GDDKiA zakłada, że w tym roku przybędzie nam w kraju prawie 450 km nowych dróg. W planach jest między innymi ukończenie całego odcinka S8 z Warszawy do Białegostoku oraz S3 z okolic Szczecina do Bolkowa. Transport w Polsce znacznie się usprawni, a kierowcy będą mogli przemieszczać się o wiele szybciej.

Kilometry nowych dróg

Pod koniec 2017 roku udało się oddać ponad 100 km tras ekspresowych. Wśród dróg, których nam przybyło, jest między innymi 40 kilometrów odcinka drogi S8 Warszawa – Białystok z obwodnicą Marek i 30 kilometrów odcinka S5 z Wrocławia w stronę Poznania.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała, że w 2018 roku ukończonych będzie prawie o 100 km tras więcej, a 410 km z tych tras to mają być drogi ekspresowe. Jeśli ten plan uda się zrealizować, będzie to rekordowa ilość, gdyż dotychczas najwięcej oddanych do użytku dróg to 330 km w 2012 roku. Planowanie trasy nie będzie już tak skomplikowane a przejazd naprawdę komfortowy.

W drugiej połowie 2018 roku gotowa ma być cała trasa S8 między Warszawą a Białymstokiem. Sprawi to, że ponad 200-kilometrowy odcinek będzie można pokonać w niespełna 2 godziny.

Rekordem ma być natomiast ukończenie 130-kilometrowego odcinka trasy S3 od okolic Zielonej Góry do Bolkowa (Dolny Śląsk). Spowoduje to, że do Bolkowa będzie można dotrzeć ze Szczecina wygodną trasą o długości prawie 350 km. Droga pozwoli też na łatwiejszy dojazd do szczecińskiego portu. Do tej pory wielu kierowców jeździło na Pomorze Zachodnie przez Niemcy.

Odcinki od Bytomia Odrzańskiego do Legnicy mają być gotowe w czerwcu. Opóźnienie będzie miał najprawdopodobniej odcinek nieopodal Lublina (14 kilometrów trasy). Związane jest to z problemami, z jakimi spotkała się na tym odcinku włoska firma Salini.

Przygotowywany jest także odcinek drogi S3 do granicy z Czechami. Planowo ma być on ukończony w 2022 roku. Znacznie ułatwi to transport towarów do naszych południowych sąsiadów.

Rok 2018 przyniesie nam także ukończenie odcinków trasy S7. Już jesienią oddany do użytku ma być fragment drogi z Elbląga do Gdańska. Po skończeniu tego odcinka dwujezdna szybka trasa będzie prowadziła od okolic Mławy aż do Trójmiasta.

Przez cały czas ogłaszane są także przetargi na budowę drogi S8 na północ od Warszawy. Z pewnością najdłużej poczekamy na drogę z Gdańska do Warszawy. Niestety obecnie sytuacja w Łomiankach nie wygląda zbyt dobrze – mieszkańcy narzekają na ogromny hałas i korki. Niestety trasa, która ominie ich miasto, pojawi się nie wcześniej niż w 2024 roku.

Rok 2018 przyniesie też zmianę w komunikacji między Warszawą i Krakowem. Już w październiku 24-kilometrowa dwupasmówka pozwoli nam ominąć Radom. Miesiąc wcześniej oddany zostanie odcinek S7 z Chęcin do Jędrzejowa.

Tempa nabierze także budowa S7 w województwie małopolskim. Podpisano już umowę na budowę pierwszego odcinka w rejonie Słomnik. Niestety protesty mieszkańców sprawiły, że konieczne będzie znalezienie innego przebiegu trasy obok Miechowa. Cała trasa S7 z Warszawy do Krakowa powinna być ukończona pod koniec roku 2021 lub na początku 2022.

Plany zakładają także ukończenie w tym roku dwóch odcinków ekspresowej zakopianki, ale możliwe są opóźnienia.

Ostatnim z planów infrastruktury drogowej na ten rok jest ukończenie pierwszych odcinków A1 na trasie Pyrzowice – Częstochowa. Obwodnica będzie gotowa jednak dopiero w 2019 roku.

Z roku na rok stan naszych dróg coraz bardziej się poprawia, a to doskonała informacja dla kierowców. Mniej korków, lepsze nawierzchnie, więcej miejsc postojowych – to wszystko sprawi, że kierowcom będzie się żyło lepiej.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły