Masz w planach zakup stołu do jadalni albo stołu bilardowego ? Chcesz kupić używany, ale sprzedający oferują tylko osobisty odbiór? A może kupujesz nowy bezpośrednio u producenta, ale on nie gwarantuje transportu? Sprawdź, jak bezproblemowo przewieźć stół.
Im większy stół, tym większy problem. O ile mebel można rozłożyć, tj. odkręcić nogi, o tyle będzie to prostsze. Gorzej sprawa przedstawia się w momencie, kiedy konstrukcja jest nierozkręcana, bo to np. stół z litego drewna albo bilardowy. Długość takiego stołu może wynosić 1 metr albo 3 metry. W przypadku stołów bilardowych wymiary determinuje rozmiar: stół w rozmiarze 8 FT ma długość 244 cm i waży 320 kg, ten w rozmiarze 9 FT ma 274 cm długości i waży 480 kg, a stół 12 FT ma aż 366 cm i waży pół tony. Wagowo taki stół mógłby być zakwalifikowany pod przesyłkę paletową, ale gabarytowo już nie. Transport mebli o tak dużych wymiarach trzeba zorganizować w inny sposób.
Jak przygotować stół do transportu?
Stoły kuchenne i te do jadalni zwykle mają odkręcane nogi, więc jeśli w Twoim modelu stołu istnieje możliwość wykręcenia nóg, trzeba to zrobić i owinąć każdą nogę folią a później spiąć wszystkie lub owinąć razem folią i zakleić. Rogi stołu dobrze byłoby obłożyć specjalnymi narożnikami albo chociaż prowizorycznymi narożnikami wykonanymi z kartonu, a następnie ofoliować cały blat. Na ułożonym płasko i ofoliowanym blacie można położyć pakunek z nogami i owinąć całość, mocując nogi do blatu. Jeśli stół ma szklany blat, trzeba oznaczyć paczkę naklejką z napisem „Uwaga, szkło”. Jeśli jest to antyk, dobrze umieścić naklejkę z napisem „Ostrożnie” i poinformować przewoźnika o charakterze mebla.
Jeżeli demontaż nóg nie jest możliwy, pozostaje tylko zabezpieczyć rogi stołu i owinąć go w całości. Tak zabezpieczony powinien być wniesiony w ostrożny sposób na przyczepkę lub na busa a pod meblem warto umieścić antypoślizgowy materiał, np. specjalną matę. Stół oczywiście jest zbyt duży i zbyt ciężki, by podróżował bez mocowania. Na przyczepce należy go przypiąć pasami i okryć plandeką, natomiast w busie przytwierdzić po podłogi i do ścian ładowni.
Transport stołu
Gdy samodzielny transport stołu nie wchodzi w grę, pozostaje wynajęcie firmy przewozowej. Taką firmę z powodzeniem znajdziesz dzięki serwisowi Giełda Furgonetka. Serwis Giełda Furgonetka jest giełdą transportową łączącą profesjonalnych przewoźników z osobami, które szukają transportu dla swoich ładunków. Giełda umożliwia wystawianie bezpłatnych ogłoszeń o poszukiwaniu przewozu. Wystarczy się na niej zarejestrować (jest to darmowe) i opisać stół bądź inny mebel, z zaznaczeniem miejsca odbioru oraz dostawy i z określeniem wagi, a także gabarytów stołu. Użytkownik ma też możliwość dodania zdjęcia stołu, a nawet określenia własnego budżetu na przewóz.
Koszt transportu stołu będzie uzależniony od jego wagi i gabarytów, jak również od długości planowanej trasy.
Przykładowe zlecenia transportu stoły wykonane za pośrednictwem naszego serwisu.
Transport stołu Będzin – Nowa Cerkiew (461 km) – koszt transportu: 179 zł.
Transport stołu Gliwice – Góra Kalwaria (321 km) – koszt transportu: 299 zł.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos