Przeprowadzka do Anglii – wszystko, co musisz wiedzieć

Anglia jest od wielu lat niekwestionowanym liderem w grupie najatrakcyjniejszych kierunków emigracyjnych. Wielokulturowość tego kraju, doskonałe warunki życia, możliwość rozwoju i wysokie zarobki sprawiają, że coraz więcej Polaków rozważa przeprowadzkę do Anglii. Jeśli też planujesz wyjechać do tego kraju, zobacz, co musisz wiedzieć.

Anglia to ogromny i bardzo otwarty kraj. Przeprowadzka do tego państwa może wynikać z kilku powodów –  chęci podjęcia nauki w kraju dysponującym jednymi z najlepszych uczelni na świecie lub dążenia do poprawy swojej sytuacji materialnej. Bez względu na powód, Anglia jest bez wątpienia jednym z lepszych kierunków.

Jak zorganizować przeprowadzkę do Anglii?

Przede wszystkim do życia i pracy w Anglii potrzebujesz języka i warto zacząć go szlifować już na kilka miesięcy przed wyjazdem. Na tyle wcześniej trzeba też zacząć przygotowywać wyjazd. W Anglii obowiązuje język angielski brytyjski, więc jeśli do tej pory uczyłeś się angielskiego amerykańskiego, warto odświeżyć swoją wiedzę. Im lepsza będzie Twoja znajomość języka, tym większa szansa na dobre zatrudnienie. Bez znajomości języka bardzo trudno sobie poradzić, a dodatkowo jedyną pracą, na jaką możesz liczyć, jest praca fizyczna. Znajomość angielskiego to tak naprawdę podstawa, jeśli planujesz wyjazd do Anglii.

W drugiej kolejności musisz zadbać o wszystkie kwestie formalne związane z wyjazdem. Musisz przygotować niezbędne dokumenty, takie jak:

  • dowód osobisty;
  • paszport;
  • świadectwo urodzenia;
  • prawo jazdy;
  • zaświadczenie o niekaralności;
  • karta EKUZ.

Zaświadczenie o niekaralności jest wyjątkowo ważne w momencie poszukiwania pracy. Wielu pracodawców wymaga, by kandydaci okazali się takim zaświadczeniem. Akt urodzenia z kolei pozwala załatwić wiele spraw w urzędach. Oba te dokumenty – zarówno akt urodzenia, jak i zaświadczenie o niekaralności powinny zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo wszystkie dokumenty warto przed wyjazdem skserować w kilku egzemplarzach.

Przed wyjazdem należy też zadbać o rezygnację ze wszystkich usług – telefonii komórkowej, telewizji, internetu i prenumerat, a także dopilnować kwestii związanych z ewentualnymi ubezpieczeniami, umowami o pracę i najmem mieszkania/domu.

Osoba wyjeżdżająca do Anglii musi ponadto wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Taka karta upoważnia do korzystania z usług medycznych na terenie państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i poświadcza, że jej posiadacz jest objęty w Polsce ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ. Wydanie karty EKUZ jest darmowe i można o nią wnioskować przez internet albo w jednym z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Większość osób wyjeżdża do Anglii dopiero w momencie, kiedy załatwią sobie tam mieszkanie i pracę, ale są też tacy, którzy jadą „w ciemno”. Jeśli wcześniej nie zadbasz o znalezienie pracy, musisz mieć świadomość, że trzeba będzie na start dysponować większą kwotą pieniędzy. Koszty utrzymania w Anglii są wyższe niż w Polsce, więc należy dysponować kwotą dwukrotnie wyższą, niż miałoby to miejsce w momencie pobytu w kraju.

Jeśli masz w Anglii rodzinę albo przyjaciół, mogą Ci pomóc w znalezieniu mieszkania i pracy. Wyjątkową sytuacją jest dołączanie do rodziny w Anglii – wtedy nie musisz się martwić szukaniem mieszkania, ale za to większą wagę przywiązuj do poszukiwania pracy.

Koszt przeprowadzki do Anglii

Koszt wyjazdu do Anglii będzie zależny do tego, ile bagażu chcesz ze sobą zabrać – czy bierzesz tylko bagaż podręczny do samolotu, czy też chcesz wysłać do tego kraju więcej rzeczy. Do Anglii można się dostać promem, samolotem lub Eurotunelem. Większość osób rezygnuje z zabierania ze sobą mebli czy sprzętów, bo koszt ich transportu mógłby przewyższać wartość tych przedmiotów. Im więcej masz bagażu, tym przeprowadzka do Anglii będzie droższa.

Wiesz, że możesz zaoszczędzić nawet do 60% na przeprowadzce do Anglii? Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? To takie proste! Wystarczy dodać bezpłatne ogłoszenie w serwisie Furgonetka Giełda, opisać co, gdzie i kiedy chcemy przetransportować a zainteresowane zleceniem firmy same zgłoszą się z propozycjami wycen.

Jakie formalności załatwić po przyjeździe do Anglii?

Po przyjeździe do Anglii trzeba sobie w pierwszej kolejności kupić kartę do telefonu. Osoby, które przyjeżdżają na krócej niż 6 miesięcy, nie mogą kupić telefonu na abonament.

Zanim podejmiesz pracę w Anglii, musisz wystąpić o nadanie numeru NIN – odpowiednika polskiego NIP-u. Żeby uzyskać numer NIN, należy się stawić w urzędzie Job Centre z dokumentem tożsamości, ewentualnym aktem małżeństwa i potwierdzeniem adresu. Jeśli nie masz jeszcze miejsca zamieszkania, które możesz podać, najlepiej założyć konto w angielskim banku.

Mieszkanie najłatwiej będzie wynająć przez agencję pośrednictwa. Znalezienie prywatnej oferty jest zdecydowanie trudniejsze i zajmuje bardzo dużo czasu. W agencji pośrednictwa będą wymagali od Ciebie dokumentu poświadczających tożsamość (dowodu osobistego lub paszportu) oraz dokumentu, który potwierdza wypłacalność, czyli umowy o pracę na co najmniej 20 godzin tygodniowo. Często też potrzebne są referencje od pracodawcy, więc żeby wynająć mieszkanie w Anglii, najlepiej mieć już pracę.

Wyjątek stanowi wynajęcie samego pokoju – w tym przypadku nie ma konieczności przedstawiania tak wielu formalności, a i ceny są zdecydowanie niższe. Za mieszkanie w Anglii trzeba zapłacić 2000-4000 funtów, natomiast wynajem mieszkania to koszt 300-600 funtów. Niemal wszyscy wynajmujący wymagają opłacenia deposit, czyli kaucji w wysokości miesięcznego czynszu na poczet ewentualnych uszkodzeń w mieszkaniu.

Planujesz przeprowadzkę do Anglii? Nie zwlekaj, dodaj bezpłatne ogłoszenie już dziś na https://gielda.furgonetka.pl/transportdoanglii.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły