Jak zorganizować transport sadzonek drzew i krzewów?

Nie wiesz, jak przetransportować sadzonki? Interesuje Cię cena takiego przewozu oraz sposób jego organizacji? Podajemy garść cennych wskazówek dotyczących przewożenia sadzonek.

Przygotowanie sadzonek do przewiezienia

W pierwszej kolejności trzeba odpowiednio przygotować sadzonki do transportu. Wcześniej trzeba je podlać i sprawdzić, czy wszystkie są zdrowe, a następnie wybrać metodę ich mocowania.

Zastosowane metody mocowania będą zależały od wybranej metody przewożenia sadzonek. Sadzonki można przewieźć:

  • z zastosowaniem uchwytów lub haków przytwierdzonych do brył korzeniowych;
  • przy pomocy pasów transportowych.

Transport z wykorzystaniem uchwytów

Transport sadzonek za pomocą haków wykonuje się zwykle w przypadku krzewów i drzewek z bryłami korzeniowymi do 80 cm. Metoda ta jest przystosowana specjalnie do transportowania drzewek, więc gwarantuje maksimum bezpieczeństwa. Ważne jest tylko poprawne zabezpieczenie bryły korzeniowej i stosowanie haków tylko do brył o określonych wielkościach – przy dużych drzewkach o rozbudowanej bryle korzeniowej haki nie będą stanowiły wystarczającego zabezpieczenia.

Transport z wykorzystaniem pasów transportowych

Pasy transportowe są uniwersalne – można dzięki nim realizować transport mebli między miastami, przewóz sprzętów AGD i wielu innych. Pasy znajdują też zastosowanie w przewożeniu sadzonek i dzięki nim można wykonać zarówno stosunkowo tani transport krajowy, jak i droższy międzynarodowy. Jedynym minusem zastosowania pasów jest możliwość mechanicznego uszkodzenia sadzonek – pas może np. zedrzeć korę z pnia drzewa.

Konieczne zabezpieczenie bryły korzeniowej i pnia

Bryła korzeniowa utrzymuje sadzonki przy życiu, więc trzeba o nią szczególnie zadbać. Nie może wyschnąć, bo sadzonka uschnie. Ważne jest też zabezpieczenie pnia – nie może on ulec uszkodzeniu, bo po pierwsze taka roślina mogłaby „umrzeć”, a pod drugie, nawet gdyby się to nie stało, to mogłoby się nie przyjąć.

Transportowanie sadzonek wymaga oczywiście posiadania odpowiedniego samochodu – nawet w przypadku niewielkich sadzonek trudno będzie przewieźć większą ilość w aucie osobowym. Konieczny będzie dostawczak albo samochód ciężarowy, ale nawet w nim nie wolno zbytnio stłaczać drzewek, żeby nie poplątały się ich gałęzie. Sadzonki trzeba też zabezpieczyć przed wywróceniem. Jeśli nie możesz zagwarantować sadzonkom takich warunków, najlepiej będzie zlecić ich przewóz firmie transportowej.

Doświadczona firma wie, jak przewieźć sadzonki w bezpieczny dla nich sposób, a często oferuje też usługi załadunku i rozładunku, dzięki czemu Nadawca i Odbiorca nie będą się musieli tym przejmować. Najtaniej transport sadzonek można zamówić, wybierając opcję doładunku. Firmę oferującą taki doładunek znajdziesz łatwo w serwisie Giełda Furgonetka – wystarczy tylko zamieścić tam swoje ogłoszenie.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły