Jak przewieźć panele podłogowe?

Kupujesz panele podłogowe bezpośrednio z fabryki producenta? Zakład produkcyjny jest zlokalizowany daleko od Ciebie i nie masz jak odebrać paneli? Cena u producenta jest na tyle niska, że szkoda rezygnować z takiej okazji? Sprawdź, jak tanio przewieźć panele podłogowe.

W przypadku zakupu paneli do jego czy dwóch niewielkich pomieszczeń wydatek jest na tyle mały, że zwykle decydujemy się kupić panele w najbliższym sklepie. To oszczędza nam czas a dodatkowo koszty poniesione na zakup paliwa do samochodu. Inaczej wygląda to w momencie generalnego remontu w mieszkaniu albo budowy nowego domu, kiedy potrzeba kilkadziesiąt albo nawet ponad 100 metrów paneli. Wtedy cena paczki czy metra kwadratowego jest bardzo istotna i każdy chciałby kupić panele jak najtaniej. W sklepach internetowych, na różnego rodzaju aukcjach czy bezpośrednio u producentów można znaleźć panele w naprawdę niskich cenach. Podczas gdy cena katalogowa metra paneli oscyluje w granicach 50 zł, istnieje szansa kupienia go nawet za 30 zł, a przy większym metrażu daje to oszczędność rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Warto szukać takich okazji, ale często wiążą się one z tym, że trzeba samemu załatwić transport paneli.

Panele są sprzedawane w paczkach o długości 129 cm, szerokości 19 cm i wadze ok. 15-18 kg. Na taką paczkę wchodzi 2,46 metra kwadratowego paneli, więc nie trudno obliczyć, że na pokój o powierzchni 20 metrów kwadratowych potrzeba nam 8,13 paczki. Do tego oczywiście trzeba doliczyć ok. 5-10% paneli więcej, niż wynosi powierzchnia podłogi. W konsekwencji możemy zaokrąglić liczbę paczek potrzebnych na taki pokój do 9. Przyjmując, że każda z nich będzie ważyła 16 kg, cały pakiet będzie miał wagę aż 144 kg. To dyskwalifikuje możliwość wysłania paneli przesyłką standardową i niestandardową. Panele nie są też na tyle długie, żeby zakwalifikować je jako przesyłkę dłużycową, a ponadto wyklucza to ostateczna waga potrzebnego zestawu. Pozostaje jedynie przesyłka paletowa albo samodzielny przewóz paneli.

Transport paneli

Kilka, a nawet kilkanaście paczek paneli możesz przewieźć w samochodzie osobowym. Im większy bagażnik, tym lepiej, ale część ładunku można też umieścić na tylnych siedzeniach. Oczywiście trzeba pamiętać o dopuszczalnej ładowności konkretnego modelu samochodu. Przekroczenie jej może skutkować mandatem. Większą liczbę paczek przewieziesz na przyczepce i to z pewnością jest najkorzystniejsze rozwiązanie. Panele są zapakowane, więc nie trzeba dodatkowych zabezpieczeń, a jedynie pasów transportowych, którymi przypniesz ładunek do przyczepki. Możesz też wykorzystać do tego busa, ale takie rozwiązanie sprawdzi się na krótszych trasach. Raczej nie opłaca się jechać z panelami przez pół Polski, bo koszt transportu mógłby stanowić lwią część wartości paneli.

Bez względu na sposób transportu, trzeba odpowiednio przygotować panele do drogi. Opakowania składamy na palecie i spinamy taśmami lub pasami. Rozpakowane pudełka i pojedyncze panele owijamy dokładnie folią, żeby nie zamokły, bo grozi to zniszczeniem. Paleta również musi być ofoliowana, a między poszczególnymi warstwami pudełek warto umieszczać przekładki, które ustabilizują ładunek. Boki należy wzmocnić specjalnymi narożnikami, a początek folii związać na słupku palety.

Im dalej wysyłasz panele i im jest ich więcej, tym bardziej trzeba się zastanowić, czy nie lepiej zlecić to firmie przewozowej. Firmy transportowe zajmujące się przewozami większych albo bardziej problematycznych ładunków znajdziesz na Furgonetka Giełda. Poszukiwanie transportu w serwisie jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest rejestracja konta, a drugim wystawienie odpowiedniego ogłoszenia o poszukiwaniu przewoźnika. Intuicyjny panel przeprowadzi Cię przez proces dodawania kompletnego i atrakcyjnego ogłoszenia. Im będzie ono dokładniejsze, tym więcej zgłoszeń otrzymasz, ale oczywiście ich liczba jest uzależniona też od wielkości konkretnych firm oraz tras, jakie wykonują przewoźnicy. Jeśli dana firma będzie akurat wysłać kierowcę tą samą trasą, jaką mają przebyć Twoje panele – może je zabrać przy okazji i w niższej cenie.

Koszt transportu paneli podłogowych zależy od ich wagi i gabarytów, a także od długości planowanej trasy.

Przykładowe zlecenia transportu paneli podłogowych zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu.

Transport paneli podłogowych Ostrołęka – Warszawa (116 km) – koszt transportu: 300 zł.

Transport paneli podłogowych Zebrzydowice – Nieżywięć (601 km) – koszt transportu: 270 zł.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły