Jak zorganizować transport choinki?

Chcesz przewieźć choinkę? To ma być szczególne, wymarzone drzewko o dużych wymiarach? Jest żywa i trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki transportu? A może to sztuczne drzewko i boisz się połamania gałązek? Można ją przewieźć na kilka sposobów, a metoda transportu będzie uzależniona od wielkości drzewka, dystansu i czasu, jakim dysponujesz. Dowiedz się, jak sprawnie zorganizować transport choinki.

Choinkę najlepiej przywieźć do domu już kilka dni przed świętami. Świąteczne przygotowania przy ubranej choince są znacznie przyjemniejsze, a w większości przypadków nie ma też czasu, żeby zajmować się choinką na ostatnią chwilę. Lepiej zaplanować sobie to wcześniej i nie musieć się ze wszystkim spieszyć.

Zmierz pomieszczenie na choinkę

Przede wszystkim musisz się upewnić, jak duże jest pomieszczenie, w którym ma stanąć Twoja choinka. Nie chodzi tylko o jego wysokość, ale też o powierzchnię, bo niektóre drzewka są bardzo rozłożyste, a chyba nie chcesz, żeby Twoja choinka zajęła pół pokoju? Musisz też przyjąć odpowiedni margines – choinka powinna być niższa od pomieszczenia o minimum 30 cm, a przed nią należy zostawić ok. metr wolnego miejsca.

Samodzielny transport choinki

Jeśli chcesz przewieźć małą choinkę samodzielnie, to wybierz się na zakupy z miarką. Sprawdź na miejscu wysokość i średnicę najniżej części choinki. Zabierz ze sobą rękawice, folię stretch albo koc do owinięcia choinki i matę do zabezpieczenia dachu lub bagażnika, a kiedy chcesz transportować choinkę na dachu, oczywiście również bagażnik i pasy transportowe. Jeśli masz zamiar przewieźć choinkę na przyczepce, wystarczy plandeka, stary koc i pasy.

Sprzedawcy pakują choinki w specjalne siatki, ale taka siatka zwykle nie wystarcza do bezpiecznego przewiezienia choinki na dachu samochodu. Jej igły będą się osypywać, może padać na nią deszcz lub śnieg i w takim przypadku lepiej będzie dokładnie owinąć choinkę kocem, lub folią. Jeśli transportujesz choinkę na przyczepce, wystarczy ją zamocować za pomocą pasów i przykryć plandeką. Jeśli jest to mała choinka i chcesz ją przewieźć w bagażniku albo na tylnej kanapie, pamiętaj o szczególnie dokładnym zabezpieczeniu. Świeże drzewka wydzielają żywicę, która mocno brudzi tapicerkę.

Zanim wyjedziesz po choinkę, zaplanuj sobie odpowiednio trasę. Transport choinki może być problematyczny, więc najlepiej, by trasa była jak najkrótsza. Dobrze jest też przewozić choinkę w godzinach najmniejszego ruchu (szczególnie w mieście). Pamiętaj, że intensywne hamowanie i duża prędkość przy jednoczesnym słabym zabezpieczeniu choinki może sprawić, że drzewko straci dużo igieł albo będzie miało połamane gałązki. Im delikatniejsza jest choinka, tym większej ostrożności wymaga. Najlepiej przewozić choinkę na przyczepce lub busem. Jeśli nie dysponujesz żadnym z tych środków transportu albo gdy choinka ma być przewieziona na długim dystansie, jest bardzo duża albo jest to drzewko w doniczce, to trzeba będzie skorzystać z usług firmy transportowej.

Transport choinki z firmą przewozową

Firmy przewozowe zajmują się na co dzień transportem nawet najbardziej problematycznych ładunków. Wykonują transport towarów zarówno w kraju, jak i poza jego granice, a długie trasy wymagają od nich zastosowania odpowiednich metod przewozu. W samochodach takich firm znajdują się profesjonalne zabezpieczenia, dzięki którym przewożone ładunki są dobrze zamocowane – nie przesuwają się i nie ma ryzyka przewrócenia. Najłatwiej taką firmę znajdziesz za pośrednictwem serwisu Giełda Furgonetka. Wystawisz u nas bezpłatne ogłoszenie, opiszesz, skąd dokąd chcesz przewieźć choinkę, a nawet ustalisz maksymalną kwotę, jaką możesz na to przeznaczyć. Nawet w ciągu kilku godzin otrzymasz odpowiedzi zainteresowanych firm i ustalisz z wybraną szczegóły odbioru i dostawy.

Koszt transportu choinki zależy od jej wielkości oraz dystansu, jaki ma pokonać. Przykładowe zlecenie transportu choinki, zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu:

Transport choinki Kraków – Płaza (39 km) – koszt transportu: 150 zł.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły