Optymalizacja planowania tras to wyjątkowo opłacalny krok. Dzięki niej możesz nie tylko zaoszczędzić dużą ilość czasu, ale też pieniędzy. Zobacz, jak optymalizować trasę, kiedy realizujesz przewóz rzeczy, aby nic Cię nie zaskoczyło.

1. Nie podejmuj zleceń, które są niemożliwe do realizacji

Jeżeli wiesz, że nie dasz rady dostarczyć danego ładunku na czas, to nie podejmuj w ogóle tego zlecenia. W przypadku opóźnienia w dostawie zapłacisz karę w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych, co może być w większości przypadków kwotą przekraczającą możliwości firmy. O tym, co robić, kiedy dostawa się opóźni pisaliśmy w jednym z poprzednich tekstów, który znajdziesz tutaj. W najlepszym przypadku – jeżeli zechcesz przekroczyć dozwolony czas jazdy i jednak zdążyć, musisz się liczyć z karą w wysokości 200 zł za każde 30 minut przekroczenia czasu pracy. Jeżeli i to Cię nie zniechęci i postanowisz przyspieszyć, zwiększysz spalanie o nawet 20%, a dodatkowo narazisz się na mandat.

2. Sprawdź, jaką drogą przyjdzie Ci jechać

Planowanie trasy jest podstawową kwestią podczas realizacji zleceń transportowych. O tym, jak to robić pisaliśmy już w jednym z poprzednich tekstów. Nie zapominaj jednak, że planowanie trasy powinno być rozpoczęte od sprawdzenia dróg. Zanim zaplanujesz ją na chybił trafił, poszukaj informacji o konkretnych drogach. To, że dana trasa jest dłuższa, nie oznacza, że zajmie więcej czasu. Ważne w tym przypadku jest także ukształtowanie terenu, bo np. jazda w górach znacząco wydłuża czas przejazdu, dodatkowo podnosi też koszt. Nie bez znaczenia jest rodzaj nawierzchni drogowej na danej trasie. Jeżeli jedziesz drogą o zniszczonej nawierzchni, doprowadzasz do szybszego uszkodzenia samochodu, a tym samym koszty realizacji usługi znacząco wzrastają, o czym często zapominamy, kiedy podejmujemy zlecenia na busa. Na niektórych drogach konieczne jest też wniesienie opłat za przejazd, więc co z tego, że dana trasa jest o kilka czy kilkanaście kilometrów krótsza, skoro koszt przejazdu będzie taki sam, jak w przypadku dłuższej trasy.

3. Zaplanuj wnikliwie trasę przejazdu

Podczas planowania trasy weź pod uwagę to, aby trasa była możliwe jak najbezpieczniejsza i dodatkowo też ekonomiczna. Warto zwrócić uwagę, na to, że transport w Polsce często jest utrudniony z uwagi na fakt, że drogi nie są w najlepszym stanie i część z nich sprawia, że realny czas przejazdu znacznie się wydłuża. Dlatego też upewnij się, czy daną trasą dotrzesz na miejsce bez przekraczania narzuconego sobie czasu oraz wybierz wcześniej parkingi, na których się zatrzymasz. Najlepiej, żeby były to parkingi strzeżone. Podczas planowania trasy zawsze uwzględnij także margines czasowy, bo nigdy nie wiadomo, czy na danej drodze nie rozpocznie się remont albo, czy nie będzie ona przez jakiś czas nieprzejezdna z powodu wypadku.

4. Zadbaj o ładunek powrotny

Dbaj o to, aby jak najczęściej wracać z ładunkiem. Redukcja pustych przebiegów to podstawa, jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach wydanych na paliwo. Korzystaj zatem z takich giełd jak nasza, gdzie bez problemu znajdziesz tysiące zleceń na doładunki na tej samej trasie. Dzięki rozwojowi aplikacji mobilnych możesz na bieżąco sprawdzać i ofertować takie ogłoszenia, nawet będąc już w drodze.

5. Monitoruj swoich kierowców i samochody

Zanim wypuścisz auta w trasę, postaraj się w każdym z nich zainstalować GPS. Dodatkowo wyposaż swoich kierowców w służbowe telefony komórkowe z dostępem do Internetu. Będziesz miał z nimi stały kontakt, zwłaszcza w nieprzewidzianych sytuacjach, kiedy będą potrzebować wsparcia lub interwencji, albo zwykłej zmiany trasy. Jeśli nie masz na to czasu, to skorzystaj z usług spedytora. O tym, dlaczego warto podjąć się współpracy ze spedytorem pisaliśmy w jednym z poprzednich tekstów, który znajdziesz tutaj.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły