Jak zorganizować transport obrazu?

Obrazy są doskonałą dekoracją wnętrz i nadają naszym domom niepowtarzalnego klimatu. Wcale nie trzeba mieć dzieł znanych malarzy, by móc się cieszyć urokiem malowniczych widoków. Większość z nas ma na ścianach pejzaże, portrety bliskich czy oprawione zdjęcia z wakacji. Te cenne przedmioty są bezpieczne właściwie tylko wtedy, kiedy wiszą na ścianach, ale ich transport może być już problematyczny.

Jak przewieźć obrazy?

Solidna drewniana rama obrazu wcale nie gwarantuje, że przetrwa on każde warunki. W galeriach i muzeach procedury związane z transportem dzieł sztuki są opracowane bardzo starannie, ale w domowych warunkach nie mamy środków pozwalających przewozić je w tak bezpieczny sposób. Pozostaje nam zdać się na intuicję i podstawowe metody zabezpieczeń.

Zagrożeniem dla nich są przede wszystkim warunki atmosferyczne. Piękna słoneczna pogoda w jednej chwili może się przeistoczyć w nawałnicę, a woda jest największym wrogiem płótna i drewnianej ramy. Obraz należy zawsze przewozić zadaszonym i odpowiednio dużym pojazdem. Dzieła nie można złożyć czy rozkręcić – trzeba je zabezpieczyć w całości. W takich sytuacjach przyda się kartonowe opakowanie, folia bąbelkowa i taśma klejąca. Płótno warto wcześniej zabezpieczyć miękkim papierem bibułkowym. Ramę możesz umieścić np. w pudełku po telewizorze, a jeśli nie masz takiego opakowania, wykorzystaj folię bąbelkową. Owiń obraz grubą warstwą folii (pęcherzykami na zewnątrz) i dokładnie zaklej. Jeśli rama obrazu jest pozłacana, należy ją wcześniej zabezpieczyć bibułą, bo folia mogłaby pozostawić ślady na pozłocie. Przeszkolone obrazy i antyramy dobrze zabezpieczyć taśmą samoprzylepną. Jeśli mimo ostrożności pęknie, taśma utrzyma kawałki szkła i zapobiegnie porysowaniu płótna.

Obraz można przewieźć w samochodzie osobowym lub w aucie dostawczym w pozycji pionowej (po uprzednim podłożeniu pod ramę miękkiego materiału) lub w pozycji poziomej. Nie powinno się na nim umieszczać żadnych dodatkowych przedmiotów. Ponadto warto zadbać, by inne ładunki nie stykały się z nim ani o niego nie zahaczały.

Transport obrazu z firmą przewozową

Transport musi być wykonany bardzo ostrożnie i najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która ma doświadczenie w przewożeniu takich ładunków. Znajdziesz ją za pośrednictwem serwisu Furgonetka Giełda. Możesz tu zlecić przewóz obrazów w dowolne miejsce w kraju lub za granicą, a jednocześnie zaoszczędzić nawet do 60% ceny transportu.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły