Czy warto zdecydować się na zakup pralko-suszarki?

Pralko-suszarka to urządzenie łączące w sobie funkcje prania i suszenia ubrań. Ten sprzęt AGD pojawia się w coraz większej liczbie domów, a przemawiają za tym przede wszystkim względy ekonomiczne. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na zakup pralko-suszarki.

Trudy prania i suszenia

Pranie i suszenie ubrań to jedne z najbardziej czasochłonnych i problematycznych prac domowych. Pralkę ma każdy, ale suszarki dopiero zdobywają popularność. Możliwość mechanicznego suszenia ubrań przydaje się przede wszystkim tym osobom, które nie dysponują miejscem na suszenie prania. Nawet mocno odwirowane tkaniny są na tyle mokre, że mogą schnąć przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Najłatwiej wysuszą pranie mieszkańcy domów z podwórkami. Jeden czy dwa sznurki rozwieszone na dworze pozwolą szybko wysuszyć nawet najgrubsze ręczniki, czy pościel. Niestety nie każdy ma podwórko. 

Największy problem mają mieszkańcy bloków, a szczególnie mieszkań bez balkonów. Takim osobom pozostaje jedynie suszenie ubrań na suszarkach do bielizny lub na kaloryferach, ale jest to czasochłonne i wymaga dysponowania odpowiednią ilością miejsca. Nie każdy je ma, a w razie niedogodności z pomocą przychodzi pralko-suszarka. Dzięki niej możesz prać i suszyć ubrania bez konieczności kupowania dwóch różnych urządzeń i tracenia miejsca. Jeden sprzęt posiada dwie funkcje, więc oszczędzasz miejsce i pieniądze. Warunkiem zadowolenia jest jednak wybór rozwiązania odpowiadającego Twoim potrzebom.

Jak wybrać pralko-suszarkę?

Każda pralko-suszarka na pierwszy rzut oka wygląda, jak zwyczajna pralka, a różni ją od niej po prostu zestaw możliwości. Występują one w dwóch zasadniczych wersjach – jako urządzenia wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Jedne modele ładuje się od frontu, inne od góry. Te ładowane od frontu są szersze, więc wymagają więcej miejsca, natomiast modele ładowane od góry są węższe i lepiej sprawdzają się w małych łazienkach. Wszystkie pralko-suszarki łączy jednak taki sam sposób działania. Te urządzenia suszą kondensacyjnie, czyli skraplają wodę do specjalnych zbiorników, które należy regularnie opróżniać.

Pralko-suszarka pobiera więcej prądu niż pralka, więc warto wziąć pod uwagę przede wszystkim te energooszczędne modele. Wyższa cena za sprzęt klasy energetycznej A+++ pozwoli w późniejszym czasie zaoszczędzić na energii elektrycznej i wodzie.

Ładowność pralko-suszarki dobierz zawsze do swoich potrzeb. Singlowi lub parze wystarczy najmniejszy model, natomiast rodzina z dziećmi powinna się zdecydować na urządzenie o ładowności 6-9 kg. Nie każdy wie, że jest ona liczona inaczej dla pralki i inaczej dla suszarki. Przykładowo urządzenie, które ma wsad prania 6 kg, będzie mogło wysuszyć tylko 3-4 kg – zwykle dwa razy mniej niż wynosi ładowność prania.

Przed zakupem konkretnej pralko-suszarki upewnij się, ile wody pobiera ona na jeden cykl prania, jaką ma maksymalną prędkość wirowania i liczbę oraz charakterystykę programów. To samo tyczy się suszenia – każde urządzenie może mieć inny zestaw programów suszących tkaniny. Zanim ją kupisz, sprawdź, jak jest duża i upewnij się, że masz w łazience lub pralni wystarczająco dużo miejsca.

Ceny pralko-suszarek są dość wysokie. Zwykle kosztują one w granicach 2000-6000 zł. Jeśli chcesz zaoszczędzić na zakupie, możesz zdecydować się na używaną i poszukać ofert na portalach ogłoszeniowych lub w outlecie internetowym. Po zakupie łatwo zlecisz przewiezienie pralko-suszarki firmie transportowej znalezionej za pośrednictwem serwisu Furgonetka Giełda.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły