Planujesz transport sofy? Zastanawiasz się, jak to załatwić, bo to jednak dość duży i ciężki mebel? Sofa nie jest zbyt wdzięczna w transporcie, ale można ją przewieźć w niewielkiej cenie i szybko załatwić wszystkie formalności. Dowiedz się, jak przewieźć meble tapicerowane.
Bez względu na wielkość sofy – czy jest to dwu, czy nawet czteroosobowy mebel, zawsze do przetransportowania jest kilkadziesiąt kilogramów ładunku. Sofa waży ok. 50-100 kg, a duży narożnik może ważyć nawet 200 kg. Mebel mierzy zwykle 200-250 cm, a po rozłożeniu ma szerokość 140-200 cm. Jeśli sofę da się rozłożyć, to jej transport jest nieco łatwiejszy. Trudniej odbywa się to w przypadku modeli, które nie nadają się do spania i których nie można rozłożyć. Najtaniej i najlepiej byłoby rozkręcić sofę, ale to też jest możliwe tylko w niewielkim zakresie. Można odkręcić właściwie tylko boki i to nie we wszystkich modelach. Sofa, tak czy inaczej, musi być przewożona w całości, z wyjątkiem tych modeli, które są wysyłane w częściach do samodzielnego montażu. Zobacz, jak zorganizować transport mebli tapicerowanych, żeby ich nie uszkodzić, ale też, żeby nie zapłacić za ich przewiezienie zbyt wiele.
Jak przygotować sofę do transportu?
Jedyną niezmienną cechą kosztów transportu jest to, że maleją one wraz ze zmniejszeniem się wagi i gabarytów przesyłki. O ile na wagę sofy nie możesz nic poradzić, o tyle jej gabaryty można w pewnym zakresie zmniejszyć. Jeśli sofa się rozkłada albo jeśli jest to mebel w częściach do samodzielnego montażu, to warto wysłać ją w częściach. Paczka będzie wtedy mniejsza, zajmie mniej miejsca, a tym samym jej przewóz będzie tańszy. Każdy element sofy powinien być dokładnie ofoliowany, a elementy takie jak nakrętki czy śrubki trzeba spakować osobno.
Jeśli jedyną możliwością jest wysyłka sofy w całości, trzeba opróżnić pojemnik na pościel, rozłożyć sofę (o ile to możliwe), spiąć część siedziska i oparcia z korpusem za pomocą sznurka lub specjalnych pasów i całość owinąć stretchem albo folią bąbelkową. Folię bąbelkową zaleca się szczególnie w przypadku skórzanych sof. Dobrze byłoby też wcześniej odkręcić boki – mebel będzie wtedy chociaż trochę mniejszy. Do przeniesienia sofy będziesz potrzebować pomocy drugiej osoby, a jeśli mebel jest ciężki, nawet dwóch. Zanim zaczniesz ją pakować, sprawdź, czy rozłożona zmieści się w drzwiach i przejściach.
Transport sofy
Sofę można przewozić na przyczepce albo w busie. Mebel może stać na podłodze w normalnej pozycji, ale wtedy dobrze byłoby podłożyć pod niego jakiś antypoślizgowy materiał. Może być też przewożony w pozycji pionowej (tylko w busie), ale wtedy trzeba go przypiąć pasami do ściany ładowni. Na przyczepce sofę należy koniecznie nakryć plandeką, żeby nie zamokła. Taki transport mebli wydaje się najbardziej ekonomiczny, ale nie zawsze jest możliwy.
W sytuacji, kiedy nie masz możliwości przewiezienia sofy we własnym zakresie, zleć to za pośrednictwem serwisu Giełda Furgonetka. Wystaw ogłoszenie na naszej darmowej giełdzie transportowej i poczekaj na zgłoszenia firm, które mogą się zająć transportem sofy w wyznaczonym przez Ciebie terminie i na podanej trasie. Korzystając z usług profesjonalnej firmy, zyskujesz pewność, że sofa będzie przewieziona w sposób bezpieczny. Przy okazji oszczędzisz nawet do kilkudziesięciu procent kosztów przewozu. Wielu przewoźników oferuje też usługi wniesienia i zniesienia mebli i to bez dodatkowych opłat.
Koszt transportu sofy będzie uzależniony od jej wagi oraz od wymiarów, a także od długości planowanej trasy.
Przykładowe zlecenia transportu sofy i fotela zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu.
Transport fotela Warszawa – Lublin (183 km) – koszt transportu: 130 zł.
Transport sofy Gniewomirowice – Kraków (345 km) – koszt transportu: 200 zł.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos