Ile kosztuje transport na lawecie za km?

Większość samochodów sprowadzanych z zagranicy przyjeżdża do Polski na lawetach. Transport na lawecie ma swoje plusy, dlatego że w ten sposób można transportować samochód, który nie ma ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia. Osoby, które chcą zlecić taki przewóz, często zastanawiają się, jaki jest koszt lawety za km. Sprawdziliśmy to.

Transportowanie samochodu na lawecie

Laweta w zależności od rodzaju pozwala na przewiezienie od jednego samochodu (laweta pojedyncza lub autolaweta) do kilku (samochody typu lohra). Do zamocowania samochodu na lawecie potrzebne są dwie osoby – jedna wjeżdża samochodem na lawetę, a druga jej pomaga, np. informuje, jak daleko można dojechać. Na lawetę należy zawsze wjeżdżać tą osią, na której jest silnik, czyli w większości przypadków przodem. Ta metoda ma za zadanie odpowiednie dociążenie przodu lawety. Samochód powinien podjechać jak najbliżej, by ok. 10% ciężaru auta spoczywało na haku. Auto powinno się zamocować na lawecie pasami transportowymi. Pasy należy założyć na minimum 3 koła, a najlepiej na wszystkie. Przed wyjechaniem w trasę trzeba też sprawdzić, czy wszystkie klamry pasów są zapięte i czy pasy na pewno są w dobrym stanie – niedopuszczalne są wszelkie przetarcia, a zastosowane pasy muszą mieć homologację.

W większości przypadków transport krajowy lawetą nie stwarza większych problemów i można go wykonać samodzielnie. Trudniejszy jest transport międzynarodowy i w tym przypadku najczęściej zleca się go profesjonalnym przewoźnikom. Jeśli przewiezienie auta we własnym zakresie nie wchodzi w grę, z pomocą przyjdzie giełda transportowa Furgonetka. Serwis Furgonetka Giełda pozwala wystawiać darmowe ogłoszenia transportowe i szukać przewoźników specjalizujących się w transporcie samochodów i innych pojazdów, np. motocykli czy maszyn rolniczych. Taki przewóz ładunków pozwala sporo zaoszczędzić. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu, bo możesz się zająć swoimi sprawami wtedy, kiedy przewoźnik transportuje Twoje auto. Po drugie oszczędzasz pieniądze – nie musisz wypożyczać lawety, kupować pasów, tankować i brać wolnego w pracy. Dodatkowo zyskujesz pewność, że pojazd będzie przewieziony w sposób bezpieczny, a w razie jakichkolwiek szkód otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia przewoźnika. Przy samodzielnym transporcie nikt nie zapłaci odszkodowania za ewentualne szkody.

Koszt transportu na lawecie za km

Poniżej przedstawiamy jak kształtują się koszty transportu na lawecie w serwisie Furgonetka Giełda:

transport samochodu Wrocław – Nowy Targ (344 km) – koszt transportu: 800 zł (2,33 zł)

Transport samochodu Zakopane – Kraków (123 km) – koszt transportu: 700 zł (5,70 zł)

Transport przyczepy kempingowej Janiszów – Gdynia (595 km) – koszt transportu: 550 zł (0,92 zł)

Transport samochodu Solingen – Limanowa (1146 km) –koszt transportu: 1400 zł (1,22 zł)

Średni koszt transportu na lawecie w przeliczeniu na 1 km wynosi 2,54 zł.

Zleć transport na lawecie przez serwis Giełda Furgonetka. Wystaw ogłoszenia na stronie https://gielda.furgonetka.pl/.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły