Jak przewozić maszyny przemysłowe?

Chcesz przewieźć urządzenia przemysłowe – sprzedać je lub kupić i doposażyć swoją firmę? Transportu takich maszyn nie wykonasz na własną rękę przez ich dużą wagę i rozmiary. Sprawdź, jak zorganizować przewóz w bezpieczny sposób, a jednocześnie w korzystnej cenie.

Transport maszyn przemysłowych

Maszyny przemysłowe ważą zwykle od kilku do nawet kilkunastu ton, a do ich transportu potrzebny jest udział kilku osób. Wtryskarka waży 3,5 tony, tokarka 1,5 tony, frezarka 2 tony, a to oczywiście tylko te lżejsze ładunki. Załadowanie takich sprzętów na samochód zajmuje od godziny do nawet kilku godzin i musi przebiegać z największą dokładnością. Precyzja jest konieczna zarówno z uwagi na bezpieczeństwo maszyn, jak i ludzi, którzy je transportują. Problemem w przewozie już na etapie wywożenia ich z fabryk są przeszkody w postaci ścian, drzwi, przejazdów czy nieutwardzonego podłoża. Do transportu potrzeba ciężkiego sprzętu, siły mięśni i chłodnej kalkulacji.

Po odłączeniu maszyny od źródła zasilania i innych przyłączy lub elementów, trzeba ją podnieść lewarkiem, a później ustawić na specjalnych rolkach. Jadą one tylko na wprost, a tylna jest zawsze szersza dla łatwiejszego kontrolowania toru jazdy.

Po przetoczeniu maszyny w wyznaczone wcześniej miejsce należy ją podpiąć liną (koniecznie atestowaną) do transportującego pojazdu (zwykle jest to wózek widłowy), i przeciągnąć do rampy przeładunkowej lub po prostu tam, gdzie ma ostatecznie stanąć. Z rampy można załadować ją na samochód transportowy. Do podnoszenia tak dużych ciężarów wykorzystuje się specjalny dźwig, a następnie mocuje maszynę na pojeździe za pomocą pasów transportowych. Na miejscu rozładunku dźwig zdejmuje ją na drewniane podkłady, a następnie znowu stawiana jest na rolkach i przetaczana na nowe miejsce.

Cała ta operacja wymaga dysponowania odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Z uwagi na stopień skomplikowania takiego transportu, należy go zlecić wyspecjalizowanej firmie przewozowej. Możesz ją znaleźć za pomocą serwisu Furgonetka Giełda. Po prostu wystaw darmowe ogłoszenie, opisz swoją maszynę i podaj miejsce jej załadunku oraz rozładunku.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły