Jak przewieźć altanę ogrodową?

Potrzeba transportu mebli czy innych dużych ładunków zdarza się dość często i większość ludzi potrafi zorganizować taki transport. Co jednak wtedy, gdy do przewiezienia jest tak nietypowy ładunek, jak altana ogrodowa? Jak zaplanować i bezpiecznie wykonać taki transport?

Transport altany ogrodowej

Do transportu altany ogrodowej trzeba użyć właściwego pojazdu o odpowiedniej ładowności. Jej ciężar nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnego nacisku na osie pojazdu, a dodatkowo trzeba ją umieścić w pojeździe tak, by nie utrudniała prowadzenia samochodu i nie pogarszała jego sterowalności. Altana nie może też w żaden sposób ograniczać widoczności na drodze, zasłaniać świateł, tablic rejestracyjnych pojazdu, znaków drogowych i urządzeń sygnalizacyjnych. Musi być ona dodatkowo solidnie zamocowana, by nie zmieniała swojego położenia. Do mocowania trzeba wykorzystać urządzenia, które nie mogą swobodnie zwisać, spadać ani rozluźniać się podczas jazdy. Najbezpieczniejsze są bez wątpienia pasy transportowe, przy czym powinny być to pasy z homologacją i w bardzo dobrym stanie.

Podczas transportu altany kilka kwestii jest szczególnie ważnych. Przede wszystkim trzeba wcześniej ocenić wielkość przewożonego przedmiotu i w razie potrzeby odpowiednio go oznaczyć. O zasadach obowiązujących w przypadku transportu gabarytowych ładunków informuje nas Prawo o ruchu drogowym, dokładnie art. 61 tego dokumentu. W myśl postanowień tego artykułu żaden element ładunku nie może wystawać więcej niż 2 metry od tylnego obrysu pojazdu i więcej niż pół metra od przedniego lub więcej niż 1,5 metra od siedzenia kierowcy. Transport wystający z tyłu trzeba oznaczyć białymi i czerwonymi pasami, a w czasie mgły zamontować na nim czerwone światło odblaskowe – może to być np. lampka rowerowa. Ładunek wystający z przodu należy dodatkowo oznaczyć pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na szerokość pojazdu wraz z ładunkiem – nie może ona przekraczać 2,55 cm. Zastosowanie wszystkich wyżej wymienionych zasad jest niezbędne w przypadku transportu altany i każdego dużego przedmiotu, a za niezastosowanie się do tych przepisów grożą wysokie mandaty. 

Jeśli nie chcesz sobie zaprzątać głowy samodzielnym przetransportowaniem lub po prostu nie masz możliwości technicznych, zleć przewóz altany za pośrednictwem serwisu Furgonetka Giełda. Zaoszczędzisz pieniądze i szybko zlecisz transport profesjonalnej firmie przewozowej.

Zarejestruj się na stronie https://gielda.furgonetka.pl/ i wystaw darmowe ogłoszenie.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły