Za jakiś czas podróżowanie samochodami elektrycznymi po Europie może stać się codziennością. Wszystko to dzięki planom powstania spółki IONITY. Koncerny Ford Motor Company, BMW Group, Daimler AG i Volkswagen Group oraz marki Audi i Porshe ogłosiły plany stworzenia spółki joint venture, która opracuje i wdroży plan budowy sieci ładowania wysokiej mocy (HPC). Stacje te mają w zamyśle obsłużyć wszystkie samochody elektryczne na terenie Europy.

400 stacji ładowania

Łatwiejsze zlecenia na busa i transport indywidualny już wkrótce mogą stać się faktem. Spółka IONITY ma do 2020 roku zbudować oraz uruchomić na naszym kontynencie niemalże 400 stacji ładowania, a tym samym sprawić, że w końcu realne stanie się podróżowanie samochodami elektrycznymi na dużych dystansach. Dyrektorem generalnym spółki z siedzibą w Monachium w Niemczech będzie Michael Hajesch, a dyrektorem operacyjnym Marcus Groll. Spółka zapowiada też, że już na początku 2018 roku ma w planach zatrudnianie zespołu pracowników składającego się z 50 osób.

Jeszcze w bieżącym roku uruchomione zostanie ok. 20 stacji ładowania, a to dzięki porozumieniu ze stacjami sieci Circle K, OMV oraz Tank & Rast. Punkty ładowania mają się początkowo pojawić przy głównych niemieckich drogach oraz w Austrii i Norwegii, a odległość między poszczególnymi stacjami ma wynosić ok. 120 km. W roku 2018 planowane jest zwiększenie ilości stacji do 100, a na każdej stacji będą dostępne różne stanowiska ładowania przeznaczone dla poszczególnych marek samochodów.

Jedno stanowisko ma zapewniać moc ładowania do 350 kW, a na wszystkich stanowiskach wdrożony zostanie europejski standard ładowania Combined Charging System. Dzięki tym zabiegom czas ładowania samochodów zostanie znacznie skrócony.

Spółka zakłada, że tak pomyślany sposób ładowania pojazdów elektrycznych różnych marek oraz ogólnoeuropejski zasięg działania stacji przyczynią się do tego, że wśród ludzi wzrośnie akceptacja pojazdów elektrycznych, a klienci będą się coraz częściej decydowali na ich zakup.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły