Kierowca ciężarówki spędza w trasie znaczną część swojego życia. Kabina staje się dla niego niemal drugim domem. W takich warunkach nie jest łatwo o siebie zadbać, ale pewne elementy mimo wszystko powinny być standardem. Zobacz, co zrobić, by czuć się lepiej podczas realizacji przewozów rzeczy.

1. Badania lekarskie

Konieczność robienia regularnych badań lekarskich to dla wielu osób frazes, ale prawda jest taka, że tylko systematyczna kontrola stanu zdrowia daje możliwość zareagowania w porę na problemy. Stan zdrowia polskich kierowców nie jest najlepszy – często mają oni problem z nadciśnieniem, bólami kręgosłupa oraz cukrzycą. Pamiętaj zatem, aby badać się regularnie i sprawdzać stan swojego zdrowia u specjalistów.

2. Zdrowa dieta

Odpowiednia dieta to podstawa. Oczywiście kierowcy wykonujący zlecenia transportowe przyznają, że najłatwiej jest im żyć na napojach energetycznych i fast-foodach, ale na dłuższą metę nie jest to dobre ani dla zdrowia, ani dla samopoczucia. Przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia powinien być ciepły i solidny – z odpowiednią dawką białka i sporą ilością warzyw. Nieocenione jest w tym przypadku przygotowywanie zapasów na wyjazd, bo wiadomo, że stołowanie się przez cały czas w restauracjach jest po prostu bardzo drogie.

Brak koncentracji, zmęczenie, czy osłabienie odporności mogą być wynikiem niedoboru witamin i składników mineralnych. Dlatego staraj się, żeby w diecie było jak najwięcej zdrowych produktów – przede wszystkim dobrego jakościowo mięsa oraz warzyw i owoców. Wybieraj też zdrowe przekąski – orzechy, suszone owoce.

3. Odpowiednie nawodnienie organizmu

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, bo brak wystarczającej ilości wody skutkuje bólem głowy, rozdrażnieniem i zmęczeniem, a to nie sprzyja bezpiecznej jeździe. Dziennie należy wypijać minimum 1,5 litra wody,. Pamiętaj także, że do tej ilości nie wlicza się kawy, gdyż ona przynosi odwrotne skutki i działa odwadniająco.

4. Aktywność fizyczna

Ciągłe siedzenie za kółkiem nie sprzyja ani zdrowiu, ani sylwetce. W czasie postojów warto wykonywać ćwiczenia fizyczne – przynajmniej te rozciągające, by ulżyć zmęczonym mięśniom. Wysiłek fizyczny pozwoli Ci nie tylko utrzymać prawidłową masę ciała, ale też rozładować stres i zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu chorób.

5. Regularny sen

Sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu. Oczywiście nie liczy się tylko długość snu, ale także jego jakość. Sen nie powinien być przerywany, a w przypadku bezsenności należy skonsultować się z lekarzem. Niewyspany kierowca stwarza przecież ogromne zagrożenie na drodze.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły