Akwarium jest na tyle dużym i delikatnym elementem, że wymaga szczególnej ostrożności podczas transportu. Przy nim przewożenie klatki dla chomika czy transportera dla psa to pestka. Im większe jest akwarium, tym większy jest z nim problem. Co więc zrobić, żeby przewieźć je bezpiecznie, a jednocześnie nie stracić na tym fortuny? Przedstawiamy kompleksowy poradnik, jak zorganizować transport akwarium i jego mieszkańców.
Transport suchego akwarium
Transport akwarium bez wody i innej zawartości może się wydawać dość prosty, ale jeśli weźmiemy pod uwagę wymiary i wagę akwarium, to sprawa wcale nie jest taka oczywista. Wszystko trzeba robić bardzo ostrożnie, a przede wszystkim konieczne jest dokładne opróżnienie, wyczyszczenie i wysuszenie akwarium.
Rybki należy przełożyć do specjalnych pojemników do transportu albo do woreczków z wodą i tlenem. Rośliny przełożyć do pojemników, a elementy dekoracyjne wyczyścić i spakować w karton, wcześniej owijając każdy dokładnie folią lub gazetami. Rośliny można też transportować w woreczkach, ale trzeba je odpowiednio mocno spryskać wodą, żeby nie wyschły.
Jak przewieźć akwarium samodzielnie?
Małe i średniej wielkości akwarium można przewieźć na tylnym siedzeniu samochodu albo w bagażniku. Jeśli istnieje możliwość włożenia go do kartonu, to należy to zrobić. Jeśli nie, trzeba go od środka wyłożyć gazetami, folią lub specjalnym wypełniaczem, a później owinąć z wierzchu kilkoma lub nawet kilkunastoma warstwami folii – najlepiej bąbelkowej. Akwarium można obłożyć i ustabilizować za pomocą pustych kartonów – wystarczy obłożyć je nimi dookoła i uważać na zakrętach. Wiąże się to co prawda z dużym ryzykiem, ale jest możliwe przy ograniczonych gabarytach akwarium.
Transport akwarium z wodą
Jeśli nie ma możliwości opróżnienia akwarium, bo np. jest tam cały ekosystem, którego nie powinno się naruszać, albo jest to niemożliwe z innych względów, sprawa się nieco komplikuje.
Niektóre rośliny można wyjąć i włożyć je do worków z wodą, rybki należy przełożyć do specjalnych woreczków wypełnionych w 1/3 wodą (musi być w nich powietrze). 80% wody z akwarium należy przelać do worków albo do innych pojemników, a pozostałe 20% odpowiednio zabezpieczyć. Konieczne jest też wyjęcie i oczyszczenie podłoża, które następnie trzeba umieścić w osobnym worku.
Co zrobić z rybkami?
Rybki nie powinny być karmione na 25-48 godzin przed transportem. Ma to na celu ograniczenie zanieczyszczenia wody, w której będą przewożone – duże zanieczyszczenie mogłoby być dla nich bardzo szkodliwe. Pamiętaj, by nigdy nie napełniać woreczków do końca – pozostawienie tam powietrza gwarantuje rybkom przeżycie, a dla pewności warto dorzucić do woreczków specjalne tabletki z tlenem.
Większą liczbę rybek możesz przewieźć w beczce, ale pamiętaj by sprawdzić, czy Twoje gatunki mogą być przewożone razem. Jeśli konkretne gatunki żyją w dwóch różnych akwariach, to wpuszczenie ich na czas transportu do tej samej beczki mogłoby się skończyć tragicznie.
Transport akwarium z firmą przewozową
W przypadku dużego akwarium, którego w żaden sposób nie da się przewieźć samodzielnie, doskonale sprawdzają się oferty transportu profesjonalnych przewoźników. Firmy specjalizujące się w takich przewozach doskonale wiedzą, jak postąpić z akwarium, roślinami i rybkami. Mają nawet czasami specjalne aparatury oczyszczające i dostarczające tlen, więc akwarium i jego mieszkańcy nawet nie odczują trudów przewozu.
Firmy takie znajdziesz w serwisie Giełda Furgonetka. Przewoźnicy zarejestrowani w serwisie Giełda Furgonetka oferują transport z Łodzi, Gdańska, Zielonej Góry, Lublina, Poznania, Krakowa, Warszawy i każdego innego miasta w kraju, a także z większości mniejszych miejscowości. Jedyne, co musisz zrobić, to dodać ogłoszenie o poszukiwaniu transportu i poczekać na zgłoszenia zainteresowanych firm. Spośród odebranych ofert wybierzesz tę najkorzystniejszą i sporo zaoszczędzisz.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos