Do użytku oddano prawie 20 kilometrów drogi ekspresowej S5 na Dolnym Śląsku. W poniedziałek 6 listopada minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk otworzył odcinek drogi między Korzeńskiem a Krościną, którego wybudowała firma Astaldi. To świetna wiadomość przede wszystkim dla firm, które wykonują zlecenia transportowe.

Nowy odcinek trasy

Oddany do użytku fragment jest jedną z trzech części trasy S5 między Korzeńskiem a Wrocławiem, której łączna długość wynosi 48 km. Bliskie ukończenia są także pozostałe dwa odcinki: od węzła Krośnica do węzła Trzebnica o długości 14 km (budowanym przez firmę Dragados) i od węzła Trzebnica do węzła Widawa o długości 19 km (budowanym przez konsorcjum Budimex i Strabag). Odcinki te mają być ukończone do końca tego roku i wraz z ich otwarciem zakończona zostanie budowa S5 na Dolnym Śląsku.

Odcinek, który oddano do użytku, łączy się z 29-kilometrowym odcinkiem prowadzącym do Kaczkowa. Budowa całego odcinka o długości 48 km to koszt 1,8 mld złotych, a 911 mln z tej kwoty rząd pozyskał w ramach dotacji z Unii Europejskiej.

Cała droga ekspresowa S5 będzie miała długość 360 km (od Wrocławia do węzła Nowe Marzy koło Grudziądza). W ramach inwestycji wybudowane zostanie siedem węzłów drogowych, 46 obiektów mostowych oraz 4 miejsca obsługi podróżnych. Trasa ta umożliwi nie tylko szybki, ale i bezpieczny oraz komfortowy transport. Polska zyska tym samym kolejną trasę dla samochodów o nacisku 11,5 tony na oś. Przebieg trasy S5 pozwoli także na zmniejszenie natężenia hałasu oraz ilości spalin w lokalnych miejscowościach, dlatego że cały ruch poprowadzony zostanie poza terenami zabudowanymi. Powstanie „eski” przyczyni się także do znacznego zmniejszenia czasu, jaki potrzeby jest na pokonanie trasy z Wrocławia do Poznania.

W październiku wydano też zgodę na budowę węzła Lipno w województwie wielkopolskim. Węzeł ten jest również częścią trasy S5 i jednocześnie elementem 16-kilometrowego odcinka Kościan Południe – Radomicko. Decyzja zyskała rygor natychmiastowej wykonalności i prace na tym odcinku zostaną niebawem rozpoczęte.

Źródło zdjęcia głównego: http://depositphotos.com/

Powiązane artykuły