Budujesz lub remontujesz dom i zmieniasz drzwi? W końcu udało Ci się wybrać te idealne, ale sklep nie gwarantuje transportu? Szkoda rezygnować z dobrej okazji tylko dlatego, że trzeba załatwić taki transport samodzielnie. Bez względu na to, czy kupujesz i musisz przywieźć do siebie drzwi, czy je sprzedajesz i chcesz dostarczyć kupującemu, do wyboru masz dwa rozwiązania – przewieźć drzwi samemu albo zlecić to zadanie firmie przewozowej. Warto wiedzieć, jak zorganizować transport drzwi.
Drzwi są duże i ciężkie. Nie zmieszczą się do osobówki – można je przewieźć we własnym zakresie właściwie tylko na przyczepie albo w busie. Jeśli dysponujesz takimi środkami transportu, sprawa jest prosta. Gorzej, kiedy nie masz ani busa, ani przyczepy a dodatkowo brak Ci czasu na to, by te drzwi przewieźć. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy chodzi o drzwi przeszklone albo bardzo drogie – z egzotycznych gatunków drewna. Wtedy w ogóle nie opłaca się ryzykować samodzielnego transportu, bo za ewentualne uszkodzenia nikt nie zapłaci Ci odszkodowania.
Przygotowanie drzwi do transportu
Jeśli drzwi są nowe i fabrycznie zapakowane, właściwie nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń, ale kiedy nie ma już oryginalnego opakowania, trzeba drzwi solidnie zabezpieczyć. Żaden fragment drzwi nie powinien wystawać poza obręb opakowania.
Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć rogi drzwi specjalnymi nakładkami. Mogą to być nakładki ze styropianu albo z plastiku. Takie nakładki są fabrycznie dołączane do drzwi, ale jeśli ich nie masz, można je dokupić. Jeszcze lepiej transportować drzwi w specjalnych płaskich kartonach, ale gdy ich brak, musisz się zaopatrzyć w tekturę falistą, folię bąbelkową i szeroką taśmę klejącą. Pamiętaj też wcześniej o zdemontowaniu klamek i zapakowaniu ich w osobne kartoniki. Śrubki i nakrętki włóż do woreczka strunowego lub foliowej torebki i dokładnie zabezpiecz. Nie wkładaj tych pakunków opakowanie drzwi, bo mogłyby je zarysować.
Samodzielny transport drzwi
Drzwi możesz przewieźć busem lub na przyczepie. Na przyczepie trzeba będzie ułożyć drzwi poziomo na paletach lub na podłodze i przypiąć dokładnie pasami oraz podeprzeć np. paletą, która też musi być solidnie przypięta. W busie możesz przewozić drzwi na leżąco lub w pionie – w zależności od posiadanego miejsca, ale też trzeba je zamocować. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne punkty mocujące i posłużyć się pasami. Przyczepkę i busa trzeba wcześniej dokładnie sprzątnąć. Szczególnie chodzi o usunięcie pozostałości chemikaliów oraz wszelkich płynów, które mogłyby zabarwić drzwi. Nie powinno się też przewozić drzwi razem z niezabezpieczonymi odpowiednio pojemnikami z farbami, rozpuszczalnikami itp. Przy transporcie więcej niż jednej pary drzwi, można je ułożyć na sobie, ale konieczne jest przełożenie ich grubym kartonem.
Przewóz drzwi firmą transportową
Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem przewozu są usługi profesjonalistów. Firmy transportowe doskonale wiedzą, jak obchodzić się z nawet bardzo delikatnymi czy najcenniejszymi ładunkami i mogą zagwarantować też usługę załadunku i rozładunku drzwi. Oczywiście nie trzeba szukać firmy samemu, bo to byłoby nie tylko czasochłonne, ale najprawdopodobniej też drogie. Jeśli dystans jest duży, drzwi delikatne albo drogie, najlepiej będzie poszukać przewoźnika przez serwis Giełda Furgonetka. Wystawisz tu darmowe ogłoszenie i szybko znajdziesz firmę zainteresowaną przewozem drzwi. Umówisz wszystkie szczegóły z przewoźnikiem i oszczędzisz sporo czasu, a także pieniędzy. Oszczędność może dochodzić nawet do 60%.
Koszt transportu drzwi będzie zależny od ich wagi i liczby egzemplarzy. Przykładowe zlecenia transportu drzwi zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu:
- Transport drzwi Walce – Szczecinek (469 km) – koszt transportu: 300 zł.
- Transport drzwi Zelechlinek – Bienkowka (300 km) – koszt transportu: 300 zł.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos