Jak przetransportować lodówkę?

Rozmiary i waga lodówki sprawiają, że jej transport bywa bardzo problematyczny. We własnym zakresie czasami trudno go zorganizować, bo lodówka nie zmieści się właściwie w żadnym samochodzie osobowym. Ponad gabarytowe rozmiary i waga (70-90 kg) sprawiają, że ciężko ją wysłać również kurierem. Co w takim przypadku zrobić? Co wtedy, kiedy kupujesz lub sprzedajesz lodówkę i jakoś trzeba ją przewieźć z miejsca w miejsce?

Trudne jest nie tylko przewożenie, ale i przenoszenie lodówki, bo przykładowo nie można jej pochylać pod kątem większym niż 75 stopni, gdyż może to spowodować przelanie się płynu w agregacie i uszkodzenie sprzętu.

Przygotowując lodówkę do transportu, trzeba dobrze wykonać 3 kroki: zabezpieczanie urządzenia, jego wnoszenie albo znoszenie i sam transport lodówki.

Jak zabezpieczyć lodówkę przed transportem?

W pierwszej kolejności należy całkowicie opróżnić lodówkę. Nie może w niej absolutnie nic zostać. To samo tyczy się zamrażarki – przed wysyłką musi być opróżniona i w pełni rozmrożona oraz osuszona.

W drugim kroku należy zabezpieczyć wszystkie ruchome elementy, takie jak półki czy szafki. Szklane półki i plastikowe szafki umiejscowione na drzwiach wyciągamy, owijamy folią i pakujemy do dużego kartonu. Przestrzenie między nimi można dodatkowo wypełnić folią lub gazetami.

Następnie przystępujemy do zaklejania drzwi lodówki i zamrażalnika. Do tego celu najlepiej użyć przezroczystej taśmy klejącej – nie zostawia śladów i odchodzi w całości.

Tak zaklejoną lodówkę owijamy bardzo szczelnie folią stretch (nawet kilkanaście razy) albo folią bąbelkową – wystarczy 2-3 razy. Zdecydowanie lepsza będzie folia bąbelkowa, dlatego że nie utrudni późniejszego przenoszenia lodówki. W niektórych miejscach warstwy folii można zrobić dziury, za które będzie można lodówkę stabilniej złapać.

Im lepsze będzie zabezpieczenie lodówki, tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia. W przypadku nowych lodówek naprawdę nie warto oszczędzać na folii czy taśmie.

Ważne: Półek i szafek owiniętych folią nigdy nie należy umieszczać wewnątrz lodówki. Wytworzymy w ten sposób „grzechotkę”, która może spowodować zniszczenie zarówno półek, jak i wnętrza lodówki, np. programatora, kostkarki, oświetlenia czy uchwytów na półki.

Znoszenie (i późniejsze wnoszenie) lodówki

Lodówki nie przeniesie jedna osoba. Do tej czynności trzeba sobie zapewnić pomoc drugiej osoby. Jedna będzie schodzić tyłem i podtrzymywać lodówkę nogami, druga przodem (ta osoba dźwiga aż 70% wagi lodówki), więc musi odpowiednio mocno „hamować” jej nacisk. Przodem powinna iść zawsze silniejsza osoba, natomiast tyłem ta słabsza, gdyż osoba z tyłu zaledwie przytrzymuje lodówkę. Można się też zmieniać co jakiś czas (np. na klatkach), żeby zbytnio nie nadwyrężyć kręgosłupa lub mięśni.

Lodówkę znosimy zawsze drzwiczkami do przodu, a skraplaczem do tyłu i nigdy nie wolno nachylać jej mocniej niż pod kątem 75 stopni. Opis znoszenia i wnoszenia może się wydawać banalny, ale w rzeczywistości jest to bardzo trudne, bo nie ma jak stabilnie chwycić lodówki, a jej waga jest przecież naprawdę duża. Jeżeli boisz się, że może się to nie udać, lepiej zlecić zniesienie ludziom, którzy mają w tym doświadczenie.

Transport lodówki

Lodówkę można transportować w pionie albo w poziomie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest transportowanie lodówki w pionie, ale nie zawsze dysponujemy odpowiednio wysokim pojazdem. Lodówka zmieści się jedynie do samochodu o zabudowie kontenerowej – o wysokości minimum 2 metry, więc część osób decyduje się na przewiezienie lodówki w poziomie. W takiej sytuacji urządzenie powinno być ułożone w taki sposób, by strona tłocząca sprężarki znajdowała się na górze. Po dotarciu na miejsce przeznaczenia nie można też uruchamiać lodówki przez minimum 24 godziny – tyle czasu potrzeba na ustabilizowanie się płynu w sprężarce.

Transport lodówki najlepiej zlecić wyspecjalizowanej w tym firmie przewozowej. Przede wszystkim taka firma zagwarantuje załadunek i rozładunek lodówki, a często też jej zniesienie i wniesienie, co będzie dużym ułatwieniem. Po drugie przewoźnicy wykonujący transport towarów takich jak sprzęt AGD dysponują odpowiednio dużymi pojazdami, więc bez problemu mieszczą na nich lodówki i tym podobne urządzenia. Dysponują też odpowiednimi systemami mocowania, dzięki czemu mogą zagwarantować bezpieczny przewóz, a dodatkowo często oferują też naprawdę tani transport – szczególnie w przypadku tzw. doładunku.

Doładunek to nic innego, jak zabranie dodatkowego ładunku do tego, który znajduje się już w przestrzeni ładunkowej. Jeśli dany przewoźnik ma wolne np. 20 czy 30% przestrzeni ładunkowej, to może zająć tę przestrzeń dodatkowym ładunkiem, którego przewiezie za niższą cenę. I tak jedzie w danym kierunku, więc nie musi wyceniać usługi przewozu w pełnej kwocie, co dla Klienta zlecającego taki doładunek jest naprawdę korzystne. Korzystając z opcji doładunku, można przewieźć lodówkę nawet za 100 zł, ale dokładny koszt będzie zależał zawsze od wielkości urządzenia, jego wagi oraz długości trasy, jaką ma przejechać.

Ile kosztuje transport lodówki?

Koszt transportu lodówki będzie uzależniony od jej wymiarów, wagi i planowanej trasy. Należy podkreślić, że cena będzie ustalana indywidualnie z firmą transportową.

Firmę przewozową oferującą takie usługi możesz znaleźć w serwisie Giełda Furgonetka. Po zarejestrowaniu się na stronie otrzymasz możliwość wystawiania darmowych ogłoszeń i zlecenia między innymi transportu lodówki.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły