Jak zorganizować transport dzieł sztuki?

Dzieła sztuki, bez względu na wielkość, są tak cenne, że firmy kurierskie nie podejmują się ich transportu, chyba że na zasadach zawartych w indywidualnej umowie i za sporą dopłatą. Wszelkie dzieła sztuki, czy to obrazy, rzeźby, czy szkło mogą mieć różną wartość materialną, ale z reguły mają wartość sentymentalną, więc każdemu posiadaczowi bardzo zależy na tym, żeby były bezpieczne.

Przewóz dzieł sztuki, np. transport obrazów można zorganizować właściwie na 3 sposoby:

  • przewieźć je we własnym zakresie;
  • zlecić transport firmie zajmującej się typowo przewozami dzieł sztuki;
  • znaleźć przewoźnika, który podejmie się tego transportu.

W pierwszym przypadku zwykle nie mamy możliwość zagwarantowania dziełom sztuki właściwego bezpieczeństwa albo nie dysponujemy odpowiednim pojazdem, a drugie rozwiązanie jest niezwykle drogie. Takim złotym środkiem wydaje się trzecie, czyli zatrudnienie firmy przewozowej.

Ważne: Trzeba przy tym zauważyć, że określenie dzieła sztuki nie jest tożsame z określeniem antyki. Dzieło sztuki może być antykiem, ale w drugą stronę już niekoniecznie – antyk nie musi być dziełem sztuki. Niemniej jednak poradnik ten można zastosować zarówno w przypadku jednych, jak i drugich towarów.

Po pierwsze – właściwe pakowanie dzieł sztuki

Jedno jest pewne – na odpowiednim pakowaniu dzieł sztuki z pewnością nie warto oszczędzać. Potrzebne będą solidne kartony, folia stretch, taśma klejąca, folia bąbelkowa oraz naklejki „Ostrożnie”. Obraz lub inny przedmiot w pierwszej kolejności owijamy stretchem, a jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że folia przylgnie na stałe do materiału, wcześniej owijamy pakowaną rzecz pergaminem. Po owinięciu w stretch owijamy obraz w folię bąbelkową i mocujemy ją przy użyciu taśmy klejącej. Następnie wkładamy obraz do kartonu, wypełniamy wolne przestrzenie (o ile są), gazetami albo folią i zaklejamy karton oraz przyklejamy do niego w widocznym miejscu naklejkę z napisem „Ostrożnie”, a w przypadku szklanych przedmiotów „Uwaga szkło”. Przy stosowaniu cienkich kartonów nie zaszkodzi na koniec owinąć paczki folią bąbelkową – każda dodatkowa warstwa ochroni zawartość. Kiedy pakujemy kilka obrazów o podobnej wielkości, można włożyć je do jednego dużego kartonu, ale trzeba je przełożyć folią bąbelkową.

Jak spakować rzeźby i szkło?

Do pakowania rzeźb i szkła wykorzystujemy ten sam zestaw akcesoriów, ale sposób zabezpieczania jest nieco inny. Najpierw owijamy rzeźbę folią bąbelkową (kilka warstw) i nie owijamy całości razem, ale każdy wystający element osobno, a dopiero na końcu całość. Tak owiniętą rzeźbę umieszczamy w kartonie, a wolną przestrzeń wypełniamy gąbką lub zwiniętą folią bąbelkową (mogą być też specjalne wypełniacze – np. woreczki z powietrzem albo styropianowe kulki). Karton zaklejamy i umieszczamy na nim naklejkę „Ostrożnie” lub „Uwaga szkło”.

Jak zabezpieczyć dzieła sztuki w pojeździe?

Właściwe zapakowanie dzieł sztuki nie wystarczy, żeby były w pełni bezpieczne. Drugą kwestią jest jeszcze odpowiednie umieszczenie ich w samochodzie. Transport towarów tak cennych i delikatnych wymaga zastosowania odpowiednich zasad.

  • Obrazy, a w szczególności te duże powinny podróżować w pozycji pionowej, co ograniczy ryzyko pęknięcia ramy, naciągania płótna czy odkształcenia. Dodatkowo obraz należy zamocować specjalnymi pasami, elastycznymi linkami albo taśmami.
  • Rzeźb i szkła w kartonach nigdy nie ustawiamy warstwowo. Każdy karton powinien się znajdować bezpośrednio na podłodze, a pod nim warto zastosować warstwę materiału antypoślizgowego. Dodatkowo konieczne jest też dodatkowe mocowanie, np. do ścian pojazdu.

Bezpieczny i tani przewóz dzieł sztuki – czy to możliwe?

W niektórych przypadkach ciężko jest znaleźć kompromis między wysoką jakością konkretnego rozwiązania, a jego korzystną ceną. Jak wspominaliśmy na samym początku tego artykułu, optymalnym rozwiązaniem jest zlecenie przewozu firmie transportowej. Ubezpieczenie, którym dysponuje taka firma, będzie mogło w razie konieczności pokryć ewentualne straty, więc nie trzeba się o to martwić i można spokojnie poszukać nawet najtańszej firmy przewozowej.

W serwisie Furgonetka Giełda transport dzieł sztuki możesz zlecić któremuś z ponad 4000 zarejestrowanych przewoźników. Wystarczy tylko wystawić zlecenie transportowe i wybrać z przedstawionych ofert tę najkorzystniejszą. Masz możliwość nie tylko szybkiego i całkowicie darmowego znalezienia firmy transportowej, ale też ustalenia własnego budżetu na transport i rozpatrzenia ofert jedynie tych przewoźników, którzy akceptują ustalony budżet.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły