Eco driving to anglojęzyczny termin oznaczający ekonomiczny sposób jazdy. Zastosowanie założeń tego sposobu pozwala na realne zmniejszenie wydatków na paliwo, przy jednoczesnym pokonywaniu takich samych dystansów. Co więc zrobić, by transport ciężkich rzeczy, np. przewóz mebli czy transport maszyn nie doprowadzał do dużych strat paliwa i jednocześnie do szybszej eksploatacji niektórych części?
Stan pojazdu a zużycie paliwa
Nie każdy kierowca przeglądający na giełdzie ogłoszenia zatytułowane „zlecę transport” wie, że nawet najdrobniejsza usterka w jego samochodzie ma wpływ na środowisko naturalne, a także na ilość wypalanego paliwa. Nawet nieumyty samochodów jest źródłem zanieczyszczeń, bo wystarczy deszcz i wszystkie zabrudzenia są spłukiwane. Wszelkie usterki powodują tak samo nie tylko zanieczyszczenie, ale i dodatkowe litry niepotrzebnie wypalanego paliwa. Każdy taki litr to natomiast większa emisja spalin, większy hałas podczas jazdy i strata dla Twojej kieszeni.
Ogromny wpływ na spalanie ma także stan ogumienia w samodzielnie, o czym pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów. Zużyte lub nieprawidłowo napompowane opony mogą zwiększać spalanie nawet o 15%. Podobne straty występują w momencie, kiedy opony są dobrze napompowane, ale niedobrane do danego modelu samochodu. Jak wybrać odpowiednie opony do swojego busa sprawdzisz tutaj.
Styl jazdy a spalanie
Największym wrogiem ekonomicznej jazdy nie jest pedał gazu a hamulec. Intensywne hamowanie doprowadza do strat paliwa, tak samo, jak każda zmiana biegów. Niestety redukowanie biegu zamiast wciskania pedału hamulca nie daje takiego komfortu jazdy. Jednak we współczesnych samochodach zastosowana jest technologia, która odcina dopływ paliwa do silnika, jeżeli zdejmiemy nogę z gazu.
Trzeba pamiętać też o tym, że intensywne hamowanie doprowadza do późniejszego drgania kierownicy, szybszego ścierania się klocków hamulcowych, przycierania opon, wybijania sworzni zawieszenia i pękania tarcz hamulcowych. Intensywne hamowanie może doprowadzić do przegrzania hamulców, a co za tym idzie do awarii czujników, które odpowiadają przecież za bezpieczeństwo podczas jazdy.
Jazda powinna być płynna, bez względu na to, czy realizowany jest przewóz towarów na paletach, czy transport motocykli. W każdym przypadku należy rozpędzać samochód płynnie, bez szarpania.
Obciążenie samochodu
Na ilość spalonego paliwa ma też wpływ to, co przewozisz. Jeżeli źródłem Twoich zleceń jest giełda transportowa i masz dowolność w wyborze ładunków, które wieziesz, staraj się wybierać transport w miarę lekkich towarów. Im mniejsze obciążenie samochodu, tym mniej spali on paliwa. Uważaj też, żeby nie przeciążać samochodu, bo to zwiększy spalanie.
Stan amortyzatorów i silnika
Na zużycie paliwa ma też wpływ stan amortyzatorów w samochodzie. Elementy przykręcone między amortyzatorem a samochodem to masa nieresorowana, czyli takie części, które podczas jazdy podlegają największym przeciążeniom. Do tego jeszcze ich własna masa jest przecież duża i wszystkie te części amortyzowane są wyłącznie przez opony. Dlatego też ich stan będzie miał również niebagatelny wpływ na zużycie paliwa. Jeżeli chcemy je oszczędzać, trzeba dokładnie sprawdzić, w jakim stanie są amortyzatory i wszystkie elementy zawieszenia. Podczas jazdy warto też korzystać z tempomatu, dlatego że pozwala znacznie ograniczyć straty paliwa.
Bardzo ważne jest, żeby silnik w samochodzie był w pełni sprawny. Czasami wystarczy go wyregulować i dzięki temu można ograniczyć spalanie nawet o 4%. Na pierwszy rzut oka nie jest to może dużo, ale spójrz na te 4% w ujęciu miesięcznym czy rocznym. Regulacja silnika może sprawić, że te same zlecenia transportowe dadzą Ci o 4% mniejsze koszta. Nie oszczędzaj też na oleju silnikowym. Dobrze dobrany może zmniejszyć spalanie nawet o 2%. Koszt lepszego oleju jest niczym w porównaniu z rocznym ekwiwalentem pieniężnym tych 2% paliwa.
Prędkość jazdy
Przed każdym zakrętem należy tak dostosować prędkość, aby możliwe było pokonanie go na całym odcinku, dodając gazu. Nie dość, że pozwala to na wykonanie korekty toru jazdy, to dodatkowo mamy w takim przypadku większą przyczepność. Nie należy obserwować tylko tego, co znajduje się na wprost, ale przede wszystkim obserwować zakręty. Należy obrócić głowę w kierunku zakrętu i obserwować jego najdalszy punkt. Pozwoli to szybciej dostrzec zagrożenie niż w przypadku patrzenia na zakręt kątem oka.
Warto tu wspomnieć także o ogólnej kulturze jazdy, bo ona również wpływa na to, jak poruszamy się po drodze, a to ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie samochodu i tym samym na spalanie.
Eco driving – garść przydatnych porad
- Jedź płynnie – nie szarp, nie przyspieszaj i nie hamuj intensywnie. Taka jazda zwiększa zużycie paliwa nawet o 20%.
- Sprawdzaj na bieżąco stan techniczny pojazdu i dokonuj niezbędnych napraw.
- Wybieraj zlecenia transportowe na lżejsze towary.
- Kontroluj co jakiś czas stan silnika – jego odpowiednie wyregulowanie może zmniejszyć spalanie nawet o 4%.
- Sprawdź stan opon i wysokość ciśnienia w każdej z nich.
- Tankuj odpowiednie paliwo – jeżeli silnik dostawczaka jest przystosowany do benzyny 95-oktanowej, to nie ma sensu tankować samochodu benzyną 98-oktanową.
Źródło zdjęcia głównego: materiały własne