Przeprowadzka - jak pakować kartony?

Masz w planach przeprowadzkę? Trochę Cię to przeraża, bo nie wiesz, jak spakować swoje rzeczy? Zmieniasz mieszkanie, a może przenosisz się do nowego domu, a ilość rzeczy do przewiezienia jest naprawdę duża? Przeprowadzka wymaga bardzo dobrej organizacji i odpowiedniego nakładu czasu, ale na szczęście można ją załatwić nie tylko szybko, ale i tanio. Sprawdź, jak pakować kartony, aby Twoje rzeczy były bezpieczne.

Kartonowe pudełka są bardzo wdzięcznym akcesorium wykorzystywanym podczas przeprowadzki. Można włożyć do nich wiele rzeczy, począwszy od elektroniki, przez zastawę stołową i akcesoria kuchenne, a na książkach czy roślinach kończąc. Przeprowadzka zawsze kojarzy się z kartonami, ale ich poprawne pakowanie wcale nie jest takie oczywiste. W kartony możesz zapakować mniejsze przedmioty albo te rzeczy, które da się rozmontować. Co jednak w momencie, kiedy tych rzeczy jest na tyle dużo, że nie opłaca się ich przewozić samochodem, kiedy dystans jest zbyt duży albo kartony mają pokaźne rozmiary? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy profesjonalnego przewoźnika znalezionego za pośrednictwem serwisu Giełda Furgonetka. Giełda transportowa Furgonetka pozwala przyspieszyć organizację przeprowadzki i zorganizować ją taniej.

Sposób pakowania kartonów

1. W pierwszej kolejności przygotowuj sobie odpowiednie kartony. Nie mogą to być stare pudełka przyniesione z piwnicy czy ze strychu. Rozerwane lub zawilgocone pudełka nie są właściwie żadną ochroną dla Twoich rzeczy. Kartony muszą być nowe i najlepiej pięciowarstwowe. Im więcej warstw ma karton, tym większe obciążenie wytrzyma.

2. Do pakowania konieczne będą też dodatkowe materiały takie jak folia bąbelkowa i stretch, papiery i szeroka taśma klejąca.

3. Rzeczy, które chcesz pakować w kartony, trzeba pogrupować – osobno książki, dekoracje, talerze, szklanki, elektronikę itd. Najlepiej, by w jednym kartonie znalazły się tylko rzeczy konkretnego rodzaju, np. plastikowe, szklane lub metalowe.

4. Zacznij od pakowania najwytrzymalszych rzeczy, np. metalowych akcesoriów kuchennych. Takie przedmioty możesz po prostu włożyć do kartonu bez specjalnego zabezpieczania. Wyłóż tylko czymś spód pudełka i na koniec uzupełnij je gazetami lub folią i zaklej.

5. Plastikowe przedmioty możesz owijać osobno folią bąbelkową, by je zabezpieczyć, ale dobrym rozwiązaniem jest też umieszczanie mniejszych przedmiotów w większych. Tak możesz pakować np. miseczki kuchenne. Mniejsze włóż do większych, a później kilka razem owiń folią.

6. Najdokładniej trzeba pakować szklane przedmioty, czyli szklanki, kieliszki, talerze, wazony i tym podobne. Talerze możesz przekładać kawałkami gazety lub kwadracikami wyciętymi z folii bąbelkowej i układać w stosy po maksymalnie 10 sztuk. Szklanki i kieliszki umieść w oryginalnych pudełkach z przegródkami i owiń folią, a jeśli nie masz już tych pudełek, zafoliuj każdy element osobno i układaj jeden przy drugim w niskim kartonie. Szkło układaj tylko w jednej warstwie i nigdy nie kładź niczego na zafoliowanych szklankach.

7. Pamiętaj, by książki umieszczać w kartonach w poziomie jedna na drugiej – nigdy nie w pionie, bo mogą się zniszczyć. Nie wkładaj wielu książek do jednego dużego pudełka, bo będzie bardzo ciężkie i trudne do przeniesienia.

8. Zadbaj o dokładne zaklejenie spodu pudełek. Nawet jeśli kartony są składane na dużą zakładkę, to i tak warto zabezpieczyć spód folią.

9. Jeśli wkładasz do jednego pudełka rzeczy o różnej wadze, to najcięższe przedmioty powinny się znaleźć na spodzie.

10. Podczas przenoszenia kartonów nigdy nie trzymaj ich za boczne ścianki, tylko od spodu – szczególnie jeśli zawartość jest ciężka.

11. Nie pakuj do pudełek rzeczy, które ciężko potłuc lub zgnieść, np. ubrań lub koców. Nie ma to sensu, bo takie rzeczy przewieziesz łatwiej we workach, przy czym mogą być to nawet mocniejsze worki na śmieci.

12. Nie przepakowuj kartonów. Ich ścianki nie mogą być wypchnięte, bo w piętrowym transporcie jeden karton może się zsunąć z drugiego.

13. Jeśli masz oryginalne kartony do sprzętu elektronicznego, wykorzystaj je, a w szczególności wykorzystaj fabryczne styropianowe zabezpieczenia, które stosują producenci.

14. Oznakuj dokładnie kartony tak, by wiedzieć, co się w nich znajduje. Dzięki temu unikniesz niepoprawnego załadunku i np. umieszczenia pudełka ze szkłem pod pudełkiem z książkami.

15. Na pudełka ze szklaną zawartością naklej naklejki z napisem „Uwaga, szkło”.

16. Zaplanuj kolejność załadunku – najpierw pudełka z odpornymi ciężkimi rzeczami, a na koniec te lżejsze z cenniejszą i delikatniejszą zawartością.

17. Nie pakuj do kartonów rzeczy, które musisz mieć pod ręką. To może się wydawać bardzo banalna rada, ale w ferworze przeprowadzki może się zdarzyć, że nieopatrznie umieścisz w którymś z pudełek np. kluczyki do samochodu, leki albo ważne dokumenty.

Jak przewieźć kartony?

Zapakowanie rzeczy to dopiero pierwszy etap przeprowadzki. Drugi i tak naprawdę najważniejszy to transport. Najbezpieczniej zlecić go doświadczonej firmie przewozowej. W tym celu wystarczy wystawić zlecenie transportowe w serwisie Furgonetka Giełda, a następnie wybrać jedną z firm, która wykaże zainteresowanie realizacją usługi.

Zastanawiasz się, ile kosztuje przeprowadzka z kartonami? Nie ma jednej ceny takiej usługi, bo koszt przeprowadzki zależy tak naprawdę od liczby kartonów, ich wagi, wymiarów i długości planowanej trasy. Konkretna wycena zawsze jest przekazywana indywidualnie.

Planujesz przeprowadzkę? Zleć ją tanio z serwisem Giełda Furgonetka. Wystaw ogłoszenie na stronie https://gielda.furgonetka.pl/przeprowadzki i zaoszczędź nawet do 60% kosztów

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły