze, czyli o najniższych oporach toczenia, są opony oznaczone literą A, a najmniej opony oznaczone literą G. Trzeba pamiętać o tym, że przewóz ładunków realizowany przy zastosowaniu opon toczonych na mniejszych oporach, pozwala oszczędzać paliwo. Dlatego też kupowanie tanich opon może być oszczędnością wyłącznie pozorną, gdyż ich gorsza jakość wygeneruje większe koszty eksploatacji pojazdu.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos