Wyjeżdżasz na studia do innego miasta i czas się przeprowadzić? A może zmieniasz uczelnię i musisz zabrać ze sobą wszystkie rzeczy do innego mieszkania bliżej uczelni? Masz meble, przedmioty osobiste i sprzęt, który trzeba przewieźć? Sprawdź, jak to wszystko zorganizować.
Zanim się przeprowadzisz
Mieszkanie upatrzone w internecie nie zawsze wygląda tak, jak pokazują to zdjęcia. Jasne jest, że każdy wynajmujący, bez względu czy oferuje całe mieszkanie czy tylko pokój, będzie chciał zaprezentować swój lokal od jak najlepszej strony. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i zaczniesz się pakować, obejrzyj dokładnie to miejsce. Zarezerwuj sobie przynajmniej godzinę, żeby jechać osobiście do tego mieszkania i dokładnie je obejrzeć. Zwróć uwagę na wszystko – metraż, sąsiedztwo, oddalenie od uczelni, dojazd, wyposażenie, standard wykończenia – dosłownie wszystko. Jeśli masz tam mieszkać przynajmniej przez kilka miesięcy, a może i nawet lat, to dobrze by było, żeby to miejsce spełniało Twoje oczekiwania. Oczywiście zrozumiałe jest, że każdemu studentowi marzy się przestronne i doskonale urządzone lokum, ale przeprowadzka do takiego miejsca nie zawsze jest możliwa ze względów finansowych. Mimo wszystko ustal sobie jakiś standard i nie obniżaj go, chyba że nie „masz na oku” niczego lepszego.
Pamiętaj, by zwrócić uwagę na ewentualne zniszczenia w mieszkaniu i zanotować je w umowie. To uchroni Cię od późniejszej odpowiedzialności finansowej. Warto wspomnieć w wykazie wyposażenia o wszystkich uszkodzeniach, jakie znajdują się w mieszkaniu – wyszczerbionej szafce kuchennej, odbarwionych panelach czy pękniętej płytce w łazience.
Jak się spakować do przeprowadzki?
Nieprawdą jest, że wystarczy postępować tak, jak na filmach, czyli wrzucić wszystko w kartony, z paprotką na górze i wyjść z mieszkania. To sprawdza się tylko na szklanym ekranie, a w prawdziwym życiu część tak „zapakowanych” przedmiotów po prostu nie dotarłaby nigdy w całości do nowego mieszkania. Trzeba podejść do tego bardziej kompleksowo.
1. Porządki przed przeprowadzką
Zrozumiałe jest, że musisz pozostawić w czystości poprzednie mieszkanie, ale nie o tym będzie ten akapit. Pisząc o porządkach mamy na myśli porządki we własnych rzeczach. Nie wszystkie Twoje rzeczy trzeba koniecznie zabrać do nowego mieszkania. W rzeczywistości część z nich na pewno nadaje się już do wyrzucenia. Może te jeansy, które nie są już modne albo są już za małe? Te stare komiksy, których przecież nie będziesz już czytać? Stara poduszka, z której wychodzi wypełnienie? Oddziel te rzeczy i jeśli nadają się jeszcze do użytku, ale wiesz, że Ty nie będziesz z nich korzystać – sprzedaj lub komuś oddaj. Rzeczy zniszczone po prostu wyrzuć. Zaczynasz nowy etap życia – nie zabieraj ze sobą śmieci.
2. Przygotuj kartony i akcesoria do pakowania
Kiedy masz już tylko te rzeczy, które rzeczywiście chcesz ze sobą zabrać, oceń ich ilość i zaopatrz się w niezbędną liczbę kartonów i rozkładanych skrzynek oraz worków, starych gazet, folii i taśmy klejącej. Lepiej mieć ich więcej niż mniej. Możesz wykorzystać kartony po sprzętach RTV czy AGD, a nawet po butach. Przyda się każdy, byle był nieuszkodzony.
3. Podziel rzeczy i przygotuj do pakowania
Pakuj każde pomieszczenie osobno. Zacznij od tego, które jest najdalej od wejścia – będzie łatwiej i nie potkniesz się o stertę rzeczy rozłożoną w salonie czy w przedpokoju. Możesz zacząć od pakowania łazienki – detergenty i kosmetyki spakuj osobno, a sprzęty typu szczoteczka elektryczna czy suszarka/prostownica do włosów owiń folią bąbelkową i włóż do kartonu przeznaczonego na urządzenia elektroniczne. Nie mieszaj ze sobą różnej zawartości – w jednym kartonie powinny się znaleźć rzeczy podobne lub z takich samych materiałów. Wszelkie szklane elementy owiń dokładnie gazetami lub folią i układaj w kartonowym niskim pudełku tylko w jednej warstwie. Wyjątek stanowią tutaj talerze, które możesz przekładać kawałkami gazet lub specjalnymi przekładkami z kartonu. Każdy karton dokładnie zaklej i opisz, żeby podczas pakowania wiedzieć, które rzeczy muszą się znaleźć na górze, a które mogą być na dole.
Meble takie jak np. biurko czy szafka nocna możesz rozmontować albo przewieźć w całości. Wszystko zależy od tego, jak zorganizowana jest Twoja przeprowadzka, czyli ile masz rzeczy i jak duży samochód. Jeśli masz zaledwie jeden czy dwa meble, to nie trzeba ich rozkręcać, ale gdy przeprowadzasz się do innego mieszkania z całym kompletem mebli, to wtedy zdecydowanie oszczędniej będzie je rozmontować. Oczywiście wszystkie elementy trzeba dokładnie zabezpieczyć na czas przewozu – owinąć folią, odkręcić uchwyty, opróżnić i wyjąć szuflady.
Ubrania możesz spakować do kartonów, a jeśli ich nie masz, do dużych worków. Książki i inne papierowe rzeczy warto ofoliować, by nigdy nie wiadomo, czy nie zalejesz ich tym pysznym studenckim winem, które już szykujesz na parapetówkę. Szczególną ostrożność roztocz nad sprzętami elektronicznymi – aparatem, laptopem, komputerem stacjonarnym, tabletem i drukarką. Niech opakowania z nimi znajdą się w pojeździe na innych pudełkach. Ustawione pod rozkręconym biurkiem albo pod kartonem z książkami mogłyby ulec zniszczeniu. Jeśli zlecasz przeprowadzkę komuś innemu, poinformuj przewoźnika, co znajduje się w konkretnych pakunkach, żeby wiedział, jak je ułożyć w przestrzeni ładunkowej. Rzeczy ciężkie i odporne na zniszczenie zawsze muszą być na dole, a delikatne – szkło czy elektronika – na górze.
Firmę przeprowadzkową znajdziesz szybko w serwisie Giełda Furgonetka. Wystawisz tu ogłoszenie, na które odpowiedzą przewoźnicy mogący w danym terminie przewieźć Twoje rzeczy w korzystnej cenie.
Koszt przeprowadzki będzie zależny od wagi i objętości całego ładunku, a także od długości planowanej trasy.
Przykładowe zlecenia przeprowadzki zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu.
Przeprowadzka Warendorf-Milte – Gdańsk (990 km) – koszt transportu: 1273 zł.
Przeprowadzka Freiberg Am Neckar – Żurawica (1242 km) – koszt transportu: 3000 zł.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos