Jak przygotować kwiaty do transportu?

Potrzebujesz przewieźć większą ilość bukietów na imprezę, a może będziesz systematycznie transportować kwiaty doniczkowe lub cięte? Z pewnością Twoim celem jest przetransportowanie ich w sposób bezpieczny i tak, by dotarły na miejsce w stanie niezmienionym. Planowanie i realizacja transportu będzie zawsze zależna od tego, czy będzie to sytuacja jednorazowa, czy taki przewóz będzie wykonywany regularnie. Bardzo możliwe, że trzeba będzie zadbać o wyposażenie auta albo o zaopatrzenie się we właściwy sprzęt. Sprawdź, jak przygotować kwiaty do transportu.

Jak przewieźć kwiaty na wesele czy inną imprezę?

Kiedy masz w planach jedynie jednorazowe przewiezienie kwiatów, to sprawa będzie dosyć prosta. Nie trzeba się zaopatrywać w specjalne skrzynki czy wózki do przewozu kwiatów, więc wystarczy odpowiednio zabezpieczyć bukiety, by nie zwiędły i się nie uszkodziły.

Przede wszystkim kwiaty powinny się jak najszybciej znaleźć w samochodzie i jak najszybciej dotrzeć na miejsce przeznaczenia. Im szybszy będzie transport kwiatów, tym dla nich lepiej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby kwiaty dotarły na miejsce jeszcze tego samego dnia, ale przecież zdarza się, że spędzą w samochodzie nie godzinę, ale nawet 10 godzin. Najlepszym sposobem zabezpieczenia ciętych kwiatów przed zwiędnięciem jest włożenie ich wcześniej do lodówki na godzinę/dwie, ale trzeba pamiętać, by z kwiatami razem w lodówce nie znajdowały się warzywa czy owoce, bo wydzielający się z nich etylen źle wpływa na kwiaty.

Drugim sposobem jest owinięcie łodygi/łodyg odciętych pod kątem materiałem nawilżonym wodą. Materiał wystarczy później zabezpieczyć folią i gumką recepturką.

Kwiaty o drobnych listkach czy płatkach warto umieścić przed transportem w płytkich kartonach, jednak kartony muszą być na tyle długie, by nie trzeba było zginać i niszczyć wiązanki, bo to przyniosłoby efekt odwrotny do zamierzonego. Duże bukiety też mogą podróżować w kartonach, ale czasami lepiej umieścić je we wiaderkach lub innych pojemnikach napełnionych do połowy wodą – niestety będzie to możliwe tylko wtedy, gdy na czas podróży ktoś będzie to wiaderko cały czas trzymał.

Jeśli przewozisz kwiaty, to unikaj długich postojów, a szczególnie w bardzo gorące dni, kiedy kwiaty znajdują się np. w bagażniku. Samochód może się nagrzać na słońcu do niewyobrażalnej wręcz temperatury i nawet dokładnie zabezpieczone kwiaty mogą zwyczajnie nie przetrwać takiego transportu. Równie uważnym trzeba być zimą, kiedy w samochodzie włączone jest ogrzewanie. Nie przewoź też kwiatów w taki sposób, by padały na nie bezpośrednio promienie słoneczne – wtedy żaden namoczony wodą materiał i tak nie zdoła ich uratować, a zawieźć może nawet wiadro z wodą.

Transport dostaw kwiatowych

Transport krajowy i międzynarodowy dostaw kwiatowych jest trudniejszy. W takim przypadku konieczne są odpowiednie samochody i zachowanie bardzo istotnych procedur. Zlecenia transportowe na przewóz kwiatów realizuje się specjalnymi samochodami-chłodniami bądź izotermami. Auta takie zapewniają kwiatom ochronę przed czynnikami pogodowymi oraz wystarczająco niską temperaturę. Do długich podróży najlepiej nadają się przede wszystkim chryzantemy, gerbery, goździki i tulipany. Inne odmiany wymagają zdecydowanie większej dbałości.

Zapewnienie kwiatom właściwych warunków transportu leży po stronie przewoźnika. Powinien on dysponować odpowiednim pojazdem i delegować do wykonania przewozu doświadczonego kierowcę, który dysponuje niezbędnym sprzętem.

Po zebraniu kwiaty powinny jak najszybciej trafić do chłodni. Podcinanie kwiatów wykonywane jest w różnych momentach – w zależności od tego, jaki dystans będą musiały przejechać. Jeśli chcemy przewieźć kwiaty na dużą odległość, to muszą być przycięte we wczesnej fazie pąka. Jeśli pokonają mniejszy dystans, w późniejszej.

Wrażliwość niektórych kwiatów oraz możliwość chłonięcia przez nie zapachów powoduje, że przed transportem samochód powinien być bardzo dokładnie wyczyszczony. Wewnątrz nie może się znajdować nic, co pochodzi z poprzedniego transportu, a szczególnie produkty spożywcze lub ich części. Jest to spowodowane ewentualną obecnością etylenu, który może dosłownie zniszczyć dostawę.

Wybór opakowań do transportu kwiatów

Rodzaj opakowania wybranego do transportu powinien być uzależniony od rodzaju kwiatów. Każdy kwiat ma inne wymagania i dotyczy to także transportu.

  • Większość ciętych kwiatów można przewozić bez wody, a jedynie chroniąc je folią polietylenową, która zapobiega odparowywaniu wody.
  • Część gatunków (np. storczyki) wymaga wyższej temperatury – powyżej 0 i zanurzenia łodyżek w fiolkach z wodą.

Szczególnie ważną kwestią jest pamiętanie o tym, by nie zafundować kwiatom szoku na skutek przeniesienia ich z chłodni do bardzo ciepłego pomieszczenia – już pokojowa temperatura mogłaby w takim przypadku podziałać na nie bardzo negatywnie. Trzeba je stopniowo przyzwyczajać do coraz cieplejszego otoczenia, a szczególnie wtedy, gdy jest to gatunek silnie reagujący na zmiany temperatury.

Wózki duńskie do transportu kwiatów

Wózki duńskie są specjalnymi wózkami wykorzystywanymi standardowo do przewozu kwiatów. Czasami nazywane są też wózkami CC. Wózki takie można często spotkać zarówno w kwiaciarniach, jak i w marketach z wyposażeniem do domu i ogrodu. Nazywa się je duńskimi, dlatego że pierwsza firma stosująca takie wózki działała właśnie w Danii. Containter Centrale, bo tak nazywała się ta firma, została założona w latach 70. Zajmowała się produkcją oraz eksportem kwiatów. Pierwsze litery jej nazwy (CC) stosowane są dzisiaj do oznaczania wymyślonych przez nią wózków. Wózki duńskie traktowane są podobnie jak palety – pełny wózek możesz wymienić za pusty i odwrotnie, co znacząco usprawnia łańcuch dostaw.

Sukces w transporcie kwiatów na wózku duńskim jest zależny od prawidłowego rozmieszczenia kwiatów. Ciężar roślin musi być rozłożony równomiernie, bo tylko to gwarantuje stabilność.

Skrzynki na kwiaty

Przewóz kwiatów w bagażniku albo na wózkach można realizować też z wykorzystaniem specjalnych skrzynek na kwiaty. Skrzynki takie mają specjalne otwory na doniczki – w zależności od wielkości doniczek, stosuje się skrzynki z kilkoma lub kilkunastoma wgłębieniami. Czasami zastosowanie mogą mieć też zwykłe skrzynki na warzywa i owoce, w których przegrody będą zrobione z kawałków kartonu. W takich skrzynkach można też przewozić cięte kwiaty. Skrzynki dają wtedy możliwość zaplanowania odpowiednich odległości między bukietami.

Przewóz kwiatów firmą transportową

Przewóz kwiatów możesz zlecić profesjonalnej firmie transportowej dysponującej samochodem typu chłodnia. W ten sposób zlecisz transport z Warszawy, Gdańska, Łodzi i każdego innego miasta oraz mniejszej miejscowości. Wystarczy zarejestrować się w serwisie Furgonetka Giełda i dodać ogłoszenie dotyczące transportu kwiatów. W ogłoszeniu podajesz co i gdzie chcesz przewieźć, możesz dołączyć zdjęcia kwiatów, określić swój budżet i podać dodatkowe wymagania. Na Twoje ogłoszenie odpowiedzą firmy przewozowe, które będą w najbliższym terminie pokonywały taką samą trasę, jaką docelowo mają pokonać Twoje kwiaty i będą je mogły zabrać „przy okazji”. Oferty cenowe przewoźników są jawne, więc ci konkurują ze sobą o zdobycie Klientów niższymi cenami. To daje Ci możliwość przewiezienia kwiatów w naprawdę korzystnej cenie. Takie rozwiązanie da Ci pewność, że kwiaty będą przewożone w sposób bezpieczny i dotrą na miejsce bez uszczerbku.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły