W czasie przeprowadzki trzeba zadbać nie tylko o sprzęt elektroniczny, meble i rzeczy osobiste, ale też o domową biblioteczkę. Planujesz zmienić miejsce zamieszkania i chcesz przewieźć dużo książek oraz płyt? Sprawdź, jak je spakować i bezpiecznie przetransportować do nowego domu.
Pakowanie książek i płyt
Przed przeprowadzką sprawdź dokładnie zawartość swojej biblioteczki i wybierz tylko te książki, które na pewno chcesz ze sobą zabrać, a przeczytane lub niepotrzebne sprzedaj albo oddaj rodzinie czy znajomym. Nie ma sensu zabierać ze sobą w nowe miejsce rzeczy, które nie będą już używane i będą tylko zbierać kurz. Przetrzyj okładki książek przygotowane do transportu (lub odkurz je) i zorganizuj odpowiednio duże kartony. Kartonowe pudełka wykorzystane do przewozu książek powinny być jak najgrubsze, a dla pewności dno każdego z nich warto wyłożyć dodatkowym kawałkiem kartonu. Zamiennie możesz użyć specjalnych plastikowych pojemników, ale pamiętaj, by ich zbytnio nie przeciążyć. Książki układaj w poziomie, zaczynając od tych największych. Nie mogą one się przemieszczać w pudełku, bo to je zniszczy, więc dopełnij każdy z nich zmiętymi gazetami lub folią. Z uwagi na dość dużą wagę, nie musisz wypełniać nimi kartonów całkowicie – wystarczy, żeby każde pudełko było pełne do połowy.. Podczas samego pakowania pamiętaj o ostrożności – nie zaginaj rogów i nie ściskaj książek, bo mogą się łatwo odkształcić. Szczególnie dotyczy to tych w miękkich oprawach.
Z płytami postępuj w analogiczny sposób, ale wcześniej zweryfikuj dokładnie zawartość wszystkich pudełek – sprawdź, czy płyty się nie zgubiły i czy każda jest umieszczona w swoim pudełku. Te mocno porysowane lub pęknięte od razu wyrzuć – po co mają zabierać miejsce, skoro i tak nie nadają się już do użytku. Płyty można przewozić w specjalnych albumach, ale te również umieszcza się w pudełkach.
Spakowane paczki zaklej dokładnie taśmą klejącą i umieść na górze ładunku. Pamiętaj, że kartonów, w szczególności tych niepełnych, nigdy nie należy układać na spodzie i obciążać innymi rzeczami – od tego tylko krok do zniszczenia zawartości. Przed wyjazdem upewnij się, że w pobliżu pudełek nie ma żadnych cieczy, które mogłyby zniszczyć książki. Nie przewoź ich razem z napojami czy farbą przeznaczoną do malowania nowego mieszkania.
Nigdy nie decyduj się też na przewożenie książek w workach lub luzem, bo prawie na pewno nie dowieziesz ich na miejsce w dobrym stanie. Ponadto swoją biblioteczkę najlepiej od razu pakować w sposób ułatwiający późniejsze zagospodarowanie nowej przestrzeni. Płyty i książki możesz pogrupować np. na odpowiednich wykonawców/autorów lub na poszczególne gatunki muzyki/tematyki. Po rozładunku łatwiej będzie Ci na nowo je rozstawić, a dodatkowo zaoszczędzisz czas podczas szukania poszczególnych egzemplarzy. Z pewnością ostatnią rzeczą, jaką chcesz wykonać po przeprowadzce, jest żmudne poszukiwanie ulubionej płyty lub pamiątkowej książki. Poświęcenie większej ilości czasu podczas pakowania sprawi, że przywieziesz na miejsce dokładnie te egzemplarze, które są dla Ciebie ważne, a dodatkowo szybciej zagospodarujesz nową biblioteczkę.
Transport domowej biblioteczki
Jeśli biblioteczka jest duża, a oprócz niej masz też do przewiezienia meble, sprzęt AGD i RTV oraz wiele innych rzeczy, to najlepiej skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej. Zajmie się ona kompleksowo przeprowadzką, począwszy od demontażu mebli, po dokładne spakowanie wszystkich rzeczy, ich bezpieczny transport i rozładunek oraz montaż na miejscu. Taką firmę znajdziesz z pomocą serwisu Furgonetka Giełda. Jedyne, co musisz zrobić, to wystawić darmowe ogłoszenie o poszukiwaniu transportu. Szybko zgłoszą się do Ciebie tylko przewoźnicy zainteresowani wykonaniem usługi w danym miejscu i dysponujący odpowiednim zapleczem – pojazdami, systemami mocowań i kompetentnymi pracownikami.
Zarejestruj się w serwisie https://gielda.furgonetka.pl/, wystaw ogłoszenie i znajdź firmę przeprowadzkową.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos