Jak przewieźć gabarytowy ładunek?

Chcesz przewieźć gabarytowy ładunek? Robisz zakupy w markecie budowlanym? Sprzedajesz meble albo dużą maszynę? W większości przypadków transport gabarytowych ładunków może się jawić jako trudny do zorganizowania, ale nie musi tak być. Sprawdź, jak zrealizować taki przewóz.

Organizacja transportu dużych ładunków

Gabarytowe ładunki uniemożliwiają samodzielny transport w samochodzie osobowym. Co prawda niektóre meble czy urządzenia można rozkręcić, ale nie zawsze jest to opłacalne czy bezpieczne. Cześć ładunków musi podróżować w całości. Dotyczy to między innymi mebli do zabudowy, materiałów budowlanych, kajaków i armatury łazienkowej. Transport jest objęty wieloma zasadami, a ich znajomość warunkuje bezpieczeństwo i pozwala uniknąć mandatu. Transport gabarytowych ładunków powinien być realizowany w sposób gwarantujący bezpieczeństwo wszystkich uczestników drogi. Najlepiej by zajęła się tym doświadczona firma, która dysponuje stosownym samochodem, wiedzą, doświadczeniem i ubezpieczeniem przewożonych ładunków. Taką firmę znajdziesz z pomocą serwisu Giełda Furgonetka. Giełda transportowa Furgonetka to serwis łączący przewoźników z osobami poszukującymi transportu. Zlecenie transportu przez giełdę pozwala oszczędzić czas i pieniądze oraz znaleźć rzetelną firmę.

Bez względu na to, czy zlecasz przewóz, czy przewozisz ładunek samodzielnie, w transporcie obowiązują te same zasady.

Ładunek trzeba zamocować tak, aby:

· nie naruszał stateczności pojazdu;

· nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi na drogę;

· nie utrudniał kierowania samochodem;

· nie ograniczał widoczności drogi i nie zasłaniał sygnalizacji świetlnej, tablic rejestracyjnych i innych oznaczeń samochodu.

Przed umieszczeniem konkretnego ładunku w pojeździe trzeba się upewnić, czy nie zostanie przekroczona DMC (dopuszczalna masa całkowita) określona w dowodzie rejestracyjnym. Nie można też przewozić ładunków o odrażającym wyglądzie lub nieprzyjemnym zapachu.

Jeśli ładunek jest umieszczony w taki sposób, że wystaje poza obrys pojazdu, to trzeba pamiętać, że całkowita szerokość takiego pojazdu razem z wystającym ładunkiem nie może przekraczać 2,55 m. Z tyłu samochodu ładunek nie może wystawać też na więcej niż 2 metry. Z przodu natomiast maksymalnie 50 cm od obrysu pojazdu, przy czym jednocześnie nie więcej niż 150 cm od siedzenia kierowcy. W każdym przypadku wystawania ładunku poza obrys pojazdu konieczne jest umieszczenie na końcu tego ładunku czerwonej chorągiewki o wymiarach 50×50 cm albo czerwonego światła (np. lampki rowerowej) Oczywiście prawo określa też maksymalną wysokość pojazdu razem z ładunkiem. Nie może być ona większa niż 4 metry.

Jak przygotować gabarytowy ładunek do transportu?

Nie można określić jednego najlepszego sposobu zabezpieczenia gabarytowych ładunków, bo wszystko zależy od ich indywidualnej specyfiki. Ładunek powinien być tak zabezpieczony, by nie uległ uszkodzeniu w czasie przewozu i by nie stwarzał zagrożenia dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Do zabezpieczenia ładunku warto wykorzystać folię (stretch lub bąbelkową), kartony, taśmę klejącą, a w razie potrzeby narożniki lub specjalne panele stabilizujące wykonane ze styropianu – np. dla urządzeń AGD. Jeśli ładunek może ulec zniszczeniu na skutek działania wody, trzeba go bardzo dokładnie owinąć folią. Żaden element nie może pozostać bez zabezpieczenia. W przypadku bardzo ciężkich ładunków (lodówek, pieców) dobrym rozwiązaniem jest transport na paletach, przy czym ładunek nie może być zbyt wysoki i nie może wystawać poza obrys palety.

Pamiętaj, że nawet jeśli wystawiasz zlecenia transportowe i zlecasz przewóz firmom przewozowym, to na Tobie, jako na nadawcy, spoczywa obowiązek poprawnego przygotowania ładunku do przewozu. Zadaniem firmy przewozowej jest go tylko załadować, zabezpieczyć, dowieźć bezpiecznie na miejsce i rozładować.

Koszt transportu gabarytowych ładunków

Zapewne interesuje Cię, ile kosztuje transport gabarytowych ładunków? Nie ma określonej ceny, którą można by zastosować w każdej sytuacji, ponieważ koszt przewozu gabarytowych ładunków zależy od ich specyfiki – rodzaju, wymiarów i wagi oraz od długości planowanej trasy. Szczegółowa wycena jest uzyskiwana indywidualnie po kontakcie z przewoźnikiem. Możesz jednak oszacować, ile mniej więcej zapłacisz za transport gabarytowych ładunków.

Przykładowe zlecenie transportu gabarytowych ładunków zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu.

Transport materaca Warszawa – Płońsk (70 km) – koszt transportu: 150 zł.

Chcesz przewieźć gabarytowy ładunek i na tym zaoszczędzić? Wystaw swoje ogłoszenie na stronie https://gielda.furgonetka.pl/transport. Możesz to zrobić całkiem za darmo i szybko znaleźć przewoźnika.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły