Chcesz wysyłać swojego kota lub psa za granicę? Sprzedajesz pupila, a może kupujesz zwierzaka z którejś z europejskich hodowli? Czasami zdarza się też konieczność wysłania psa na leczenie albo na szkolenie. Jest wiele sytuacji, w których konieczny jest transport psa za granicę. Bez względu na rasę, potrzebujesz przede wszystkim bezpiecznego transportu.
Zasady transportu zwierząt towarzyszących
Europejskie prawo zakłada, że żywe zwierzęta muszą być transportowane w ściśle określonych warunkach i przewóz ten nie może zagrażać ich życiu ani zdrowiu. Psy, koty oraz inne zwierzęta towarzyszące (np. fretki) można przewozić na terenie Unii Europejskiej oraz wywozić do państw niebędących w UE, ale konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów formalnych. Ustanawia je dokument „Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE”. Warto jednak pamiętać, że do większości krajów UE nie wolno wwozić zwierząt przed 3 miesiącem życia.
W jednym transporcie nie może być więcej niż 5 zwierząt towarzyszących. Każde z nich musi mieć mikrochip spełniający standardy ISO 11784 (niektóre kraje wymagają tatuaży). Dzięki niemu można ustalić, kto jest właścicielem zwierzęcia i gdzie mieszka. Podana wyżej norma dla mikrochipów, ustala że jest on możliwy do odczytania czytnikiem zgodnym z normą ISO 11785. Zwierzęta od 2012 roku można identyfikować też dzięki transponderom, czyli urządzeniom działającym w technologii radiowej.
Każde zwierzę, które chcemy przewieźć na teren innego kraju, musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Transport zwierząt poza Polskę może dotyczyć tylko takich psów i kotów, które były zaszczepione minimum 21 dni przed planowanym transportem, jeśli są to zwierzęta młode. Jeśli pies lub kot były już kiedyś szczepione, ponowna szczepionka uzyskuje ważność w dniu jej wykonania, czyli teoretycznie można zabrać psa lub kota w podróż dzień po tym, jak został zaszczepiony na wściekliznę. Szczepienie nie będzie jednak ważne, jeśli zostało wykonane przed wprowadzeniem mikrochipa.
Każde zwierzę, z którym chcemy przekroczyć granicę kraju, powinno mieć paszport wystawiony przez lekarza weterynarii, a w paszporcie tym musi się znaleźć informacja o ważnym szczepieniu. Paszport dla psa lub kota kosztuje ok. 51 zł.
Jeśli zwierzę ma być przewiezione na Maltę, do Wielkiej Brytanii, do Finlandii albo do Irlandii, trzeba je dodatkowo odrobaczyć i zabezpieczyć przed kleszczami. Odrobaczenie powinno być wykonane na 48-120 godzin przed wyjazdem.
Sposób transportu psa lub kota za granicę
Zwierzę musi podróżować w wentylowanym pojeździe i najlepiej w specjalnym transporterze. Co prawda nie ma zakazu, który uniemożliwiłby przewożenie zwierzęcia w kartonowym pudełku albo bezpośrednio na fotelu, ale trzeba się zastanowić, jaka forma transportu będzie dla niego najbezpieczniejsza. Jeśli wybrany sposób przewozu będzie doskwierał psu lub kotu, to zwierzęta te będą niespokojne i będą wymagały częstych postojów, a to może się wiązać z dodatkowymi utrudnieniami dla przewoźnika.
Transporter ze zwierzęciem musi być przypięty pasami transportowymi, a w jego wnętrzu powinno się znajdować poidełko z wodą. Warto pomyśleć też o wyścielaniu transportera czymś miękkim, a w przypadku kota, o nasypaniu na dno transportera piasku, który będzie zastępował kuwetę. Większe psy można przewozić bezpośrednio na tylnej kanapie przypięte pasami, ale tylko wtedy, kiedy są spokojne. Jeśli pies jest agresywny, lepiej transportować go w specjalnym kontenerze do przewozu zwierząt. Należy też pamiętać o kilkuminutowych postojach co 2-3 godziny i karmieniu zwierzęcia co kilka godzin.
Jeśli chcesz przetransportować psa lub kota do któregoś z krajów UE albo poza UE – wybierz usługi transportowe doświadczonego przewoźnika, który zajmuje się takimi transportami. Firmy transportujące zwierzęta znajdziesz w serwisie Giełda Furgonetka.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos