Przeprowadzka do Niemiec – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Niemcy są bardzo popularnym kierunkiem emigracji. Rozwinięta gospodarka Niemiec, doskonałe uniwersytety i wysokie płace zarówno przy umowach na stałe, jak i do pracy sezonowej – to wszystko sprawia, że Niemcy są bardzo atrakcyjnym krajem. Co roku tysiące naszych rodaków emigruje do Niemiec, głównie za pracą.

Polacy wyjeżdżają do Niemiec, by dołączyć do rodziny, która już tam mieszka albo założyć własną w kraju, który daje lepsze perspektywy. Według danych GUS-u w 2014 roku w Niemczech mieszkało aż 614 tysięcy Polaków. Jeśli i Ty planujesz taki wyjazd, sprawdź, o czym warto pamiętać.

Jak zorganizować przeprowadzkę do Niemiec?

Z pewnością przygotowania do przeprowadzki warto zacząć dużo wcześniej. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest konieczność nauczenia się języka. Przy wyjeździe do pracy na kilka miesięcy zdarza się, że znajomość języka nie jest konieczna, ale emigracja na stałe będzie już tego wymagała. Nie można liczyć na to, że wszędzie porozumiemy się w języku angielskim, bo chociaż jest on bardzo popularny w Niemczech, jednak urzędowym językiem jest niemiecki. Znając ten język, można nie tylko wszystko załatwić w urzędach, ale też znaleźć lepszą pracę.

Przed wyjazdem musisz skompletować zestaw niezbędnych dokumentów:

  • dowód osobisty;
  • tłumaczenie aktu urodzenia (poświadczone przez tłumacza przysięgłego);
  • paszport;
  • dyplom uczelni;
  • prawo jazdy;
  • zaświadczenie o niekaralności (przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego).

Przed wyjazdem sprawdź ważność dowodu osobistego, paszportu i prawa jazdy oraz wykonaj kserokopie wszystkich dokumentów.

Konieczne będzie też posiadanie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Taka karta uprawnia do skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach europejskich. Wniosek o wydanie karty EKUZ możesz złożyć w jednym z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia albo przez internet. Oczywiście karta EKUZ jest wydawana tylko osobom, które podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu w NFZ.

Zanim wyjedziesz, musisz zgromadzić odpowiednią sumę pieniędzy, która wystarczy Ci na przeżycie do momentu znalezienia pracy i otrzymania pierwszego wynagrodzenia. Oczywiście pieniądze musisz mieć nawet wtedy, kiedy masz już „załatwioną” pracę – w końcu standardowe koszty życia, dojazdów do pracy czy wynajmu mieszkania będą Cię obciążać i to dużo mocniej, niż w Polsce (w Niemczech są wyższe ceny). Minimalna kwota, jaka jest Ci potrzebna na przeżycie jednego miesiąca to 800-1000 euro.

Jeśli wyjeżdżasz na dłużej niż 3 miesiące, musisz to zgłosić w Polsce. Oczywiście trzeba też zrezygnować ze wszystkich umów, takich jak np. telewizja, telefon, internet czy wynajem mieszkania. Warto dużo wcześniej sprawdzić terminy rozwiązania takich umów, żeby nie płacić ewentualnych kar umownych. Zanim wyjedziesz, załatw też wszystkie sprawy formalne w urzędach.

Ile kosztuje przeprowadzka do Niemiec?

Im lepiej zaplanujesz przeprowadzkę, tym mniej na nią wydasz. Koszt przeprowadzki z Polski do Niemiec jest zależny od miejsca, z jakiego wyjeżdżasz i od wagi/gabarytów rzeczy, jakie ze sobą zabierasz.

Możesz zaoszczędzić nawet do 60% na przeprowadzce do Niemiec. Jak to zrobić? Wystarczy dodać bezpłatne ogłoszenie w serwisie Giełda Furgonetka, opisać co planujemy przewieźć – podać wymiary wagę, kiedy i gdzie. Zainteresowane zleceniem firmy same zgłoszą się z propozycjami wycen. To takie proste!

Jakie formalności załatwić po przyjeździe do Niemiec?

Legalne mieszkanie i praca na terenie Niemiec wymagają dopełniania koniecznych formalności. Przy pobycie dłuższym niż 3 miesiące konieczne jest zgłoszenie stałego pobytu w niemieckim urzędzie meldunkowym. Zameldować trzeba się w ciągu 7 dni od przyjazdu. W celu zameldowania udajemy się do Bürgeramt, Meldeamt, Ordnungsamt lub Einwohnermeldeamt – w zależności od miejsca, w jakim będziesz mieszkać.

W urządzenie należy okazać się dowodem osobistym lub paszportem oraz zaświadczeniem od osoby, która wynajmuje Ci dom/mieszkanie. Zaświadczenie to nosi nazwę Vermieterbescheinigung. W dokumencie tym muszą się znajdować imię i nazwisko osoby wynajmującej lokal mieszkalny, data wprowadzenia się do tego mieszkania i wyprowadzenia z niego, a także informacje dotyczące osoby, która podlega obowiązkowi meldunkowemu. W przypadku zmiany miejsca zameldowania należy powiadomić urząd o tym fakcie. Później zostaje już tylko urządzić się w nowym mieszkaniu, rozpocząć pracę i spokojnie żyć.

Planujesz przeprowadzkę? Dodaj bezpłatne ogłoszenie już dziś na https://gielda.furgonetka.pl/transportdoniemiec.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły