Przedstawiamy 7 ciekawych gadżetów, w które powinien zaopatrzyć się każdy kierowca. Są to zarówno urządzenia, jak i aplikacje, które przydadzą się podczas jazdy – zwiększą bezpieczeństwo i ułatwią podróżowanie. Nie ma znaczenia, czy realizujesz transport w Polsce, czy za granicą – te gadżety mogą się okazać niezastąpione.

1. TransParking – łatwe znajdowanie miejsca parkingowego

Znalezienie wolnego miejsca postojowego bywa czasami bardzo trudne. Szczególnie gdy tachograf informuje kierowcę realizującego przewóz rzeczy, że już czas na odpoczynek. W takiej sytuacji przyda się aplikacja TransParking, która pokazuje parkingi w Polsce i Europie – zarówno na całej trasie, jak i w wybranej przez użytkownika odległości.

2. Stopsleep – gadżet, który obudzi kierowcę

Stopsleep to urządzenie, które składa się z dwóch elementów – specjalnego pierścionka oraz nadajnika USB. Pierścionek odbiera impulsy skórne, które informują o aktywności mózgu. Taka detekcja pozwala urządzeniu wykryć, kiedy kierowca jest zmęczony i poinformować go o tym sygnałem dźwiękowym oraz wibracjami. Kierowcy często bagatelizują oznaki zmęczenia, a Komisja Europejska alarmuje, że problem przemęczenia i bezdechu sennego u kierowców zawodowych jest bardzo poważny. Nie ma sensu ryzykować.

Jeżeli wiesz, że zdarza Ci się „odpływać” podczas jazdy, warto zainwestować w taki gadżet. Nie jest tajemnicą, że kierowcy wykonujący zlecenia transportowe są czasami zmęczeni wielogodzinną jazdą i trudnymi warunkami drogowymi, a to może naprawdę rzutować na bezpieczeństwo. Przypadki zaśnięcia za kierownicą są nad wyraz częste, a ich skutki naprawdę tragiczne.

3. Samochodowy ekspres do kawy – żeby podróżowało się przyjemniej

Samochodowe ekspresy do kawy dostępne są w wersji elektrycznej oraz manualnej i pozwalają na przygotowanie aromatycznego napoju dosłownie w 2 minuty. Nie trzeba zjeżdżać na parking, żeby napić się kawy, a dodatkowo zakup takiego urządzenia zwraca się po jakimś czasie, a później pozwala już tylko oszczędzać. Podręczny ekspres to koszt ok. 400-500 zł, a jedna duża kawa to koszt rzędu 8-10 zł. Nietrudno policzyć, że za 40 lub 60 kaw mamy własny ekspres, który pozwoli ich zrobić o wiele więcej.

4. Gadżet pozwalający rozmawiać z samochodem

Wystarczy podłączyć go do portu USB i można dosłownie pogadać ze swoim samochodem niczym David Hasselhoff. To bardzo ciekawy sposób na urozmaicenie podróży.

5. Urządzenie utrzymujące napięcie pasów

Gadżet utrzymujący napięcie pasów to urządzenie, które pozwala na skorzystanie z dwóch korzyści – utrzymuje poprawne napięcie gwarantujące bezpieczeństwo, ale jednocześnie pozwala na wygodną jazdę. Kierowcy długodystansowi doskonale wiedzą, jak uciążliwe potrafią być uciskające pary, a specjalne nakładki sprawiają, że pasy są niemalże niewyczuwane.

6. Alkomat w telefonie – urządzenie do wykrywania alkoholu w wydychanym powietrzu

Twórcy telefonicznego alkomatu postawili na prostotę. Zaprojektowali urządzenie, które podpina się do smartfona i łączy ze specjalną aplikacją, która pokazuje zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie kosztuje 150-200 zł.

7. Ładowarka indukcyjna

Ładowanie telefonu w samochodzie może czasami sprawiać problemy. Plątanina kabli i konieczność podpinania i odpinania telefonu to dla wielu kierowców ogromna wada. Rozwiązaniem jest ładowarka indukcyjna, która naładuje telefon obsługujący technologię QI. Wystarczy przyłożyć telefon do tarczy ładowarki i ładowanie rozpoczyna się automatycznie. Koszt ładowarki indukcyjnej to 50-150 zł w zależności od marki telefonu.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły