Jak przewieźć palety?

Chcesz przewieźć ładunek na paletach? Zastanawiasz się, jak go bezpiecznie przetransportować, żeby nie stracić przy tym ani za dużo czasu, ani zbyt dużo pieniędzy? Transport palet wymaga dysponowania odpowiednio dużym pojazdem a wykonany samodzielnie, może być kosztowny i problematyczny.

Optymalizacja transportu palet jest bardzo ważną kwestią. Najważniejsze jest przygotowanie palet, bo choć każda z nich ma takie same wymiary i wagę, to kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt palet zajmuje dużo miejsca i bardzo dużo waży. Ustawienie stabilnej konstrukcji i poprawne zabezpieczenie ładunku na paletach i samych palet to w tym przypadku klucz do sukcesu.

Jak ułożyć palety?

Żeby bezpiecznie dowieźć palety, trzeba je poprawnie ułożyć. Ciężar paczek powinien być równomiernie rozłożony na każdej palecie. Na spodzie palety powinno się układać przesyłki najcięższe – wtedy unikniemy zgniecenia lżejszych paczek. Żadna przesyłka nie może wystawać poza obrys palety. Paczki powinny być tak ułożone, by mieściły się na palecie idealnie. Najlepiej też układać je tak, by ich środek ciężkości był jednocześnie środkiem ciężkości palety. Paczki należy układać maksymalnie do wysokości (razem z paletą) 180 cm, a czasami konieczne jest układanie palet nie wyższych niż 120 cm.

Kiedy przesyłki są całkowicie wypełnione, to ułożenie stabilnej palety jest prostsze. Gorzej sprawa wygląda w momencie, kiedy część pudełek nie będzie całkowicie wypełniona. W takim przypadku cała konstrukcja jest osłabiona i górne paczki mogą zgniatać dolne. Jeśli towar nie zajmuje całych pudełek, powinno się je dopełnić folią lub wypełniaczem. Ponadto oczywiście każde opakowanie musi być solidne i w dobrym stanie. Nie wolno pakować kartonów zgniecionych czy mokrych.

Zabezpieczenie przesyłek na paletach

Ładunek na palecie powinien być owinięty folią stretch i spięty taśmami. Taśmy muszą ściśle przylegać do ładunku, ale nie mogą go zgniatać. Kolejne warstwy paczek można przekładać tekturą lub specjalnymi drewnianymi blatami. Początek folii trzeba zawiązać na słupku.

Transport palet najlepiej zlecić za pośrednictwem serwisu Furgonetka Giełda. W bezpłatnym ogłoszeniu masz możliwość opisania swojego ładunku, określenia dokładnego miejsca odbioru i dostawy, dodania zdjęć, a nawet ustalenia własnego budżetu. Na ogłoszenia transportowe zamieszone na giełdzie odpowiadają firmy specjalizujące się w przewozach przesyłek paletowych. Takie firmy wiedzą, jak bezpiecznie przewieźć palety, a dodatkowo oferują tani transport w ramach doładunków.

Koszt transportu palet jest każdorazowo uzależniony od liczby palet, ich łącznej wagi oraz długości planowanej trasy. Przykładowe zlecenia transportu palet możesz sprawdzić po wybraniu poniższych linków:

  1. Transport palet Niedźwiedź – Rzeszów (434 km) – koszt transportu: 620 zł.
  2. Transport palet Nowogard – Warszawa (605 km) – koszt transportu: 379 zł.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły