Wiemy doskonale, że kierowca samochodu dostawczego działa pod presją, gdyż naglące terminy często są najważniejszą kwestią, na którą kładzie się nacisk. Stan techniczny samochodów schodzi natomiast na dalszy plan, a niestety nie służy to bezpieczeństwu. Wykonując zlecenia transportowe, należy nieustannie pilnować stanu pojazdów. Dowiedz się, jak zadbać o swój samochód dostawczy, by służył Ci jak najdłużej.
Jak bezpiecznie eksploatować samochód dostawczy?
Producenci samochodów dostawczych tak konstruują swoje pojazdy, by zapewnić kierowcom maksymalne bezpieczeństwo. Kabina dostawczaka jest tak zaprojektowana, by gwarantowała dobrą widoczność. Prowadzenie samochodu dostawczego – mimo jego dużych wymiarów – jest bardzo proste. Hamulce w takich samochodach cechują się wysoką skutecznością, system ESP oraz układ stabilizacji toru dbają o dobrą przyczepność podczas jazdy, a w razie konieczności korygują błędy kierowcy i zmniejszają moc silnika.
Część modeli wyposażona jest też w układy, które ostrzegają o przeszkodach i automatycznie hamują albo informują o opuszczeniu pasa ruchu wyznaczonego przez linie. Niektóre modele mogą informować nawet o obecności innego pojazdu w martwym polu widzenia – wiele jest mechanizmów, które wspierają bezpieczeństwo. Jednakże nawet najnowocześniejsze funkcjonalności nie zapobiegną poważnym błędom kierowcy i nie zatrzymają samochodu w miejscu. Dlatego też konieczne jest pamiętanie o kilku podstawowych zasadach, które jeszcze bardziej podniosą poziom bezpieczeństwa, a dodatkowo też pozwolą nam zadbać o samochód.
1. Skup się na jeździe
W czasie jazdy należy maksymalnie skupić się na drodze. Część kierowców, szczególnie tych o dłuższym stażu pracy, potrafi w czasie jazdy wykonywać wiele innych czynności, ale to niedopuszczalne, bo po pierwsze obniża poziom bezpieczeństwa, a po drugie może odbić się negatywnie na samochodzie – np. przez wpadnięcie w dziurę na drodze.
2. Uważaj z prędkością
Ten punkt – tak samo, jak poprzedni – odnosi się zarówno do bezpieczeństwa kierowcy i innych użytkowników drogi, jak i do stanu auta. Nigdy nie należy osiągać na drodze takiej prędkości, powyżej której niemożliwe będzie już zapanowanie nad samochodem. Często duża prędkość jest najlepszym sposobem na to, by zrealizować przewóz rzeczy na czas, ale kończy się tragicznie. A nawet kiedy kierowca dojedzie na miejsce bezpiecznie, to i tak spali znacznie więcej paliwa, niż przy spokojnej jeździe.
3. Nie przeładowuj samochodu
Przeładowanie samochodu zagraża sterowności pojazdu, a dodatkowo naraża na straty finansowe w razie ewentualnej kontroli. Kary za przeładowanie busa są dotkliwe, sprawdzisz je w naszym poprzednim artykule, więc potencjalnie lepsze wykorzystanie przestrzeni ładunkowej może się skończyć tak naprawdę nie zyskiem, a dużym i całkowicie niepotrzebnym wydatkiem. Dopuszczalne masy całkowite pojazdów to nie wymysł prawny, a ograniczenia, które mają zagwarantować najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa.
4. Właściwie zamocuj ładunek
Ściany i podłogi ładowni wyposażone są w specjalne punkty do mocowania ładunku i warto z nich korzystać. Jeżeli zechcesz oszczędzić czas i będziesz przewozić niezamocowane ładunki, to prędzej czy później jeden z nich przesunie się lub przewróci i uszkodzi samochód. Za oszczędność czasu zapłacisz więc pieniędzmi.
5. Kontroluj stan techniczny busa
Obowiązkowy coroczny przegląd techniczny pojazdu to często za mało, by upewnić się, że nasz samochód jest w dobrym stanie. Przede wszystkim samochód eksploatowany na bieżąco niszczy się znacznie szybciej niż ten użytkowany w mniejszym zakresie. Realizacja zleceń transportowych doprowadza do szybszego zużywania się konkretnych części – przede wszystkim elementów zawieszenia oraz opon. Tak więc sprawdzaj na bieżąco stan zawieszenia oraz dbaj o opony w busie – mierz ciśnienie i wysokość bieżnika. Wskazówki o tym, jak to robić dokładnie znajdziesz tutaj. Pamiętaj też o zmianie opon na zimowe, kiedy tylko drogi pokryje śnieg lub lód.
6. Sprawdź trasę przez wyjazdem
Długość trasy nie powinna być nigdy jedyną przesłanką w planowaniu przejazdu. Stan dróg w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Część z nich jest tak zniszczona, że może doprowadzić do szybszego niszczenia Twojego samochodu. Mało tego, niektóre drogi – szczególnie te na terenach górzystych – będą wymagały większej ilości paliwa. Wybieraj trasy łagodne oraz pokryte dobrą nawierzchnią. Ma to duży wpływ na optymalizację trasy oraz oszczędności, o czym pisaliśmy już wcześniej w tym artykule.
7. Wykonuj na bieżąco niezbędne naprawy
Zwlekanie z wymianą konkretnej części zawieszenia może w szybkim tempie doprowadzić do uszkodzenia innych części i zamiast wydatku rzędu 200 zł, przyjdzie Ci zapłacić za remont busa 2000 zł. Wymieniając elementy zawieszenia, wymieniaj je zawsze parami, bo prędzej czy później drugi przegub lub drugi amortyzator i tak zacznie wykazywać oznaki zużycia.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos