Jak zorganizować transport jachtów i łodzi?

Transport łodzi albo jachtu to ogromne wyzwanie. Masz do przewiezienia jacht albo łódź? To drogie i delikatne maszyny, więc to normalne, że chcesz, żeby były przewiezione bezpiecznie? Zobacz, jakie jest w tym przypadku najlepsze rozwiązanie.

Łódź bez względu na wielkość zawsze będzie przekraczać limity gabarytowe i wagowe dla jakichkolwiek przesyłek. To ogromna maszyna i może być transportowana tylko drogą morską (płynąć sama) lub na specjalnej lawecie bądź platformie. Nie ma innej możliwości, a że cena jachtu czy łódki jest zwykle bardzo wysoka (minimum kilkadziesiąt tysięcy), to organizacja transportu staje się kwestią priorytetową w momencie sprzedaży czy zakupu. Najtaniej byłoby przepłynąć łodzią po prostu z miejsca w miejsce, ale jest to możliwie w znikomej liczbie przypadków. Najczęściej łódź musi podróżować drogą lądową i tu pojawia się problem, bo jej długość – zwykle kilkanaście metrów – uniemożliwia załadowanie tej maszyny na przyczepkę czy do busa. Pozostaje tylko skorzystanie z profesjonalnej platformy, a taką dysponują wyłącznie firmy wyspecjalizowane w tego typu przewozach.

Przygotowanie łodzi do transportu

Mając na uwadze dużą wartość łodzi, trzeba zadbać o jej jak najlepsze zabezpieczenie. Transport łodzi powinien być wykonany dopiero wtedy, kiedy masz pewność, że zadbano o każdy szczegół. Przede wszystkim zabezpiecz w łodzi wszystko, co tylko się da. Jeśli coś można odkręcić – zrób to, ale tylko wtedy, gdy zezwala na to producent łodzi. Wystające elementy dokładnie owiń, odłącz urządzenia elektryczne i spakuj osobno wszystkie kable.

W jachtach żaglowych trzeba zdjąć żagle i dokładnie je zabezpieczyć przed działaniem wody i innych czynników. Najlepiej zwinąć lub złożyć żagle, zabezpieczyć folią i umieścić w kartonach. Wszystkie klapy, okna i drzwi trzeba zamknąć i w razie konieczności podkleić, żeby nie otwarły się w czasie przewozu. Jeżeli łódź nie jest duża i chcesz ją przewieźć samodzielnie, trzeba ustawić pojazd wraz z przyczepą tuż przy brzegu zbiornika wodnego i wciągnąć łódź na przyczepę, a następnie dokładnie ją zamocować. Ładunek musi się znaleźć dokładnie pośrodku przyczepy i nie może się kołysać. Musi być stabilny i najlepiej wieźć go w czasie mniejszego natężenia ruchu i mniej ruchliwymi drogami.

Jeśli nie masz możliwości wykonać tego samodzielnie, bo brak Ci czasu albo nie dysponujesz odpowiednim pojazdem – zleć transport łodzi firmie. Przed zleceniem transportu trzeba sprawdzić w dokumentach wymiary i wagę łodzi. Najlepiej podać długość mierzoną od dzioba do rufy, szerokość od boku do boku (w najszerszym miejscu) oraz wysokość mierzoną od dna do najwyższej części łodzi.

Transport jachtu lub łodzi

Przewóz jachtów i łodzi najlepiej zlecić w serwisie Giełda Furgonetka. Przewoźnicy muszą wiedzieć, z jak dużą maszyną będą mieli do czynienia, bo to determinuje dobór odpowiedniego pojazdu do transportu i właściwych zabezpieczeń oraz metod załadunku/rozładunku. Dlatego też w ogłoszeniu trzeba podać dokładne wymiary i wagę łodzi.

Kwestia formalności jest zależna od rodzaju transportowanej łodzi i od miejsca, do jakiego łódź ma zostać dostarczona. Duży wpływ na sposób transportu będzie miała waga łodzi, bo determinuje rodzaj prawa jazdy, jakim musi dysponować kierowca w firmie przewozowej. Jeśli łódź ma być wieziona za granicę, trzeba wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty należy przygotować do takiego przewozu, a te będą zależne od prawa obowiązującego w kraju dostawy łodzi. W przypadku morskiego transportu łódź musi mieć dokumenty, które będą ją uprawniać do pływania. Ponadto przewoźnik musi wiedzieć, czy łódź jest ubezpieczona i czy jest wyposażona w niezbędne środki ratunkowe i czy ma atest.

Żeby zlecić przewóz, wystarczy zarejestrować się w serwisie Giełda Furgonetka, dodać ogłoszenie i wypełnić dokładnie wszystkie rubryki, podając miejsce odbioru i dostawy oraz określając parametry łodzi. Pomocne będzie też dodanie zdjęcia. W odpowiedzi na to ogłoszenie otrzymasz wyceny wykonania zlecenia od przewoźników, którzy mogą przewieźć łódź i wybierzesz najkorzystniejszą ofertę. Bezpośrednio z poziomu serwisu możesz ustalić z przewoźnikiem szczegóły dotyczące sposobu transportu i zabezpieczenia oraz termin i dokładne miejsce odbioru łodzi.

Koszt transportu łodzi będzie uzależniony od jej wagi i gabarytów, a także od długości planowanej trasy.

Przykładowe zlecenia transportu łodzi i jachtu zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu.

Transport jachtu Gdańsk – Warszawa (434 km) – koszt transportu: 2300 zł.

Transport łodzi Radzymin – Zakopane (513 km) – koszt transportu: 450 zł.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły