Kupujesz nowy telewizor albo sprzedajesz stary i nie wiesz, jak go przewieźć, żeby się nie uszkodził? Sprzęty RTV są bardzo delikatne – czasami wystarczy niewielkie uderzenie, żeby je całkowicie zniszczyć. Jeśli sklep nie gwarantuje dostawy albo Ty musisz zapewnić przewóz telewizora sprzedanego przez portal ogłoszeniowy, to zanim zrobisz to samodzielne, zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem.
Odpowiednie pakowanie telewizora przed wysyłką
Jeśli sprzedajesz telewizor, to najlepiej spakować go w oryginalne opakowanie (o ile jeszcze je masz). Jeśli nie, wykorzystaj karton zastępczy. Posiadanie oryginalnego kartonu ze specjalnymi styropianowymi wkładkami i narożnikami gwarantuje maksimum bezpieczeństwa dla telewizora, ale jeśli nie masz już tego kartonu, to oczywiście możesz te fabryczne elementy zastąpić. Możliwe jest dokupienie styropianowych narożników albo po prostu zabezpieczenie i podklejenie rogów sprzętu kartonem a później kilkukrotne owinięcie telewizora folią bąbelkową. Następnie należy go spakować w karton o rozmiarach możliwie zbliżonych do telewizora a wolną przestrzeń wypełnić dokładnie folią, gazetami albo specjalnym wypełniaczem.
Właściwy samochód do transportu telewizora
Telewizora nie da się rozkręcić, więc musisz dysponować tak dużym samochodem, żeby zmieścić w nim ten sprzęt. Przykładowo 43-calowy telewizor zmieści się do sedana, a ten o przekątnej od 50 cali będzie już wymagał posiadania SUV-a. W małej miejskiej osobówce nie da się zmieścić dużego telewizora, a nie warto ryzykować wciskania go na siłę i ustawiania pod dużymi kątami, bo można go uszkodzić. W takich sytuacjach lepiej wystawiać zlecenia transportowe i przekazywać takie ładunki specjalistom.
Odpowiednie ułożenie telewizora
Telewizor zawsze powinien być przewożony w pozycji stojącej. W przypadku transportu kilku telewizorów nie wolno ich układać jeden na drugim, bo to najkrótsza droga do tego, żeby uszkodzić matrycę. Jeśli przewozisz plazmę pamiętaj, by nigdy nie przewozić jej w pozycji leżącej lub pochylonej, bo może to doprowadzić do rozszczelnienia się gumowej izolacji komórek i uszkodzenia, którego nie obejmie gwarancja.
Telewizor może być umieszczony w bagażniku albo na tylnym siedzeniu i mocowany specjalnymi pasami transportowymi, albo pasami bezpieczeństwa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie rozciągliwych linek wyposażonych w haczyki.
Transport telewizora z firmą przewozową
Jeśli nie możesz samodzielnie przewieźć telewizora, najlepiej będzie to zlecić firmie przewozowej. Oczywiście możesz zlecić przewiezienie telewizora firmie kurierskiej, ale nie zawsze będzie to bezpieczne, bo tego rodzaju ładunek jest delikatny i w większości przypadków dość cenny, a wtedy będzie trzeba wykupić dodatkowe usługi i zapewne zapłacić za paczkę niestandardową. Dodatkowo nigdy nie wiesz, czy kurier będzie w stanie zapewnić właściwe ułożenie telewizora i czy nie zostanie on uszkodzony innymi paczkami.
Firmy przewozowe specjalizujące się w tego rodzaju transportach oferują natomiast usługi transportowe skrojone na miarę potrzeb wymagających Klientów. Tacy przewoźnicy mają przede wszystkim wystarczającą ilość miejsca w pojazdach, a dodatkowo dysponują wszystkimi niezbędnymi akcesoriami zabezpieczającymi i mogą zaoferować zarówno załadunek, jak i rozładunek telewizora.
Cena transportu telewizora
Koszt przewiezienia telewizora może być różny i zawsze będzie zależał od kilku czynników. Od tego, ile waży Twój telewizor, jakie ma rozmiary oraz na jaki dystans trzeba go przewieźć. Najtaniej będzie go można przetransportować, korzystając z opcji doładunku. Przewoźników oferujących takie doładunki znajdziesz łatwo z pomocą serwisu Giełda Furgonetka. W serwisie tym wystawisz darmowe ogłoszenie transportowe i zgłoszą się na nie te firmy, które mają wolną przestrzeń na spakowanie Twojej paczki. Spośród wszystkich zgłoszeń możesz łatwo wybrać to, które jest dla Ciebie najkorzystniejsze, czy to pod względem finansowym, czy terminu odbioru i dostawy.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos