Przeprowadzka do Danii – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Dania jest nazywana najszczęśliwszym krajem w Europie. Poziom zadowolenia z życia w Danii jest naprawdę na wysokim poziomie, a to wszystko przez wysoki standard życia w tym kraju. Nie dziwi więc fakt, że wielu Polaków planuje przeprowadzkę do tego kraju w poszukiwaniu lepszego życia.

Polacy wyjeżdżają do Danii na studia, do prac sezonowych i na stałe. Dania jest bardzo opiekuńczym krajem. Dobre wynagrodzenia, mnóstwo różnego rodzaju ulg i zasiłków sprawiają, że życie i wychowanie dzieci w Danii jest zdecydowanie prostsze niż w Polsce. To jest między innymi jednym z powodów, dla których Polacy tak chętnie przeprowadzają się do Danii.

Jak zorganizować przeprowadzkę do Danii?

Przede wszystkim musisz zadbać o znajomość języka, bo to ona w głównej mierze warunkuje, czy uda Ci się znaleźć dobrą pracę. Język duński na poziomie komunikatywnym zagwarantuje Ci możliwość otrzymania lepiej płatnego stanowiska pracy, to będzie miało niebagatelny wpływ na standard Twojego życia w Danii. Tym bardziej że ceny w tym kraju są w przypadku niektórych produktów i usług nawet dwa razy wyższe, niż w Polsce, a do tego dochodzą jeszcze wysokie podatki. Równoważą to jednak najwyższe w całej Europie wynagrodzenia.

Przed wyjazdem musisz skompletować niezbędne dokumenty: dowód osobisty, paszport, akt urodzenia, prawo jazdy, zaświadczenie o niekaralności i kartę EKUZ. Akt urodzenia i zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego muszą być przetłumaczone na duński. Kartę EKUZ wyrobisz za darmo i będzie Cię ona uprawniała do korzystania z duńskiej opieki medycznej w razie wypadku albo choroby.

Oczywiście przed wyjazdem musisz zadbać też o uregulowanie wszelkich spraw prawnych i umów. Pod żadnym pozorem nie wyjeżdżaj bez rozwiązania umów telekomunikacyjnych, bez zdania protokołu odbioru wynajmowanego mieszkania albo bez odebrania od poprzedniego pracodawcy zaświadczenia o pracę. Musisz zadbać o wszystkie, nawet najmniej znaczące kwestie, by nie okazało się, że z dnia na dzień trzeba wracać do Polski dopełnić formalności albo – co gorsza – uregulować długi.

Zanim wyjedziesz, postaraj się znaleźć sobie mieszkanie i pracę. Najlepszą opcją jest przygotowanie sobie „gruntu” w Danii a dopiero później wyjazd. Jeśli masz już załatwioną pracę, będzie można zabrać ze sobą mniejszą kwotę pieniędzy. W przypadku braku pracy musisz się przygotować na dysponowanie kwotą pozwalającą przeżyć w Danii nawet miesiąc czy dwa. Ta kwota to minimum 6 tysięcy złotych i to zakładając, że będziesz żyć dość skromnie.

W Danii poszukuje się teraz wykwalifikowanych pracowników z różnych branż. Poszukuje się pracowników przede wszystkim do branży mięsnej, ale zatrudnienie można znaleźć też przy produkcji maszyn oraz w służbie zdrowia. Deficyty pracowników na duńskim rynku pracy sprawiają, że warunki finansowe oferowane przyszłym kandydatom są naprawdę dobre, ale trzeba mieć świadomość, że można nie znaleźć idealnej pracy od razu. Część emigrantów na początku ima się przypadkowych zajęć, a przez to nie są w stanie zbyt dobrze zarobić i odłożyć większych sum pieniędzy. Poduszka finansowa na 3 pierwsze miesiące to podstawa.

Koszt przeprowadzki do Danii?

Koszt przeprowadzki do Danii będzie uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim od miejsca, z jakiego wyruszysz, a dodatkowo od tego, ile bagażu ze sobą zabierzesz. Najtaniej wyjechać do pracy sezonowej na kilka miesięcy. Przeprowadzka na stałe i przewiezienie większej ilości rzeczy generuje już wyższy koszt.

Możesz zaoszczędzić nawet do 60% na przeprowadzce do Danii. Jak to zrobić? Wystarczy dodać bezpłatne ogłoszenie w serwisie Giełda Furgonetka, opisać co, gdzie i w jakim terminie chcemy przetransportować a zainteresowane zleceniem firmy sami zgłoszą się z propozycjami wycen. To takie proste!  

Jakie formalności załatwić po przyjeździe do Danii?

Żeby legalnie pracować w Danii, trzeba mieć pozwolenie na pracę. O takie pozwolenie można wnioskować z Polski – w Ambasadzie Danii albo już w kraju, w Urzędzie Imigracyjnym. Do wniosku należy dołączyć paszport, ksero umowy z pracodawcą z Danii, a także informacje związane z warunkami zatrudnienia –  wysokość tego wynagrodzenia i czas pracy. W Danii tygodniowy czas pracy wynosi 37 godzin i tyle też musi zadeklarować osoba, która chce się ubiegać o pozwolenie na pracę.

Jeśli chcesz przebywać w Danii przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy, nie musisz mieć pozwolenia na pobyt, ale przy przeprowadzce na stałe już tak. Do wniosku o pozwolenie na pobyt należy dołączyć informacje o źródłach dochodu.

Planujesz przeprowadzkę do Danii? Nie zwlekaj, dodaj bezpłatne ogłoszenie już dziś na https://gielda.furgonetka.pl/przeprowadzki.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły