Na co zwrócić uwagę kupując używany telewizor?

Chcesz kupić używany telewizor, ale zastanawiasz się, czy warto ryzykować? Zakup telewizora z drugiej ręki może być opłacalny, ale warunkiem jest znalezienie modelu w dobrym stanie technicznym. Różnica w cenie używanego i nowego TV to nawet kilkadziesiąt procent, więc oszczędność będzie znaczna. Sprawdź, jak wybrać używany telewizor.

Kiedy budżet nie pozwala na zakup nowego telewizora, warto poszukać używanego, ale w takim przypadku selekcja musi być bardzo restrykcyjna.

Jak wybrać używany telewizor?

Roczny lub dwuletni telewizor będzie zwykle w bardzo dobrym stanie, ale w cenie nawet o połowę niższej od ceny nowego TV. Co prawda zakup używanego odbiornika wiąże się z ryzykiem, ale przy odrobinie wiedzy uda Ci się uniknąć niekorzystnej transakcji.

Wybierz telewizor na gwarancji

W pierwszej kolejności szukaj w internecie ofert sprzedaży telewizorów na gwarancji. Gwarancja na telewizory jest przyznawana zwykle na rok lub na dwa lata, a wśród pasjonatów elektroniki nie brakuje osób, które wykupują dodatkową, np. aż 5-letnią gwarancję i zmieniają swoje sprzęty nawet co roku. Każde pojawienie się na rynku nowej technologii wywołuje u takich osób ekscytację i sprawia, że chętnie sprzedają one swoje „stare” telewizory. Taka sytuacja jest dla Ciebie szansą zakupu sprzętu na gwarancji, a jednocześnie w znacznie niższej cenie niż ta, której możesz się spodziewać w sklepie. Kupując używany telewizor na gwarancji, niczym nie ryzykujesz, bo w razie awarii odbiornik będzie naprawiony za darmo. Z tego też względu zdecyduj się na znaną i cenioną markę – taka firma oferuje sprawdzoną jakość, a ponadto ma w Polsce swoje punkty serwisowe.

Telewizor nowszego typu

Zakup używanego telewizora wcale nie oznacza rezygnacji z szeregu funkcji poprawiających jakość odbioru dźwięku i obrazu. Wybrany telewizor musi oczywiście umożliwiać podłączenie dekodera do odbioru telewizji naziemnej, a najlepiej, by miał wbudowany dekoder, bo wtedy unikniesz dodatkowych kosztów. Z pewnością nie opłaca się inwestować w stary typ kineskopowego odbiornika. Telewizor powinien mieć też w zestawie sprawnego pilota oraz instrukcję obsługi.

Jakość obrazu i dźwięku w używanym odbiorniku

Dobra jakość obrazu i dźwięku to podstawowe kryteria, jakie musisz wziąć pod uwagę. Najlepiej byłoby wybrać telewizor w rozdzielczości FULL HD lub przynajmniej HD, a jeśli masz wyższy budżet, nawet 4K. Koniecznie upewnij się przy tym, czy konkretny telewizor ma całkowicie sprawną matrycę – nie kupuj odbiornika z pękniętym ekranem lub „przepalonymi” pixelami.

Dźwięk dochodzący z głośnika (lub głośników) musi być czysty i donośny. Gdy kupujesz telewizor przez internet, niestety nie możesz tego sprawdzić. Mimo to warto zapytać sprzedającego, czy odbiornik na pewno nie wykazuje żadnych oznak uszkodzenia systemu audio.

Przekątna ekranu telewizora

Przekątną ekranu musisz dobrać do wielkości pomieszczenia, w jakim ma stanąć telewizor. Ogólna zasada mówi, że im większe jest pomieszczenie, tym większy może być odbiornik. Telewizor o przekątnej 50 cali można oglądać z minimalnej odległości 1,9 m, natomiast 32-calowy z 1,2 m.

Jeśli możesz, obejrzyj telewizor przed zakupem

Większość sprzedających rzetelnie opisuje oferowane sprzęty, ale zawsze może się trafić ktoś, kto będzie chciał sprzedać telewizor z wadą. Jeżeli sytuacja na to pozwala, przetestuj TV przed zakupem. Lepiej poświęcić trochę czasu, niż kupić „w ciemno” sprzęt, który nie spełni Twoich oczekiwań. Na takie „oględziny” możesz też zabrać ze sobą kogoś, kto zna się na sprzęcie RTV i fachowym okiem oceni stan odbiornika. Inaczej będzie wyglądało to w przypadku zakupów przez internet, od kogoś z daleka, kiedy nie masz możliwości sprawdzenia telewizora. W takiej sytuacji musisz wierzyć sprzedawcy na słowo, ale bądź dociekliwy. Pytania nic nie kosztują, a być może ułatwią Ci wybór.

Uważaj na zbyt niskie ceny

Zakup używanego telewizora ma być przede wszystkim oszczędnością, ale na cenę musisz patrzeć w sposób racjonalny. Bardzo tani, ale jednocześnie dosyć nowoczesny telewizor powinien wzbudzić Twoje wątpliwości. Jeśli odbiornik jest opisany, jako w pełni sprawny i bez widocznych śladów użytkowania, ale jego cena jest nad wyraz niska, nie ryzykuj. Bardzo niska cena musi być czymś spowodowana, więc telewizor najprawdopodobniej ma jakąś poważną wadę. W takiej sytuacji nigdy nie decyduj się na przedpłatę. Poproś sprzedającego o przesyłkę pobraniową i sprawdź sprzęt w obecności kuriera.

Transport używanego telewizora

Używany telewizor możesz przywieźć do domu samodzielnie, poprosić o transport sprzedającego lub zlecić przewiezienie odbiornika kurierowi czy firmie przewozowej. Transport sprzętu RTV zlecisz łatwo w serwisie Furgonetka Giełda. Wystawisz tu za darmo ogłoszenie i znajdziesz przewoźnika, który dostarczy Ci telewizor pod wskazany adres. Dzięki serwisowi transport odbiornika TV będzie tańszy, ale w pełni profesjonalny i bezpieczny.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły