Dbasz o środowisko naturalne i chcesz pakować przesyłki w sposób ekologiczny? Każda paczka, niezależnie od jej wielkości i rozmiarów może być łatwo zabezpieczona z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Takie opakowania są nie tylko zgodne z trendem zero waste, ale też dużo tańsze. Dodatkowo możesz się dzięki temu łatwo pozbyć tworzyw, które zalegają Ci w domu lub w firmie. Dowiedz się, jak ekologicznie pakować paczki.
Ekologiczne opakowania z tego, co masz
Sprzęt AGD i RTV zawsze najlepiej pakować w oryginalne kartonowe opakowania producentów. Takie kartony mają właściwe rozmiary i często nie wymagają użycia wypełniaczy lub potrzeba ich naprawdę niewiele. Zawsze możesz też wykorzystać zastępcze pudełka o rozmiarach zbliżonych do tych oryginalnych. Kartony dostaniesz za darmo w każdym dyskoncie, więc warto mieć w domu kilka sztuk na wszelki wypadek. Do pakowania przesyłek wykorzystasz też niepotrzebne opakowania po butach lub innym sprzęcie. Zamiennie za folię stretch użyjesz papieru pakowego lub starych gazet, a taśmę klejącą możesz zastąpić naturalnym sznurkiem (np. jutowym lub konopnym) lub ekologiczną taśmą wykonaną z papieru. Taka taśma jest bardzo odporna – nie zrywa się na skutek działania wilgoci i wytrzymuje niskie temperatury.
Koperty bąbelkowe do wysyłki dokumentów lub niewielkich przedmiotów zastąpisz zwykłymi kopertami wzmocnionymi kawałkami kartonów. Zabezpieczenie będzie tak samo skuteczne. Zawsze możesz też użyć starej koperty – wystarczy zamazać lub zakleić poprzednie dane.
Ekologiczne wypełnienia
Jeśli Twoja przesyłka wymaga dodatkowego wypełnienia, wykorzystaj do tego celu stare gazety. Zbędna makulatura może doskonale zastąpić sztuczne wypełniacze i folię. W ten sposób lepiej zabezpieczysz swoje przedmioty i dodatkowo pozbędziesz się zbędnych gazet, które pewnie i tak zalegają w Twoim domu. Papier łatwo się rozkłada, a dodatkowo można nim dokładnie owinąć poszczególne przedmioty. Efektu takiego dopasowania nie uzyskasz dzięki wykorzystaniu styropianowych kulek czy poduszek powietrznych.
Wypełniaczem mogą być również pocięte kawałki kartonu, a nawet drewniane wiórki pozostałe po cięciu drewna na działce. Do wypełniania nadadzą się nawet ścinki kartek z niszczarki, pocięte rolki od papieru toaletowego, rozerwane matlesy na jajka, kartonowe pudełka po żywności (np. ryżu) czy opakowania po lekach.
Brak takich materiałów nie jest problemem, bo w razie potrzeby możesz użyć też wypełniaczy wykonanych z folii polietylenowej. Taka folia podlega recyklingowi, więc również wpisuje się w trend zero waste. Dobrą alternatywą są naturalne wypełniacze rozkładające się maksymalnie w 5 lat lub ścinki tkanin. Sprane bawełniane koszulki, nie modna piżama czy polarowa bluza mogą się świetnie sprawdzić do zabezpieczenia szklanych lub ceramicznych przedmiotów. W ostateczności wysyłane rzeczy możesz spakować nawet w… stare rajstopy.
Nigdy nie wyrzucaj opakowań lub wypełnień przesyłek, które otrzymujesz, bo za jakiś czas możesz wykorzystać te materiały ponownie. Folia stretch, którą owinięty był pakunek ze sklepu internetowego, posłuży Ci w przyszłości do wypełnienia jednej z paczek. Z kolei pudełko po zabawce dla dziecka będzie doskonałym materiałem do spakowania delikatnego przedmiotu.
Wszystkie ekologiczne opakowania i wypełnienia można z powodzeniem kompostować i tym samym ponownie wykorzystać. Kartony, naturalne sznurki czy czarno-białe gazety rozłożą się w kompoście. Będą przyciągać dżdżownice i po roku czy dwóch latach dadzą Ci fantastyczny zdrowy nawóz, którym można zasilić rośliny ogrodowe lub doniczkowe.
Ekologiczny transport
Transport bardzo mocno obciąża planetę – emisja gazów oraz wykorzystanie złóż naturalnych w konsekwencji doprowadzają do znacznego pogorszenia kondycji Ziemi. Każda Twoja decyzja może mieć wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądało nasze środowisko. Rodzaj zastosowanego opakowania i wybór przewoźnika mają znaczenie. Jeśli chcesz wysłać większą przesyłkę, zleć jej przewiezienie w ramach doładunku – taka usługa będzie tańsza, a dodatkowo bezpieczniejsza dla środowiska. W serwisie Furgonetka Giełda znajdziesz ponad 5000 firm przewozowych, które czekają na Twoje zlecenia. Wystaw swoje ogłoszenie i zlecaj transport z dbałością o otoczenie.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos