Bezpieczna jazda wcale nie jest taka trudna. Jeśli chcesz być dobrym kierowcą, musisz oczywiście znać wszystkie przepisy ruchu drogowego, ale oprócz nich potrzeba też kilku ważnych umiejętności. Poniżej prezentujemy 10 sposobów, dzięki którym staniesz się lepszym kierowcą. Ich stosowanie gwarantuje możliwość lepszej obserwacji drogi i przewidywania przyszłych zdarzeń.

1. Czujność

Przepisy ruchu drogowego należy traktować jako wytyczne. Traktowanie ich jako rygorystyczne rozkazy sprawia, że nie zdajesz sobie sprawy, kiedy tak naprawdę należy je stosować. Za kółkiem trzeba być przede wszystkim elastycznym i reagować na zmieniającą się sytuację.

2. Panowanie nad sytuacją

Nawet najlepszy samochód nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa podczas jazdy. Wiele zależy też od umiejętności kierowcy. Za każdym razem trzeba całkowicie panować nad sytuacją i brać pod uwagę rodzaj samochodu, jaki się prowadzi. Niezbędne jest ćwiczenie koncentracji oraz rozpoznawanie, jakie umiejętności mogą się przydać na drodze.

3. Opanowanie strachu

Najgorsze, co może Ci się przydarzyć na drodze, to strach. W strachu działamy bardzo impulsywnie i nie zawsze rozsądnie. Staraj się za wszelką cenę opanować strach i zachować zimną krew. Za kółkiem potrzebne jest logiczne myślenie, a nie kierowanie się emocjami.

4. Koniec z rozpraszaniem się

Prowadząc samochód dostawczy, musisz się skupić tylko i wyłącznie na tej czynności. Wiele wypadków jest powodowanych przez rozproszenie uwagi – prowadzenie rozmowy telefonicznej, zmianę stacji w radiu czy rozglądanie się na boki. Twoja uwaga musi być skoncentrowana na drodze i jej otoczeniu. Na podziwianie widoków jest czas wtedy, kiedy podróżujesz jako pasażer.

5. Szlifowanie umiejętności

Ponoć są trzy rodzaje kierowców, czyli tacy, którzy sami spowodowali wypadek, tacy, którzy w nim uczestniczyli, ale nie ze swojej winy i tacy, którzy nie miewają wypadków. Szlifuj swoje umiejętności. Nic nie da Ci takiego doświadczenia jak praktyka.

6. Przewiduj niebezpieczeństwo

Staraj się myśleć „do przodu”. Niebezpieczeństwo może powodować wiele sytuacji – zbyt duża prędkość, oślepiające słońce (warto zainwestować w okulary dla kierowców), pośpiech, specyfika terenu (np. droga między lasami, na którą mogą wybiec sarny). Potrzebne jest dobre obycie na drodze i zrozumienie, że wypadek mogą spowodować nawet błahe z pozoru sytuacje.

7. Odpowiednia prędkość

Droga to nie miejsce na wyścigi. Od tego jest tor wyścigowy. Na drogach nie bez potrzeby umieszczono ograniczenia prędkości. Spokojne i rozsądne tempo pozwoli Ci reagować na niebezpieczne sytuacje. Im szybciej jedziesz, tym tego czasu na reakcję jest mniej. Duża prędkość skutkuje też większymi zniszczeniami i obrażeniami w razie stłuczki czy wypadku.

8. Płynne prowadzenie pojazdu

Samochód powinno się prowadzić płynnie. Gwałtowne skręcanie kierownicą czy momentalne wciskanie pedału hamulca do podłogi nie można nazwać płynną jazdą. Wszystkie ruchy powinny być wykonywane ostrożnie i w sposób przemyślany. Skup się na tym, co robisz i staraj się to robić dobrze.

9. Panowanie nad kierownicą

Zachowanie kierownicy pozwala Ci ocenić moment utraty panowania nad pojazdem. Zawsze staraj się zwracać uwagę na to, jak zachowuje się kierownica i w razie potrzeby reagować tak szybko, jak to tylko możliwe.

10. Zrozumienie swoich możliwości i ograniczeń

Niedoświadczony kierowca nie powinien się zachowywać na drodze jak kierowca rajdowy. Jeśli Twój zakres wiedzy i umiejętności jest ograniczony, jedź ostrożnie. Im wolniej, tym lepiej. Nie decyduj się na manewry, które mogą się nie udać i stroń od brawury.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos  

Powiązane artykuły