Transport instrumentów muzycznych nie może być wykonany bez odpowiednich przygotowań. Są one bardzo problematyczne w przewozie, bo nie dość, że z reguły kosztowne, to dodatkowo jeszcze delikatne i raczej niewymiarowe. Źle zabezpieczone mogłyby się poważnie uszkodzić, więc trzeba je przewozić po uprzednim przygotowaniu. Dowiedz się, jak zabezpieczyć instrumenty, co wziąć pod uwagę, zanim je przewieziesz i jak zorganizować transport ulubionych instrumentów muzycznych.

Wielkość i materiał wykonania instrumentów

Transport instrumentów może dotyczyć zarówno kilku małych i stosunkowo prostych w przewozie instrumentów oraz łatwych do rozłożenia lub spakowania, jak i takich, które mają bardzo duże wymiary. Problematyczne w przewozie są takie instrumenty jak np. perkusja albo fortepian czy pianino.

Ważne są także materiały, z jakich wykonano instrumenty, bo niektóre materiały wymagają transportu w odpowiednich warunkach – przy właściwej temperaturze albo określonym poziomie wilgotności powietrza (dotyczy to szczególnie instrumentów drewnianych). Przewożone w niewłaściwej temperaturze, mogłyby nawet pęknąć.

Ochrona instrumentu przed drganiami

Większość instrumentów nie może być poddawana nadmiernym drganiom, co jest raczej standardem podczas transportu. Dotyczy to w szczególności instrumentów strunowych, które należy chronić przed rozstrojeniem (wynikającym z drgań). Taki instrument powinno się przewozić zawsze gryfem do góry i w odpowiednim futerale, który nieco zamortyzuje wstrząsy. Zwykle instrumenty sprzedawane i przewożone są w miękkich futerałach, gigbagach albo etui z włókna węglowego.

  • Najtańsze, ale jednocześnie najmniej bezpieczne są miękkie futerały, bo właściwie w ogóle nie chronią instrumentu przed uszkodzeniami, a jedynie przed kurzem. Mają zastosowanie raczej do ochrony instrumentu na co dzień, ale właściwie w ogóle nie sprawdzają się w transporcie.
  • Gigbagi są z pewnością znacznie lepszymi rozwiązaniami. Gigbagi są rozwiązaniem pośrednim między miękkimi i twardymi futerałami – mają warstwę pianki oraz płytę polipropylenu.
  • Futerały z włókna węglowego będą z pewnością najlepszymi rozwiązaniami, bo najmocniej zabezpieczą transportowane instrumenty.

Transportu instrumentów we własnym zakresie

Samodzielne transportowanie instrumentów muzycznych ma zarówno zalety, jak i wady. Zobacz, jakie są w takim przypadku szanse i zagrożenia.

ZaletyWady
Transport instrumentów muzycznych we własnym zakresie jest z pewnością tańszy, ale tylko wtedy, kiedy przewozisz je na niewielkie odległości.Niektórych instrumentów po prostu nie będzie się dało przewieźć we własnym zakresie, bo mogą się nie zmieścić do samochodu, jakim dysponujesz.
Przy samodzielnym transporcie masz możliwość na bieżąco kontrolować warunki, w jakich podróżują instrumenty i możesz dobrze o nie zadbać.Nie zawsze istnieje możliwość zapewniania instrumentom właściwych warunków przewożenia – temperatury i wilgotności, co jest możliwe w samochodach do tego dostosowanych.
Transport małych instrumentów może być całkowicie bezproblemowy, gdy zabierzesz je „przy okazji”.Jeśli masz jechać z instrumentem daleko i zrobić to specjalnie, to po podliczeniu kosztów paliwa i straconego czasu może się okazać, że taki transport wcale nie był opłacalny.
W niektórych przypadkach może się pojawić konieczność dopłacenia do takiego przewozu, np. w sytuacji, kiedy przyjdzie Ci dokupić specjalny futerał.

Transport instrumentów z firmą przewozową

Większość osób decyduje się przewieźć pianino albo inny instrument, zlecając to firmie transportowej.

ZaletyWady
Zlecenie przewozu firmie transportowej daje Ci pewność, że firma ma samochód dysponujący wystarczającą ilością miejsca potrzebną na instrument.Musisz znaleźć przewoźnika, który podejmie się transportu Twojego instrumentu i choć zaliczyliśmy to jako wadę, nie będzie to wcale trudne, bo wystarczy skorzystać z serwisu Giełda Furgonetka, a zainteresowanych przewoźników znajdziesz z reguły w jeden dzień.
Instrument transportowany przez profesjonalistów będzie odpowiednio zabezpieczony, więc ryzyko jego uszkodzenia znacznie zmaleje.Im cięższy i większy będzie Twój instrument i im dalej trzeba go będzie przewieźć, tym zlecenie takie może być droższe, ale doładunek i tak będzie tańszy, niż wynajęcie osobnego pojazdu.
Masz możliwość negocjowania ceny z przewoźnikiem i otrzymania atrakcyjnej oferty.
Nie musisz się obawiać o ewentualne straty finansowe na wypadek uszkodzenia instrumentu, bo profesjonalni przewoźnicy mają stosowne ubezpieczenie, z którego w razie potrzeby pokryją Twoją szkodę.

Zanim przekażesz instrument firmie przewozowej, dobrze go zabezpiecz. Przede wszystkim spakuj we wspomniany wcześniej futerał z włókna węglowego, a jeśli jest to duży instrument – w specjalną skrzynię do transportu instrumentów. Przed włożeniem do futerału owiń instrument folią bąbelkową albo stretchem – to dodatkowo ograniczy zgubne skutki ewentualnych drgań.

Poinformuj też wcześniej przewoźnika, jaki ładunek otrzymuje i jakie powinny być warunki jego przewożenia (szczególnie kiedy potrzebna jest odpowiednia temperatura czy właściwy sposób ułożenia).

Transport jakich instrumentów należy powierzyć specjalistom?

Jest grupa instrumentów, których w większości przypadków (chyba że posiadasz auto dostawcze), nie będzie można przewieźć samodzielnie. Należą do nich:

  • fortepian
  • harfa
  • kontrabas
  • perkusja
  • pianino
  • suzafon
  • wiolonczela

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły