Jak zorganizować transport maszyn budowlanych?

Żadna budowa nie może się obyć bez ciężkiego sprzętu budowlanego, takiego jak dźwigi, koparki, spychacze czy równiarki. Przewóz maszyn budowlanych bywa trudny z uwagi na specyficzną budowę, duże gabaryty i ogromną wagę. Jak zorganizować transport, żeby duża maszyna bezpiecznie dotarła na miejsce?

Przygotowanie i załadunek maszyny budowlanej

Transport ciężkiego sprzętu budowlanego wymaga uwagi i przede wszystkim odpowiedniego przygotowania. Niektóre maszyny mogą się przemieszczać same – na kołach lub na gąsienicach, ale taki transport jest możliwy i opłacalny tylko na niewielkich dystansach. Kiedy trasy są dłuższe lub gdy sprzęt nie ma kół, trzeba go przewieźć na specjalnej przyczepie do transportu maszyn budowlanych. Podczas takiego przewozu najważniejsze jest poprawne załadowanie i zamocowanie maszyny. Sprzęty budowlane mocuje się na przyczepach transportujących przy użyciu specjalnych łańcuchów lub pasów transportowych i wykorzystuje dodatkowo kliny pod koła, a także blokady uniemożliwiające przemieszczanie się ładunku. Do załadunku maszyn budowlanych używa się różnego rodzaju wciągarki i HDS-y, ale sam transport wymaga czasami wykorzystania przyczepy niskopodwoziowej z odpowiednim najazdem. Trzeba koniecznie przestrzegać wszystkich przepisów bezpieczeństwa – sprawdzić rzeczywistą wagę maszyny i upewnić się, że nie będzie wywierała zbyt dużego nacisku na osie oraz umieścić ją na pojeździe tak, by nie wystawała dalej niż 2 metry za naczepę i dalej niż 0,5 metra przed naczepę.

Niektóre maszyny należy przed transportem rozmontować, co zmniejszy ich wymiary i ułatwi przewiezienie. Demontażowi może podlegać np. łyżka koparki, ale bez względu na rodzaj maszyny, w każdym przypadku zdemontowane elementy trzeba dodatkowo zabezpieczyć. Do samego transportu konieczne jest wykorzystanie pojazdu z certyfikatem i systemów mocowań z homologacją.

Transport maszyny budowlanej z firmą transportową

Maszyna budowlana jest na tyle dużym sprzętem, że istnieją właściwie tylko dwie metody jej przemieszczania – jazda na własnych kołach i transport z profesjonalną firmą przewozową. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, maszyna może jechać sama tylko wtedy, kiedy trasa jest dość krótka, a droga pozwala na poruszanie się konkretnym typem sprzętu. W większości przypadków trzeba będzie jednak przewieźć maszynę na specjalnej przyczepie, a nimi dysponują tylko firmy przewozowe specjalizujące się w transporcie ciężkiego sprzętu, np. maszyn budowlanych, ale też rolniczych czy samochodów. Znalezienie firmy, która przewiezie maszynę w korzystnej cenie, bywa trudne, bo trzeba się kontaktować z różnymi firmami, raz za razem przedstawiać sytuację, czekać na ustalenie wolnego terminu i wycenę transportu. Często zdarza się tak, że przewoźnika udaje się znaleźć dopiero po kontakcie z kilkoma lub nawet kilkunastoma firmami. Nie każdy podejmuje się przewozów maszyn, bo specyfikę takich transportów określają gabaryty i waga sprzętów.

W zleceniu przewozu z pewnością pomoże serwis Furgonetka Giełda. Działa on na zasadzie giełdy transportowej, na której możesz wystawiać ogłoszenia o poszukiwaniu przewoźników zdolnych przetransportować konkretne maszyny budowlane. Zrzesza ona firmy transportowe z całej Polski i ułatwia osobom szukającym przewozu kontaktowanie się dokładnie z tymi firmami, które mogą wykonać konkretne zlecenia. Szukanie przewoźnika przez giełdę transportową jest banalnie proste i polega wyłącznie na wystawieniu darmowego ogłoszenia, w którym musisz podać jak najwięcej szczegółów związanych z maszyną – jej markę, model, wagę i wymiary.

Zarejestruj się na stronie https://gielda.furgonetka.pl/ i zleć transport maszyny budowlanej.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły