Co warto wiedzieć przed transportem motocykla?

Kupujesz nowy motocykl albo sprzedajesz swój używany? Chcesz pojeździć motocyklem po górzystych terenach, ale wolisz dojechać na miejsce autem i mieć już motocykl na miejscu? Jak w takich przypadkach zorganizować transport motocykla? Na co zwrócić uwagę, którą metodę wybrać, przed czym się wystrzegać?

Motocykl jest cennym pojazdem, a w wielu przypadkach właściciel włożył w niego mnóstwo serca, czasu i pieniędzy, więc transport motocykla powinien być wykonany szczególnie ostrożnie. Nawet drobna rysa mogłaby znacząco obniżyć wartość motocykla, a dodatkowo pogorszyć jego wygląd. Z kolei niepoprawne mocowanie mogłoby spowodować przechylenie, a nawet przewrócenie się motocykla. Zanim go przewieziesz, dobrze rozważ dostępne opcje. Do wyboru masz dwa sposoby transportu motocykla – każdy z nich ma pewne wady i zalety.

Transport motocykla na przyczepce

Jeśli nie masz własnej przyczepki, możesz ją wypożyczyć i zamocować motocykl przy pomocy specjalnych uchwytów oraz pasów transportowych. Koła motocykla powinny się znaleźć w rogu przyczepki, a na przednie koło należy nałożyć pas ściągający. Pas powinno się przeciągnąć przez dolną półkę zawieszenia i zamocować do przyczepki po drugiej stronie kierownicy. Drugi pas należy przełożyć przez siedzenie i zamontować do podłogi.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalnej przyczepy przeznaczonej do transportu motocykli. Jej wypożyczenie nie jest drogie, a specjalna konstrukcja pozwala na przewiezienie jednocześnie nawet dwóch motocykli. Maksymalnie komfortowym rozwiązaniem będzie transport motocykla na przyczepce podłogowej wyposażonej w specjalną plandekę – dzięki plandece motocykl nie zmoknie i nie będzie smagany wiatrem z drobinkami piasku. W obu tych przypadkach do przewozu wystarczy prawo jazdy kat. B, o ile oczywiście masa zespołu pojazdów wraz z ładunkiem nie będzie przekraczała 3,5 tony.

Zaletą transportu na przyczepie jest z pewnością niski koszt, ale poważną wadą w przypadku przyczepy bez plandeki może być działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo samodzielne przewożenie motocykla na dużą odległość będzie bardzo czasochłonne i zawsze istnieje ryzyko kradzieży, np. na postoju. Nie każdy kierowca ma też na tyle doświadczenia, by skutecznie manewrować z mocno obciążoną przyczepką.

Transport motocykla busem

Przewożenie motocykla busem jest prostsze i bezpieczniejsze. Oczywiście trzeba załadować maszynę na samochód, ale później (przy odpowiednim zabezpieczeniu), podróż będzie o wiele szybsza i łatwiejsza. Konieczne będzie przytwierdzenie motocykla pasami do podłogi w czterech miejscach, a pod elementy stykające się z pasami należy włożyć warstwę gąbki lub grubego materiału.

Jeśli nie masz busa, możesz go wypożyczyć, ale jeśli i takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, to transport maszyny najlepiej zlecić profesjonalistom. W firmach wykonujących zlecenia przewozowe busy są wyposażone w specjalne systemy mocowań na potrzeby różnych ładunków. Profesjonalny przewoźnik przytwierdzi motocykl do haków mocujących za pomocą pasów i zadba, by pojazd bezpiecznie dotarł na miejsce. W busie motocykl może podróżować bezpiecznie bez względu na warunki atmosferyczne i dodatkowo taka forma transportowania będzie szybsza. Wypożyczenie całego busa na potrzeby przewiezienia motocykla będzie jednak droższe, ale można na tym zaoszczędzić, korzystając z możliwości doładunku.

Żeby skorzystać z takiej opcji, wystarczy się zarejestrować na stronie Giełda Furgonetka i wystawić ogłoszenie o poszukiwaniu przewoźnika, który przewiezie motocykl. Ogłoszenia transportowe pozwalają szybko znaleźć firmy, które będą jechały w danym kierunku i mogą zabrać motocykl, oferując przy tym niższą cenę przewozu. Busy, którymi dysponują takie firmy, często są wyposażone w specjalne najazdy lub nawet windy, którymi można łatwo umieścić motocykl w przestrzeni ładunkowej. W busie Twoja maszyna będzie osłonięta od deszczu, śniegu i gradu a dodatkowo odpowiednio zabezpieczona.

Koszt transportu motocykla

Cena transportu motocykla jest uzależniona od jego masy i gabarytów, a także planowanej trasy. Przykładowe zlecenia transportu motocykli, zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu:

transport motocykla Niemcy – Polska (911 km) – koszt transportu: 600 zł

transport motocykla Potrzanowo – Wąsosz (509 km) – koszt transportu: 450 zł

Chcesz skorzystać z takiej opcji i zlecić transport motocykla nawet do 60% taniej? Wejdź na stronę https://gielda.furgonetka.pl/, zarejestruj konto i wystaw darmowe ogłoszenie.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły