Jak przewieźć auto z Niemiec?

Sprowadzanie samochodów z Niemiec jest już właściwie naszą narodową tradycją. Nieprzypadkowo, bo do tego kraju mamy blisko, a w dodatku można tam kupić stosunkowo tanio samochody w bardzo dobrym stanie technicznym. Sprawdź, jak przewieźć auto z Niemiec i o czym pamiętać.

Poszukiwania właściwego samochodu

Większość kupujących szuka ofert sprzedaży samochodów w internecie. Internet jest potężnym i ogólnodostępnym medium, więc bez problemu znajdziemy za jego pośrednictwem odpowiednie auto. Giełdy samochodowe właściwie już nie istnieją, a ogłoszenia w gazetach nie są na tyle dokładne, żeby pomagały w poszukiwaniu wymarzonego samochodu. Najlepiej skorzystać z sieci, bo tam mamy możliwość sprawdzenia wszystkich parametrów pojazdu i dodatkowo obejrzenia zdjęć auta, a to bardzo ważne. W każdym ogłoszeniu jest też cena, którą można od razu przeliczyć na złotówki przy użyciu kalkulatora walutowego oraz lokalizacja miejsca sprzedaży, którą możemy sprawdzić na Mapach Google.

Jakie samochody najczęściej sprowadzamy z Niemiec?

Przewóz auta z Niemiec jest bardzo popularną czynnością. Polacy sprowadzają samochody różnych marek i modeli, ale niektóre są przez nas szczególnie poszukiwane. Mowa tu o samochodach niemieckich takich jak BMW, Audi i Volkswagen oraz japońskich – Toyotach i Hondach.

Sprowadzanie tych samochód zza zachodniej granicy jest bardzo opłacalne. Przede wszystkim wynika to z bardzo restrykcyjnych przepisów dotyczących stanu technicznego pojazdów dopuszczonych do poruszania się po niemieckich drogach. W Niemczech każda nawet najmniejsza usterka dyskwalifikuje samochód z jazdy, więc niemieckie auta są bardzo zadbane. Niemcy są bogatym krajem, więc jego mieszkańcy nie żałują pieniędzy na utrzymanie swoich aut w dobrym stanie oraz powoduje też, że niemieccy kierowcy częściej zmieniają samochody.

Formalności związane z zakupem samochodu

Kupując auto, wymagaj od sprzedawcy przekazania małego briefu, dużego briefu i książki serwisowej samochodu (jeśli takowa jest) i najlepiej dwóch kompletów kluczyków. Potwierdzeniem sprzedaży musi być rachunek lub faktura albo polsko-niemiecka umowa. Wybierając powrót kupionym autem do kraju, trzeba się zdecydować na jeden z dwóch rodzajów tablic rejestracyjnych – żółte uprawniają do jazdy samochodem przez 5 dni, natomiast tablice z czerwonym paskiem umożliwiają jazdę przez 30 dni. Formalności związane z tablicami oraz ubezpieczeniem pojazdu załatwia się w niemieckim wydziale komunikacyjnym, czyli Zulassungsstelle.

Jak sprowadzić auto z Niemiec?

Po samochód można jechać samemu lub z kimś. Jeśli jedziesz sam, to potrzebujesz autolawety, na którą będzie można wstawić kupiony samochód. Jeśli jedziesz z kimś, to możecie jechać jednym pojazdem, a później wrócić dwoma – wszystko zależy od stanu kupowanego auta. Jeśli auto ma ważny przegląd i tablice celne, można przyjechać nim do kraju. Jeśli ich nie ma, pozostaje tylko autolaweta. Bez względu na sposób powrotu warto zabrać ze sobą drugą osobę – najlepiej kogoś, kto zna się na samochodach i będzie w stanie dobrze ocenić faktyczny stan auta.

Sprzedający musi wystawić Ci fakturę lub rachunek za sprzedaż pojazdu. Umowy kupna-sprzedaży są praktykowane bardzo rzadko i tylko przez osoby prywatne. W Niemczech samochodami handlują jednak w większości firmy. Oferty zakupu bezpośrednio od właścicieli są rzadkością, ale jeśli taka Ci się przytrafi, pamiętaj, by mieć przy sobie wzór Kaufvertrag – polsko-niemieckiej umowy kupna-sprzedaży.

Zanim wyjedziesz, zabierz swój dowód osobisty i oczywiście pieniądze. Najlepiej wziąć większą sumę niż ta, która masz zamiar wydać. Może się okazać, że ostatecznie nie kupisz wcześniej upatrzonego samochodu, ale za to znajdziesz inną droższą ofertę. Jeśli jedziesz do Niemiec we dwoje i każda osoba będzie wracać innym samochodem, to trzeba pamiętać, że oboje musicie zabrać swoje prawa jazdy.

Możliwość zabrania ze sobą do Niemiec kogoś zaufanego i powrót dwoma  samochodami jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, ale co w sytuacji, kiedy nie jest to możliwe? W takich okolicznościach można wynająć autolawetę, ale trzeba się liczyć z dość dużymi kosztami. Dodatkowo kierowca może liczyć tylko na siebie. Będzie musiał sam ocenić stan kupowanego pojazdu, załadować go na lawetę i przywieźć oraz zająć się wszystkimi formalnościami, co wymaga znajomości języka. To rozwiązanie nie zawsze jest dobre.

Samochód jadący do kraju na własnych kołach musi mieć jedynie przykręcone tablice, a w przypadku transportowania na lawecie trzeba się wyposażyć w zestaw pasów transportowych i poprawnie wjechać autem na lawetę i zaciągnąć hamulec ręczny.

Zlecenie transportu samochodu firmie przewozowej

Brak czasu lub możliwości nie muszą być przeszkodą w zakupie samochodu z Niemiec. Przywiezienie samochodu można zlecić specjalistom dysponującym pojazdami odpowiednimi do przewozu aut. Przewóz ładunków tego typu jest wykonywany autolawetami na jeden lub kilka samochodów. Zlecenie na taki przewóz można wystawić w serwisie Furgonetka Giełda.

Giełda transportowa Furgonetka pozwala zlecać transport samochodów i innych ładunków legalnie działającym firmom przewozowym. Zaletą korzystania z serwisu jest przede wszystkim duża oszczędność czasu i pieniędzy. Szukając samodzielnie przewoźnika, tracisz czas. Musisz dzwonić i pisać do różnych firm, ale nie masz pewności, czy znajdziesz usługę w cenie, na którą Cię stać i w terminie, który Ci odpowiada. Umieszczając ogłoszenie transportowe w serwisie Furgonetka Giełda, od razu otrzymujesz zgłoszenia od zainteresowanych firm i wiesz, że te firmy mają doświadczenie w transporcie samochodów.

Z serwisu możesz korzystać, kiedy chcesz. Wystarczy się tylko zarejestrować i kliknąć button „Zleć transport”. Zostaniesz przeniesiony do formularza dodawania nowego ogłoszenia, w którym wybierzesz odpowiednią kategorię i wypełnisz informacje takie jak miejsce odbioru i dostawy samochodu. W formularzu należy wpisać markę, model i wagę auta i opcjonalnie dodać jego zdjęcie. Możesz też określić swój własny budżet na przewóz i zaznaczyć, czy potrzebujesz faktury VAT za transport i czy jest potrzebna pomoc w załadunku lub rozładunku. Spośród wszystkich odpowiedzi wybierzesz najkorzystniejszą ofertę i łatwo zlecisz przewóz auta z Niemiec.

Sprawdź, jak szybko i łatwo zlecić transport auta w serwisie https://gielda.furgonetka.pl/

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły