Włochy są wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem emigracji. Ten ciepły kraj przyciąga co roku tysiące Polaków. Większość jedzie tylko na wakacje, część do prac sezonowych, ale są też tacy, którzy wyprowadzają się na stałe. Co trzeba wiedzieć przy przeprowadzce do Włoch?
We Włoszech miejsca pracy czekają przede wszystkim na au-pair (opiekunki dziecięce), opiekunów zwierząt oraz przy różnego rodzaju pracach fizycznych. We Włoszech zdecydowanie najczęściej poszukuje się pracowników fizycznych, ale zarobki i status życia w tym kraju są na tyle dobre, że dla wielu Polaków wyjazd do tego kraju staje się życiową szansą.
Jak zorganizować przeprowadzkę do Włoch?
W pierwszej kolejności trzeba zadbać o znajomość języka. Mało kto jest się w stanie nauczyć mówić w innym języku w ciągu kilku tygodni. Nawet przy bardzo intensywnej nauce trwa to kilka miesięcy i na tyle wcześniej trzeba zacząć przygotowywać swój wyjazd do Włoch.
Najlepiej byłoby też wcześniej zadbać o znalezienie miejsca pracy i wynajęcie mieszkania. Większość osób wyjeżdżających do pracy za granicę wynajmuje domy lub mieszkania – mało kogo stać jest na to, żeby kupić sobie tam wcześniej dom. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dana osoba ma własny lokal mieszkalny we Włoszech. Wtedy cała przeprowadzka jest znacznie prostsza i tańsza, a w dodatku proces adaptacji do nowego miejsca przebiega łatwiej – w końcu możemy robić w swoich czterech ścianach wszystko bez pytania innych o zgodę. Niestety taki scenariusz zdarza się rzadko. Najczęściej trzeba wynająć lokum i najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o to jeszcze przed wyjazdem. Można tutaj skorzystać z pomocy znajomych lub rodziny, która już mieszka we Włoszech i zlecić im zajęcie się znalezieniem mieszkania. Jeśli masz we Włoszech rodzinę, być może istnieje możliwość zamieszkania z nią, co znacznie ograniczyłoby wydatki związane z opłacaniem mieszkania tak dla Ciebie, jak i dla Twojej rodziny.
Tuż przed wyjazdem należy zadbać o zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Musisz mieć dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dyplomy ukończenia szkoły i akt urodzenia. Bardzo przydatne będzie też zaświadczenie o niekaralności (wielu pracodawców go wymaga) oraz inne dokumenty, np. akt ślubu, akty urodzenia dzieci itp. Wszystkie te dokumenty należy przed wyjazdem przetłumaczyć (zlecając to tłumaczowi przysięgłemu) i zeskanować w kilku egzemplarzach. Nigdy nie wiadomo, kiedy może Ci się przydać kopia.
Jeśli chodzi o zaświadczenie o niekaralności, należy się zwrócić do Krajowego Rejestru Karnego z wypełnionym wnioskiem. Koszt wydania takiego dokumentu to 30 zł.
Konieczne jest też wyrobienie sobie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taka karta pozwala na korzystanie z opieki medycznej w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii. W celu otrzymania takiej karty należy złożyć stosowny wniosek w oddziale NFZ albo w delegaturze. Osoba posiadająca kartę EKUZ może korzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie innego kraju w taki sam sposób jak mieszkaniec tego kraju. Karta ta nie uprawnia jednak do leczenia w trybie planowym. Oczywiście posiadanie takiej karty nie oznacza, że wszystkie świadczenia medyczne we Włoszech będą bezpłatne. Niektóre są odpłatne dla wszystkich pacjentów.
Mimo posiadania takiej karty warto mieć jeszcze ubezpieczenie turystyczne. Jego koszt nie jest wysoki, a będzie stanowiło kolejne zabezpieczenie w razie wypadku.
Jeśli chodzi o pozwolenie na pracę, nie jest ono wymagane we Włoszech. Po zamieszkaniu w tym kraju emigrant nabywa automatyczne prawo do wykonywania pracy.
Warto wspomnieć jeszcze, że przy krótszych wyjazdach dobrym pomysłem jest zrobienie większych zapasów niektórych rzeczy. Przykładowo kosmetyki są we Włoszech dużo droższe niż w Polsce, więc wyjeżdżając na kilka miesięcy, bardziej opłaca się zabrać zapas z Polski (nawet dopłacając za bagaż), niż kupować te towary na miejscu.
Koszt przeprowadzki do Włoch
Wydatek na przeprowadzkę do Włoch będzie zależny od miejsca wyjazdu i miejsca przyjazdu (długości trasy), sposobu transportu (samochodem czy samolotem), a także ilości rzeczy, jakie ze sobą zabierasz. Inaczej sprawa wygląda, gdy wyprowadzasz się tylko z rzeczami osobistymi, a inaczej, kiedy przeprowadzasz się na stałe i chcesz zabrać ze sobą np. meble czy sprzęt RTV i AGD, by nie musieć go kupować na miejscu.
Możesz zaoszczędzić nawet do 60% na przeprowadzce do Włoch. Jak to zrobić? Wystarczy dodać bezpłatne ogłoszenie w serwisie Giełda Furgonetka, opisać co, kiedy i gdzie chcesz przewieźć. Zainteresowane zleceniem firmy same zgłoszą się z propozycjami wycen. To takie proste!
Jakie formalności załatwić po przyjeździe do Włoch?
Do Włoch wyjeżdża się na podstawie dowodu osobistego. Bezwizowo można przebywać na terenie tego kraju do 90 dni. Jeśli czas pobytu przekracza 90 dni, konieczne jest wyrobienie pozwolenia na pobyt, tzw. permesso di soggiorno. Trzeba też uzyskać codice fiscale, czyli odpowiednik polskiego NIP-u. Włoski numer identyfikacji podatkowej jest bardzo ważny – z pytaniem o niego można się spotkać nawet podczas zapisów na kursy czy podczas kupowania telefonu komórkowego.
Osoby wyjeżdżające do Włoch na stałe muszą się zameldować w Ufficio Anagrafe w mieście, w którym mają zamiar mieszkać. Trzeba się też udać do biura ASL w celu dokonania wpisu do SSN – Sistema Sanitario Nazionale, który jest potrzebny do korzystania z państwowej służby zdrowia.
Planujesz przeprowadzkę do Włoch? Nie zwlekaj, dodaj bezpłatne ogłoszenie już dziś na https://gielda.furgonetka.pl/transportdowloch
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos