Kupujesz wymarzone pianino? Już nie możesz się doczekać, aż zaczniesz na nim grać, uczyć się nowych partii i zadziwiać znajomych? A może jest wręcz odwrotnie – przeprowadzasz się do mniejszego mieszkania i nie możesz zabrać ze sobą pianina, więc postanawiasz je sprzedać przez portal aukcyjny? Wiesz, że pianino może kupić ktoś mieszkający bardzo daleko i trzeba zawczasu pomyśleć, jak dostarczysz instrument nowemu właścicielowi?
Pianino jest nie tylko bardzo duże, ale też wyjątkowo ciężkie. Ten instrument może ważyć od 100 do nawet 300 kg. Nie ma możliwości, by wysłać go w ramach jakiejkolwiek paczki kurierskiej (chyba że mowa o keyboardzie). Nie zmieści się na paletę i trzeba je przewieźć albo na przyczepie, albo w busie. Sprawa będzie prosta, jeśli kupujący mieszka kilka czy kilkanaście kilometrów od Ciebie. Wtedy możesz nawet wypożyczyć przyczepkę i jakoś zawieść instrument, ale co, jeśli pianino ma pokonać 100, 200, a nawet więcej kilometrów? Transport byłby nie dość, że problematyczny i długi to w dodatku bardzo kosztowny. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z pomocy firmy realizującej usługi transportowe ponadgabarytowych ładunków.
Przygotowanie pianina do transportu
Pianina nie da się rozkręcić, więc trzeba je zabezpieczyć w całości. To bardzo delikatny instrument. Bez względu na to, czy pianino jest wiekowe i już zabytkowe, czy nowe – w każdym przypadku będzie bardzo podatne na rozstrojenie, a nawet na zniszczenie. Przede wszystkim trzeba się zapoznać z konstrukcją pianina oraz dokładnie je zmierzyć. Standardowo pianina mają ok. 110-140 cm wysokości, ok. 140-170 cm długości i do 40 cm głębokości. Konieczne będzie zmierzenie szerokości drzwi, żeby sprawdzić, czy dane pianino się w nich zmieści. Cały instrument trzeba bardzo dokładnie obłożyć tekturą i ofoliować stretchem. Im więcej warstw zabezpieczenia, tym lepiej. Klapę klawiszy warto też dodatkowo zakleić taśmą klejącą.
Samodzielny przewóz pianina
Jeśli dysponujesz busem i możesz przewieźć pianino, pamiętaj, by załadować je do samochodu jako pierwszy ładunek i dokładnie przytwierdzić pasami transportowymi do ścian i podłogi ładowni. Dobrze sprawdzi się też podłożenie pod pianino specjalnych mat antypoślizgowych – maty te zapobiegną przesuwaniu się instrumentu podczas mocnego hamowania czy na zakrętach. Pianino trzeba oczywiście przewozić zawsze w pozycji stojącej – położenie go na płasko mogłoby doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a na pewno do niemal całkowitego rozstrojenia. Z pianinem trzeba jechać bardzo ostrożnie, co często powoduje znaczne przedłużenie czasu transportu.
Jeśli chcesz przewieźć pianino na przyczepce, oczywiście trzeba je bardzo dokładnie przytwierdzić pasami, a dodatkowo szczelnie przykryć grubą plandeką. Ten sposób transportu jednak nie jest polecany i to szczególnie zimą, gdy pianino byłoby narażone na niskie temperatury, które mogą na nie negatywnie wpłynąć. Większości instrumentów (w tym również pianin), nie można poddawać gwałtownym wahaniom temperatury. Jeśli wyniesiesz pianino z mieszkania, w którym jest +20 stopni Celsjusza i będziesz je przewozić w temperaturze -10 stopni Celsjusza, to na pewno się rozstroi, a jego ponowne strojenie będzie kosztowało minimum kilkaset złotych.
Transport pianina firmą przewozową
Transport pianina najlepiej zlecić firmie, która dysponuje odpowiednio dużym samochodem i ma doświadczenie w przewozie instrumentów. Wiele z takich firm ma swoje konta w serwisie Giełda Furgonetka. Ci przewoźnicy oferują tani transport w ramach doładunku, czyli dodatkowego ładunku, którym wypełnią swoją ładownię. Oszczędność przy takiej formie transportu wynosi nawet 60%.
Koszt transportu pianina jest zawsze uzależniony od jego wymiarów i wagi oraz długości planowanej trasy. Przykładowe zlecenia transportu pianina, zrealizowane na naszej giełdzie:
- Transport pianina Warszawa – Mysiadło (22 km) – koszt transportu: 150 zł.
- Transport pianina Katowice – Tarnowskie Góry (49 km) – koszt transportu: 400 zł.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos