Wykładzina PCV lub dywanowa to bardzo wdzięczny materiał wykończeniowy. Jeśli remontujesz mieszkanie, urządzasz pomieszczenie gospodarcze lub kupujesz wykładzinę do sypialni, zapewne chcesz ją szybko i bezpiecznie przetransportować. Transport wykładziny jest utrudniony przez wzgląd na jedną jej cechę, mianowicie długość. Przeczytaj, jak zabezpieczyć i przewieźć wykładzinę.
Wykładzina to ogólne określenie różnego rodzaju materiałów podłogowych. Wyróżniamy wykładziny PCV oraz dywanowe. Wykładziny PCV mają różną grubość, a to z kolei wpływa na wagę metra kwadratowego takiego materiału. Wyróżniamy wykładziny o szerokości 2 m, 3 m, 4 m, a nawet 5 metrów. Długość może być dowolna, bo wykładziny można przycinać wedle potrzeb kupujących. Jeśli masz np. sypialnię o wymiarach 4 x 5 (20 metrów kwadratowych), to najlepiej wybrać wykładzinę o szerokości 4 m i kupić 5 metrów bieżących takiej wykładziny albo zdecydować się na wykładzinę o szerokości 5 metrów i kupić 4 metry bieżące (metr bieżący to metr „po długości”).
Niestety nawet najwęższa wykładzina (2 m) może się nie zmieścić do samochodu, dlatego transport wykładziny jest nie lada wyzwaniem. Przewiezienie w ten sposób trzymetrowej wykładziny jest już właściwie niemożliwe, więc trzeba skorzystać z usług firmy przewozowej. Takie firmy zrzesza giełda transportowa Furgonetka. Wystarczy tylko, że wystawisz na giełdzie ogłoszenie dotyczące poszukiwania przewoźnika, a transport uda się załatwić nie tylko szybko, ale i w wyjątkowo korzystnej cenie
Jak przygotować wykładzinę do transportu?
Wykładzinę należy zwinąć jak najciaśniej, by zajmowała mniej miejsca. Jeśli chcesz uniknąć zagnieceń, można rozpocząć zwijanie od ułożenia na jednym z końców rulonu z grubego kartonu. Takie rulony są dodawane w sklepach, a kiedy zwijasz używaną wykładzinę, to nie musisz stosować wypełnienia. Ważne tylko by dokładnie związać wykładzinę lub okleić ją po zwinięciu szeroką taśmą klejącą. Na koniec wystarczy ją tylko owinąć stretchem. Wykładzina powinna być bardzo dokładnie zabezpieczona folią, by nie uległa zawilgoceniu podczas transportu i by się nie zabrudziła. Oczywiście trzeba ją też zwijać stroną po której się chodzi do środka – nigdy na odwrót.
Transport wykładziny
Wykładzinę można przewozić poziomo lub w pionie. Poziomo w aucie osobowym da się przewieźć wykładziny niewielkich rozmiarów (np. długie chodniki) albo niezbyt szerokie wykładziny PCV, przy czym konieczne będzie złożenie tylnej kanapy. Jeśli wykładzina jest większa – ma powyżej 2 metrów szerokości, konieczna będzie przyczepka lub samochód dostawczy. Z pewnością nie powinno się składać na pół zwiniętej wykładziny, bo to ją mocno odkształci. Przewóz rzeczy takich rozmiarów najlepiej zlecić profesjonalistom. Wtedy zyskasz pewność, że wykładzina będzie dostarczona na miejsce terminowo i w dodatku bez żadnego uszczerbku.
Ile kosztuje transport wykładziny?
Nie ma jednej określonej ceny, ponieważ koszt przewozu wykładziny będzie uzależniony od jej wymiarów, wagi i długości planowanej trasy. Należy również pokreślić, że szczegółowa wycena jest podejmowania indywidualnie z przewoźnikiem. Możesz jednak oszacować, ile mniej więcej zapłacisz za transport wykładziny.
Przykładowe zlecenie transportu wykładziny zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu.
Transport wykładziny Gdańsk – Włocławek (221 km) – koszt transportu: 200 zł.
Chcesz tanio przewieźć wykładzinę? Wystaw za darmo ogłoszenie na stronie https://gielda.furgonetka.pl/transportsprzetuagd.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos