Jak przygotować łóżko do transportu?

Przeprowadzasz się i potrzebujesz przewieźć łóżko? A może sprzedajesz stare lub kupujesz nowe i sklep nie gwarantuje dostawy? Duże rozmiary łóżka mogą powodować równie duży problem w jego transporcie. Wyjścia są dwa – możesz je przewieźć samemu, ale musisz mieć odpowiednie auto i czas, albo zlecić to firmie przewozowej i niczym się nie przejmować. Przyjrzymy się obu tym rozwiązaniom, by dowiedzieć się, jak przygotować łóżko do transportu.

Czynniki wpływające na wybór konkretnej metody transportu

To, jak wykonany będzie transport łóżka, będzie zależało od kilku czynników:

  • wagi łóżka;
  • wymiarów;
  • budowy;
  • wartości łóżka;
  • możliwości lub braku możliwość rozkręcenia;
  • rodzaju samochodu, jakim dysponujesz;
  • posiadania lub braku akcesoriów niezbędnych do transportu.

Im większe i cięższe będzie łóżko, tym trudniej będzie je przewieźć we własnym zakresie, a całkowicie niemożliwe staje się to w sytuacji, kiedy łóżka nie można rozkręcić, a Ty nie dysponujesz samochodem dostawczym. Również konieczność zakupu specjalnych akcesoriów do transportu na ten jeden raz stanowi przeszkodę w samodzielnym wykonaniu takiego przewozu, bo staje się on nieopłacalny.

Im droższe jest łóżko, tym staranniej trzeba je przewieźć, bo ewentualne straty mogą być nie tylko materialne, ale w przypadku antyków również sentymentalne.

Zanim wybierzesz sposób transportu, sprawdź, jakie są wymiary typowych łóżek i czy Twoje łóżko (nawet po rozkręceniu), zmieści się w samochodzie, jaki posiadasz czy jakim możesz dysponować.

Typ łóżkaWymiary
Pojedyncze, bliźniacze1 m × 1,9 m
Podwójne, pełne1,35 m × 1,9 m
Królewskie1,5 m × 2,05 m
Duże królewskie1,95 m × 2,05 m

Zmierz dokładnie swoje łóżko, by poznać jego wymiary i sprawdź, czy po rozkręceniu zmieści się do samochodu. Wyjątek stanowią tutaj łóżka bez możliwości rozkręcenia i takie trzeba transportować koniecznie w busie. Sprawdź też, czy uda Ci się bezproblemowo wynieść łóżko z domu lub z mieszkania.

Przygotowanie łóżka do transportu

Wysyłka mebli musi być poprzedzona ich odpowiednim przygotowaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest rozkręcenie łóżka i owinięcie każdej części folią bąbelkową albo stretchem. Jeśli istnieje taka możliwość – najpierw zdejmij lub odepnij materac, a później rozkręć ramę łóżka. Idealnie byłoby rozkręcić ramę na jak najwięcej elementów – wtedy będzie je można łatwiej zabezpieczyć i zajmą w dodatku mniej miejsca. Wkręty, kołki i nakładki zapakuj w foliowy woreczek albo mały kartonik.

Zabezpieczenie łóżka przed uszkodzeniem

Jeśli chcesz przewieźć łóżko w jak najbezpieczniejszy sposób, musisz je odpowiednio zabezpieczyć. Materac najlepiej spakować w specjalny pokrowiec, żeby uniknąć zabrudzenia czy zalania albo przynajmniej owinąć w koc lub prześcieradła. Rogi drewnianych elementów łóżka zabezpiecz nakładkami ze styropianu, a całe elementy owiń folią bąbelkową lub ewentualnie folią stretch, ale koniecznie kilkoma warstwami.

Wnoszenie i znoszenie łóżka

Wyniesienie łóżka z domu pójdzie gładko, jeśli wcześniej sprawdzisz, czy zmieści się bez problemu we wszystkich drzwiach i przejściach. Przy znoszeniu poszczególnych elementów po schodach zadbaj o to, by ktoś Ci pomógł. Nie warto ryzykować znoszenia takich długich elementów samodzielnie, bo to może być bardzo niebezpieczne. Pamiętaj też, że folia jest śliska, więc do znoszenia warto włożyć rękawiczki. Włóż też odpowiednie buty – absolutnie nie mogą być to klapki. Istotne są nawet ubrania – im luźniejsze, tym większe ryzyko, że czymś o nie zahaczysz i problem gotowy.

Transport łóżka busem

Jeśli nie możesz rozkręcić łóżka, trzeba będzie je przewieźć dostawczakiem. W takim przypadku dobrze jest skorzystać z usług firmy przewozowej. Firma taka wykonuje profesjonalne usługi transportowe i będzie w stanie właściwie zabezpieczyć łóżko w czasie transportu.

Nigdy nie decyduj się na przewożenie materaca lub ramy łóżka na dachu swojego samochodu, bo to może się skończyć tragicznie zarówno dla Ciebie, jak i dla innych ludzi, a już na pewno dla Twojego łóżka. Łóżko może spaść i poważnie kogoś zranić, a nawet zabić.

Jeśli dysponujesz samochodem, w którym można przewieźć łóżko, pamiętać, by wczesnej dobrze wysprzątać ten samochód. Przede wszystkim usuń z niego wszelkie chemikalia, które mogłyby zniszczyć przewożone elementy i sprawdź, czy przestrzeń ładunkowa jest szczelna.

Jeżeli nie masz właściwego samochodu, zleć transport firmie przewozowej. Zrobisz to łatwo z pomocą serwisu Giełda Furgonetka. Możesz wystawić ogłoszenie na giełdzie transportowej i znaleźć przewoźnika, który specjalizuje się w transporcie mebli i chętnie przewiezie Twoje łóżko. Tacy przewoźnicy dysponują odpowiednimi pojazdami (np. z windą) i wyposażeniem takim jak pasy transportowe czy wózki załadowcze. Często oferują kompleksowe usługi zarówno transportu, jak i załadunku oraz rozładunku, więc Tobie pozostaje jedynie przekazać łóżko kierowcy.

Dzięki serwisowi Giełda Furgonetka zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze. Twoje łóżko będzie jednym z wielu ładunków wybranego przewoźnika, dzięki czemu zapłacisz za transport mniej, niż w sytuacji, gdyby kierowca wiózł jedynie Twoje łóżko.

Co zrobić, żeby znaleźć firmę, która przewiezie mebel na takich zasadach? Po prostu wystaw ogłoszenie w serwisie Giełda Furgonetka, opisz, co chcesz przewieźć i gdzie, a zainteresowani przewoźnicy sami się do Ciebie zgłoszą. Każdy z nich od razu zaproponuje konkretny koszt transportu, a Ty możesz wybrać najkorzystniejszą ofertę. Masz też możliwość określenia własnego budżetu i wyboru jednej z firm, która zgodzi się przewieźć łóżko w podanej cenie. Wszystkie formalności załatwisz w jednym miejscu – oszczędzasz czas, paliwo i pieniądze.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły